fbpx

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem

Automatycznie zapisany szkic
Długi sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem? Pięć Smaków zaprasza na szaloną noworoczną podróż. (Ilustracja: materiały prasowe)

Kto na finał 2020 roku ma ochotę zatłuc jakieś zombie? A kto pierwszy dzień stycznia chce spędzić na cudownie cichej plaży małej japońskiej wyspy? Filmowa selekcja Azjatyckiego Festiwalu Pięć Smaków znajdzie odpowiedź na obie te potrzeby.

Noworoczny program, dostępny od czwartku 31 grudnia do niedzieli 3 stycznia, to wybór najbardziej radosnych, kolorowych i energetycznych filmów z dotychczasowych edycji festiwalu Pięć Smaków, uzupełniony o kultowy musical z Malezji pt. “Sell Out!”.

Na stronie internetowej festiwalu, możliwy jest zakup dostępu do pojedynczych filmów oraz karnetu na wszystkie pokazy. W sklepie internetowym na stronie festiwalu znajdują są także vouchery na wydarzenie, z kodem dostępu, które można otrzymać w formie eleganckiego pliku do samodzielnego wydruku – to doskonały pomysł na niebanalny prezent dla wszystkich spragnionych ambitnej rozrywki, absurdalnego humoru, ekstrawaganckich wypraw na drugi koniec świata i porządnej dawki filmowych fajerwerków.

Idealną propozycją na sylwestrową rozgrzewkę będzie przewrotny ramen-western “Tampopo”, jeden z najwspanialszych klasyków japońskiego kina, łączący absurdalny humor i przesycone smakiem umami kulinarne tło. Stawką jest tu przepis na ramen doskonały, a galeria osobliwych bohaterów prowadzi nas przez kuchenne obyczaje kraju Kwitnącej Wiśni.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Kadr z filmu “Tampopo” (1985), reż. Juzo Itami. (Fot. materiały prasowe)

Pożegnanie starego roku to również doskonała okazja, by wraz z pogubionymi w życiu bohaterami „Rzutu na matę” przemierzyć oniryczny labirynt hongkońskich zaułków i zasnutych dymem spelun. Hipnotyczny klasyk mistrza Johnniego To jest zaskakującą podróżą przez gatunki filmowe, gęstwiną miejskich opowieści i listem miłosnym do historii kina.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Kadr z filmu „Rzut na matę” (2004), reż. Johnnie To. (Fot. materiały prasowe)

Feerię mocnych sylwestrowych wrażeń zagwarantuje spektakularny „Love & Peace”, tour de force jednego z najbardziej ekscentrycznych reżyserów świata, Siona Sono. Połączenie opowieści wigilijnej ze zjadliwą satyrą na owładnięte olimpijskim szaleństwem władze Tokio, crossover Godzilli z koncertem Davida Bowie.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Kadr z filmu „Love & Peace” (2015), reż. Sion Sono. (Fot. materiały prasowe)

W programie znalazła się też zaskakująca zombie-komedia „Jednym cięciem”, rozgrywająca się na planie amatorskiej produkcji filmowej, w której nic nie jest takie, jakim się wydaje, a będąca w nieustannym biegu kamera nie pozwala się nudzić ani przez moment.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Kadr z filmu „Jednym cięciem” (2017), reż. Shinichiro Ueda. (Fot. materiały prasowe)

Dla umęczonych rokiem home office’u przygotowaliśmy brawurowy korpomusical z Malezji. „Sell Out!” to jazda bez trzymanki przez korytarze drapieżnego medialnego molocha, połączona z piosenkami o pieniądzach, które kochają tylko bogaczy i humorem ostrym jak krawędzie końcoworocznego raportu.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Kadr z filmu „Sell Out!” (2008), reż. Yeo Joon Han. (Fot. materiały prasowe)

Doskonałym tytułem na rozpoczęcie Nowego Roku są „Okulary”, urzekający komediodramat o kobiecie, która na wybrzeżu jednej z maleńkich japońskich wysp szuka ciszy i ukojenia, jednak na drodze stają jej dziwaczne zwyczaje lokalnych mieszkańców. Jedna z ukochanych reżyserek festiwalowej publiczności, Naoko Ogigami, mistrzowsko łączy tu subtelny komizm z ciepłym wzruszeniem: to jeden z filmów, który w szare zimowe poranki potrafi utulić jak kocyk.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Kadr z filmu „Okulary” (2007), reż. Naoko Ogigami. (Fot. materiały prasowe)

Pokazy filmowe będzie można połączyć z odpowiednią muzyką: playlisty przygotowane przez partnerski festiwal Radio Azja dostarczą wyjątkowych energetycznych imprezowych rytmów na sylwestrowy wieczór i kojących dźwięków na pierwsze styczniowe poranki! Na falach radioazjowego Spotify już od 30 grudnia będzie można posłuchać tanecznej muzyki w klimacie 60-tych i 70-tych z Indonezji, Malezji, Japonii, Laosu i Tajlandii, alternatywnych hip-hopowych kawałków z Indii, Korei i Wietnamu, słodkich, wpadających w ucho piosenek z gitarą, a także psychodelicznych i hipnotyzujących kompozycji, które same w sobie są swoistą podróżą w odległe zakątki Azji.

Domowy seans stwarza okazję do uczty nie tylko duchowej – o czym mieli już okazję przekonać się widzowie kulinarnej sekcji tegorocznej internetowej edycji Festiwalu Pięć Smaków. Sylwestrowy wieczór i pierwsze dni Nowego Roku to doskonała okazja, by otworzyć się na nieznane dotąd, zaskakujące smaki Azji. Na stronie festiwalu można zaopatrzyć się w wyjątkowy zestaw przekąsek, skomponowany przez Natalię Nguyen, znawczynię wietnamskiej kuchni, autorkę warsztatów kulinarnych, projektantkę wnętrz i biżuterii. Znalazły się w nim smakołyki znane z azjatyckich filmów i opowieści najbardziej wytrwałych podróżników: to szansa na poznanie zapachu mitycznego duriana, skosztowanie napoju spreparowanego z jaskółczych gniazd, czy przeniesienie do japońskiej kawiarenki, w której serwuje się ryżowe ciastka mochi i herbatniki z matchą.

Sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem
Azjatyckie przekąski na sylwestrowy weekend filmowy. (Fot. materiały prasowe)

Jak oglądać?

Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie internetowej piecsmakow.pl w dniach 31 grudnia 2020 roku od godziny 16:00 do godz. 23:59, 3 stycznia 2021 roku. Można je oglądać w dowolnej kolejności i w dowolnych godzinach w ramach tego okresu. Uzupełniająca muzyczna playlista będzie dostępna na tej samej stronie w zakładce Sylwester.

  • Karnet na Azjatycki Sylwester Filmowy (cena: 100 zł) można kupić na stronie piecsmakow.pl/karnetvod.do.
  • Dostęp do pojedynczych filmów w cenie 26 zł można kupić wchodząc w konkretny film w programie na stronie piecsmakow.pl/lista.do?idc=139 (pojedynczy dostęp do wybranego filmu jest również aktywny w dniach 31 grudnia 2020 roku od godziny 16:00 do 23:59 3 stycznia 2021 roku).
  • Voucher na Azjatycki Sylwester Filmowy (cena: 100 zł) można kupić na stronie piecsmakow.pl/sklepOpis.do?id=1462.
  • Sylwestrowy zestaw azjatyckich przekąsek można kupić na stronie piecsmakow.pl/sklepOpis.do?id=1463.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze