1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kulturalna majówka – muzea, wystawy, filmy i książki, które warto nadrobić właśnie teraz

Kulturalna majówka – muzea, wystawy, filmy i książki, które warto nadrobić właśnie teraz

Kadr z filmu „Afera Thomasa Crowna” (Fot. Metro-Goldwyn-Mayer/Getty Images)
Kadr z filmu „Afera Thomasa Crowna” (Fot. Metro-Goldwyn-Mayer/Getty Images)
Nie macie planów na majówkę? Nic straconego! To, że nigdzie nie wyjeżdżacie, nie oznacza, że nie możecie miło – i kulturalnie – spędzić kilku nadchodzących dni. Poniżej podpowiadamy, gdzie w tym czasie pójść, co obejrzeć i co przeczytać.

Spis treści:

  1. Kulturalna majówka – muzea i wystawy, których nie chcecie przegapić
  2. Kulturalna majówka – filmy do nadrobienia
  3. Kulturalna majówka – książki do czytania na hamaku

Niektórzy na majówkę wyjadą, inni poświęcą ten czas na błogie nicnierobienie i drzemki (bardzo dobrze!), jeszcze inni zaś postanowią nadrobić kulturowe zaległości. Jeśli interesują was ciekawe wystawy oraz najnowsze filmy i książki warte uwagi – dobrze trafiliście. Oto miniprzewodnik po kulturalnej majówce.

Kulturalna majówka – muzea i wystawy, których nie chcecie przegapić

Warszawa: majówka w Muzeum Łazienki Królewskie

Warszawskie Łazienki Królewskie przygotowały na majówkę szereg atrakcji, i to aż do 8 maja. Głównym wydarzeniem będzie pierwszomajowy Piknik Europejski organizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Będzie też można bezpłatnie zwiedzać muzealne obiekty oraz obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Będziemy mogli zwiedzić m.in. parter Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim czy parter Pałacu Myślewickiego. Bezpłatnie obejrzymy też wystawy czasowe, np. „Przyroda i myślistwo w XX-wiecznej grafice – 95. rocznica powrotu żubra do Puszczy Białowieskiej”. Ponadto będziemy mogli podziwiać kopię Konstytucji 3 maja z 1791 r. Wszystkie szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.

Warszawa: wystawa „Tygrys w ogrodzie. Marija Prymaczenko”

Podczas majówki w Warszawie warto nadrobić także wystawę sztuki Mariji Prymaczenko, jednej z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku. 89 prac wysłanych z Muzeum Narodowego we Lwowie można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 30 czerwca 2024 roku. To niepowtarzalna okazja, by stanąć oko w oko z porywającą twórczością malarki, w której ludzie, zwierzęta i rośliny wzajemnie się przenikają. Wystawa powstała w oparciu na wyborze prac z okresu 1982–1994, pochodzących z prywatnej kolekcji Eduarda Dymszycia, kolekcjonera i historyka sztuki. Wspomniany w tytule wystawy ogród reprezentuje naturę, która harmonijnie współistnieje z człowiekiem i dzięki jego pracy obdarza wszystkich swoją obfitością, a tygrys jest symbolem tego, co tajemnicze, fantazyjne i dzikie. Więcej o wystawie przeczytacie w artykule: Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko od kwietnia w Muzeum nad Wisłą.

Marija Prymaczenko, „Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie”, 1994, papier, gwasz (Fot. materiały prasowe Muzeum nad Wisłą) Marija Prymaczenko, „Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie”, 1994, papier, gwasz (Fot. materiały prasowe Muzeum nad Wisłą)


Kraków: wystawa nieznanych prac Stanisława Wyspiańskiego

Jeśli długi weekend spędzacie w Krakowie, mamy dla was dobrą wiadomość: Muzeum Narodowe w Krakowie inauguruje trzecią odsłonę wystawy stałej prezentującej twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Jest to blisko dwieście dzieł tego twórcy, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Ponadto po raz pierwszy będziemy mogli podziwiać jego nigdy wcześniej niepokazywane publicznie dzieła, czyli 12 prac z prywatnej kolekcji Ziyada Raoofa. Są to głównie obrazy i rysunki z okresu studiów Wyspiańskiego w Paryżu. Wzorem poprzednich odsłon ekspozycji na wystawie będzie można także zobaczyć portrety własne Wyspiańskiego uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny, a także portrety przyjaciół, mecenasów i bliskich znajomych. Przestrzeń dopełniają widoki Krakowa: pejzaże tworzone z okna mieszkania przy ulicy Krowoderskiej i wnętrza ulic rodzinnego miasta. Wystawa „Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego” będzie dostępna do 27 października 2024 roku w oddziale MNK Wyspiański.

Wystawa „Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego” (Fot. ArtService/Forum) Wystawa „Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego” (Fot. ArtService/Forum)


Rzeszów: wystawa „Andy Warhol przed i po”

A może tak majówka z Andym Warholem? W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie niedawno została otwarta czasowa wystawa „Andy Warhol przed i po”, którą można oglądać do 16 czerwca 2024 roku. Jest ona zbiorem dzieł artysty zarówno z początków twórczości, jak i ze szczytowego okresu popularności. Zamiarem twórców wystawy jest zaakcentowanie rodzimych korzeni w dziełach Warhola, stąd na ekspozycji zobrazowano także relacje z jego matką – Julią Zavacką Varcholą. Pozornie może wydawać się, że Andrej Varchola z rusińskiej Mikowej nie ma nic wspólnego z supergwiazdą Andym Warholem – ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie twórcą obrazów przedstawiających puszki coca-coli i zupy Cambella, portretów znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów. Czy tak jest naprawdę? Przekonajcie się sami.

Gdańsk: wystawa „Olga Boznańska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”

To ostatni dzwonek, by zobaczyć wystawę „Olga Boznańska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie” w Gdańsku, gdzie po raz pierwszy prezentowane są prace artystki. Wystawę można oglądać do 16 maja 2024 roku, a zobaczymy na niej 50 wyjątkowych prac tej wybitnej polskiej malarki przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach jej twórczości: przejmujące autoportrety oraz wizerunki bliskich twórczyni osób i portrety dzieci. Nie zabraknie także martwej natury, kwiatów, widoków wnętrz i pejzaży, oglądanych zazwyczaj przez okno pracowni. Uzupełnieniem wystawy są pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz farby w tubkach (wciąż nadające się do użycia!).

Kulturalna majówka – filmy do nadrobienia

Chociaż pogoda za oknem zachęca bardziej do spacerów i jazdy na rowerze niż siedzenia w kinie, nic nie stoi na przeszkodzie, by na seans wybrać się wieczorem. Majówka to bowiem idealny moment na nadrobienie kinowych zaległości. Oto kilka nowości filmowych, o których jest teraz głośno.

„Perfect Days”

Film, po którym wyjdziecie z kina uśmiechnięci. Zdaniem recenzentów to „produkcja zmieniająca życie” oraz „najlepszy obraz buddyzmu, jaki zobaczymy na ekranie”. Film Wima Wendersa porusza bowiem pochwałę codzienności i prostoty życia. Opowiada o mieszkającym we współczesnym Tokio Hirayamie (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes), człowieku małomównym i zamkniętym w sobie, jednak przepełnionym miłością do świata i innych. Na ekranie obserwujemy jego codzienność, odkrywając kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety, z których każda jest architektonicznym arcydziełem, okazuje się niezwykłym ceremoniałem. Zdecydowanie polecamy!

Czytaj także: Filmy o pięknie codziennego dnia. 5 tytułów, które warto obejrzeć po „Perfect Days”

„Challengers”

„Challengers” to nowy film Luci Guadagninego z Zendayą w roli głównej. Opowiada on historię Tashi, byłej tenisistki, a obecnie trenerki. To właśnie dzięki niej jej mąż Art z przeciętnego gracza zmienił się w światowej klasy czempiona. Niestety od jakiegoś czasu ma złą passę, w związku z czym – by ją przełamać – Tashi zgłasza męża do udziału w turnieju Challengers. Na korcie zaś mężczyzna będzie musiał się zmierzyć z Patrickiem – niegdyś obiecującym zawodnikiem, swoim byłym przyjacielem i… ekschłopakiem Tashi. Kiedy przeszłość zderza się z teraźniejszością, a napięcie sięga zenitu, kobieta musi zapytać samą siebie, jaka będzie cena wygranej. Na ekranie zobaczymy także Josha O’Connora („The Crown”) oraz Mike’a Faista („West Side Story”).

„Civil War”

Jeśli szukacie mocniejszego kina akcji, wybierzcie „Civil War” z Kirsten Dunst i Cailee Spaeny w rolach głównych. Jego wydarzenia rozgrywają się w niedalekiej przyszłości w Ameryce, która podzieliła się na wiele frakcji uwikłanych w wojnę domową. Siły Zachodnie – zbrojny sojusz stanów buntujących się przeciwko rządowi federalnemu – są o kilka dni od zmuszenia stolicy do kapitulacji. W nadziei na ostatni wywiad z zmęczona życiem fotografka wojenna, która dokumentowała okrucieństwa na całym świecie, jedzie do Białego Domu z małą grupą dziennikarzy, w tym z młodą, ambitną fotografką o imieniu Jessie. Pragną dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem.

„Niepokalana”

Wśród nowości filmowych nie zabrakło też pozycji dla fanów horrorów. I to pozycji głośno komentowanej za oceanem. W roli głównej wystąpiła gwiazda komedii romantycznej „Tylko nie ty” – Sydney Sweeney. Wciela się ona w młodą i pełną wiary zakonnicę Cecilię, która trafia do włoskiego klasztoru położonego w malowniczej okolicy. Gdy odkrywa, że jest w ciąży, w klasztorze zaczyna się mówić o cudzie. Tajemnicze zniknięcia młodych zakonnic i nieustające poczucie czyjejś obecności uświadamiają jej, że została wybrana do wypełnienia misji, która może doprowadzić ją do zguby.

A jeśli wolicie seans filmowy w czterech ścianach, weźcie pod uwagę najnowszą komedię romantyczną z Anne Hathaway „Na samą myśl o tobie”, której premiera odbędzie się 2 maja na Prime Video.

Kulturalna majówka – książki do czytania na hamaku

Prognozy pogody na nadchodzącą majówkę wyglądają bardzo obiecująco! Może by tak dać się pochłonąć lekturze na świeżym powietrzu? Oto kilka książkowych propozycji, które mają szansę wam się spodobać.

„One temu winne”, Marta Urbaniak-Piotrowska

„One temu winne”, debiut powieściowy Marty Urbaniak-Piotrowskiej, który miał premierę przeszło rok temu, to książka wprost idealna na majówkowe leniwe popołudnie. Poprawi humor, napełni dobrą energią i wciągnie bez reszty. Czy w dobie aplikacji randkowych tradycyjna sztuka swatania ma sens? Meg Krajewska, marząca o miłości racjonalna singielka, przejmuje podupadające biuro matrymonialne. Nie wie jeszcze, że tak jak wszystkie kobiety w rodzinie ona również otrzymała dar łączenia ludzi w pary! Ale wraz z darem odziedziczyła towarzyszące mu przekleństwo… Przyznajcie, brzmi intrygująco. PS Możemy wam zdradzić, że autorka właśnie pracuje nad drugą częścią! Nie możemy się doczekać.

„Przyjaciółka” B.A. Paris

Szukacie książki, która trzyma w napięciu i zaskakuje, a do tego jest ciekawa fabularnie? Polecamy wam thriller psychologiczny B.A. Paris „Przyjaciółka” (zresztą tak jak wszystkie inne powieści tej autorki). To historia Iris i Gabriela, których spokojną codzienność zakłóca tragiczny wypadek, któremu ulega szesnastoletni syn sąsiadów. Świadkiem zdarzenia jest Gabriel. To on znajduje ofiarę i staje się powiernikiem ostatnich słów chłopaka – słów, które wzbudzą w nim głębokie poczucie winy. Podczas gdy Iris stara się złagodzić traumę męża, niespodziewanie zjawia się u nich przyjaciółka Laure, która została zdradzona i odeszła od męża. Z czasem jednak zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie, a nawet wypytuje o niedawną śmierć młodego mężczyzny. Jedyną odskocznią od narastającego napięcia w ich własnym domu jest dla Iris i Gabriela znajomość z parą, która właśnie sprowadziła się z większego miasta i spodziewa się pierwszego dziecka. Dziwią się tylko, że mieszka z nimi ogrodnik – podobno z podejrzanie burzliwą przeszłością. Atmosfera nieufności i wzajemnych podejrzeń niebezpiecznie się zagęszcza, a wokół bohaterów piętrzą się sekrety i negatywne emocje. Jest tylko jedna osoba, która dokładnie wie, co tu się naprawdę dzieje. Kto? Nawet najbardziej wytrawnym czytelnikom thrillerów trudno będzie to odgadnąć.

Czytaj także: Najnowsze thrillery książkowe – 3 wciągające tytuły idealne na długi weekend i nie tylko

„Życie Violette”, Valérie Perrin

A może macie ochotę na odrobinę wzruszeń? Dostarczy wam ich obsypana nagrodami powieść „Życie Violette” autorstwa Valérie Perrin. To opowiedziana z wrażliwością i wyczuciem, ciepła, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca historia kobiety, która wbrew wszystkiemu uparcie wierzy w szczęście. Violette spędza całe dnie na cmentarzu. Dba o niego najlepiej, jak potrafi, porządkuje groby, wymienia kwiaty, sprząta znicze… Jest dobrym duchem tego miejsca służącym wsparciem odwiedzającym go żałobnikom. Violette wiele już słyszała – zarówno pięknych, jak i smutnych historii. I sama mogłaby niejedną opowiedzieć: o córce, która zginęła w straszliwym wypadku, o ukochanym mężu, który pewnego dnia zniknął… Lecz Violette nie chce dać się pogrzebać w przeszłości. I nawet w miejscu, w którym króluje śmierć, ma nadzieję na nowe życie. Bo życie jest piękne… mimo wszystko!

„To nawet lepiej! Jak obracać trudności w szanse” Joanna Chmura

Jeśli zamiast powieści wolicie poradniki, waszej uwadze polecamy najnowszą książkę psycholożki Joanny Chmury, która odpowiada na pytanie „Jak w zmianach i nieoczekiwanych sytuacjach widzieć szanse, a nie trudności?”. Autorka z lekkością i poczuciem humoru, a jednocześnie poruszającą głębią i autentycznością, pomaga zrozumieć, przez co przechodzimy, gdy życie rzuca nam podkręcone piłki. Podpowiada też, jak wychodzić z takich sytuacji najlepiej, jak się da. Za przykład służą jej często własne, mniejsze i większe kryzysy oraz zakręty, sięga też po historie z filmów i literatury. Korzysta zarówno z klasycznej wiedzy psychologicznej, jak i najnowszych odkryć naukowców oraz psychologów.

Koniecznie zajrzyjcie także do artykułu, w którym dzielimy się naszymi comfort books: Nasze comfort books. Redakcja Zwierciadlo.pl o książkach, które dają ukojenie.

Źródła: materiały prasowe; lubimyczytac.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze