fbpx

Cała Polska czyta dzieciom – nowości książkowe dla najmłodszych

Znowu cała Polska czyta dzieciom. Nowości książkowe dla najmłodszych
Wspólne czytanie to jeden ze sposobów budowania więzi z dzieckiem. (Fot. iStock)

– Książki mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Pod wpływem historii w nich zawartych, uruchamiają się nowe połączenia nerwowe, wydziela się więcej serotoniny, poprawia nastrój i koncentracja uwagi. Rozwija się także intelekt oraz inteligencja emocjonalna. Recepta na czytanie to recepta na sukces w każdej dziedzinie. Czytajmy dziecku i z dzieckiem od pierwszych dni życia – apeluje Ałbena Grabowska, pisarka, a także lekarz neurolog.

Coraz więcej powstaje w Polsce kampanii społecznych wspierających czytanie. Trend na promowanie czytelnictwa rośnie od kilku lat. Czasem trudno nawet uwierzyć, że mamy w społeczeństwie słabe notowania pod tym względem, szczególnie, gdy odwiedzamy rozmaite targi książki, na których ciężko nieraz dopchać się do półek z książkami. Jednak statystyki pokazują co innego. Według ostatniego raportu Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”- w niemal co trzecim polskim domu nie ma żadnej książki. Ponadto tylko 37 proc. respondentów zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.

Czytać powinniśmy co najmniej przez godzinę dziennie. Dzieciom przynajmniej przez 20 minut każdego dnia (i to jest absolutne minimum, jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju dziecka). Dzieciom możemy czytać od pierwszych dni życia, a nawet w okresie ciąży, kiedy już rozpoznają nasz głos. Na dobrą praktykę nigdy nie jest za późno. Warto o tym pomyśleć szczególnie teraz, gdy sytuacja zmusza wielu rodziców do spędzenia z dziećmi dwóch tygodni w domu.

Polecane nowości książkowe dla dzieci

Wystarczy sięgnąć do ostatniego Konkursu Literackiego im. A. Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. W marcu, podczas Poznańskich Targów Książki, odbyła się premiera książek nagrodzonych w piątej edycji Konkursu.

Konkurs im. Astrid Lindgren różni się od wielu innych konkursów literackich tym, że nagradzamy książki, które dopiero powstają, niejako na nasze „zamówienie”, i uwzględniają wskazane przez nas kryteria. – wyjaśnia Irena Koźmińska, prezeska Fundacji „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” – W naszym Konkursie, na który swoje prace przysyłają zarówno debiutanci, jak i uznani autorzy, mamy dwa gremia podejmujące trudną i odpowiedzialną pracę – prejurorów i jurorów. Trzeba przeczytać setki maszynopisów i wybrać najwartościowsze dzieła. To jest wielomiesięczna praca, która sprawia nam nieodmiennie ogromną satysfakcję.

Poniżej prezentujemy nagrodzone w Konkursie książki:

Książki dla dzieci w wieku do 6 lat

I nagroda w kategorii do 6 lat

II nagroda w kategorii do 6 lat

III nagroda w kategorii do 6 lat

Książki dla dzieci w wieku 6 – 10 lat

I nagroda w kategorii 6 – 10 lat

II nagroda w kategorii 6 – 10 lat

III nagroda w kategorii 6 – 10 lat

Książki dla dzieci w wieku 10 – 14 lat

Grand Prix Konkursu i I nagroda w kategorii 10 – 14 lat

II nagroda w kategorii 10 – 14 lat

III nagroda w kategorii 10 – 14 lat

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze