fbpx

Wystawa malarstwa Krzysztofa Wachowiaka w Galerii Bardzo Białej

Wystawa malarstwa Krzysztofa Wachowiaka w Galerii Bardzo Białej
fot.. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Galeria Bardzo Biała Katarzyny Owsepian przedstawia wystawę malarstwa Krzysztofa Wachowiaka pod tytułem „Kontestacja”.
Krzysztof Wachowiak maluje od lat proste, banalne, bliskie dziecięcym fascynacjom, ocierające się o popkulturę tematy, ale w sposób, który oddala je od naiwności i spłaszczenia sensu. Morze, chmury, palmy, przestrzenie kosmiczne, wyposażone w dziwne zjawiska – czarne dziury, spadające komety i gwiazdy, UFO, nierzadko opatrzone bazgraniną tytułów.

Artysta jest tradycyjny w rozumieniu składni malarskiej: szanuje kolor (trudno nie przyznać mu prymatu w obrazie), światło, formę, czuje dynamikę i statykę. To wszystko u niego utrzymuje idealne proporcje i stosunki, współpracuje bezbłędnie. Wachowiak chyba niezmiennie sądzi, że paranie się pięknem pojętym wprost jest nieco niemęskie, więc traktuje je wyraźnie szorstko, ciągle ujmując estetyzmowi. On nie brzydzi się brzydoty; dotyka głęboko przenicowanego piękna zgrzebności.

Krzysztof Wachowiak urodził się w 1949 roku w Szczecinie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obronił w 1975 roku pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego. Po studiach działał w ramach grupy „Symplex S4”, która nawiązywała do polskiego koloryzmu (podziw dla Artura Nachta-Samborskiego towarzyszy mu całe życie) i unizmu Władysława Strzemińskiego. Jest nazywany prekursorem polskiego neoekspresjonizmu; podjął dialog z ekspresjonizmem przed objawieniem się neofowizmu, Neue Wilde. Od 1980 roku wykłada na rodzimym wydziale; zaczynał jako asystent prof. Wandy Paklikowskiej-Winnickiej. W czasach PRL-u pobił rekord procentem obrazów niedopuszczonych do wystaw przez cenzurę. Na emigracji w Australii po koniec lat 80. odniósł artystyczny i rynkowy sukces, po czym wrócił do kraju.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze