1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Astrologia i horoskop wedyjski. Jak obliczyć go dla siebie? Znajdź swój znak księżycowy

Horoskop wedyjski znacznie różni się od naszego. Przede wszystkim skupia się na energii żeńskiej - księżycowej. Wyznacznikiem w astrologii wedyjskiej jest twój znak księżycowy. (fot. iStock)
Z pewnością znasz swój znak zodiaku i jego charakterystykę. A słyszałaś o Nakszatrach? To element zupełnie innego systemu, astrologii wedyjskiej. Tutaj kluczowe jest nie Słońce, a Księżyc, mocno związany z kobietami. Zobacz, czym charakteryzuje się księżycowy znak zodiaku i oblicz horoskop wedyjski dzięki naszym wskazówkom.

Na przełomie roku częściej niż zwykle zaglądamy w gwiazdy. Astrologia zachodnia i astrologia wedyjska, inaczej Jyotish, znacznie różnią się podejściem do ciał niebieskich i tego, jaki mają na nas wpływ. – Najważniejsza różnica polega na tym, że w tradycyjnym horoskopie kluczową figurą jest Słońce – mówi o horoskopie księżycowym konsultantka Jyotish, Achala Sylwia Kuran.

– Słońce to typowo męska energia, więc zachodnia astrologia ma dość patriarchalny charakter. Ktoś powiedział, że kręci się głównie wokół ego i tego, co chcemy z tego poziomu osiągnąć. W astrologii wedyjskiej ważniejszy jest Księżyc, związany z kobietami, z naszymi naturalnymi cyklami. Symbolizuje żeńską naturę: zdolność przyjmowania, dostosowania się do okoliczności. Odwołuje się do intuicji, potrzeb serca. Ego schodzi na dalszy plan, ważniejsze jest to, co czujemy w środku. Nakszatra to miejsce w zodiaku, w którym położony jest Księżyc.

Horoskop księżycowy – wedyjskie znaki zodiaku

Nakszatr jest 27, a każda dzieli się na 4 pady, co już daje 108 osobowości. Oczywiście, astrologia wedyjska uwzględnia też wpływ Słońca, ascendent... Natomiast nie bierze pod uwagę takich planet, jak Uran, Neptun, Pluton – Hindusi uznali, że są zbyt odległe od Ziemi. Analizę zaczyna się od położenia Księżyca – bo tak jak w Europie pytamy innych o znak zodiaku, tak dla Hindusów na pierwszy plan wysuwa się nakszatra. Jakie są więc twoje główne cechy? Jaką energię przyniosłaś na świat? Jaki dar? Na czym polega twoja lekcja? - Podpowie ci twój znak księżycowy.

Horoskop wedyjski – jak obliczyć go krok po kroku? Poniżej znajdziesz opisy 27 nakszatr. Są strony, gdzie bez problemy możesz obliczyć swoją Nakszatrę i odkryć swój księżycowy znak zodiaku.

Aświni. Gwiazda Energii.
Odznaczasz się gorącym temperamentem i głodem życia. Trudno ci usiedzieć w miejscu. Jesteś ruchliwa, niecierpliwa, ale też bardzo impulsywna. Niewykluczone, że lubisz konie – to właśnie koń jest symbolem tej nakszatry. Łatwo się regenerujesz, możesz mieć umiejętność leczenia innych. Prawdopodobnie lubisz przewodzić – odznaczasz się silnym ego, uporem (czasem agresją). Uważaj na używki, do których masz skłonność, dbaj o zdrowe odżywianie. Najważniejszym wyzwaniem dla ciebie jest kontrola umysłu. Dobrze ci zrobi praktykowanie jogi i medytacji.

Bharani. Gwiazda Umiaru.
Ta gwiazda obdarza dużą energią, ale też kreatywnością. Jeśli więc urodziłaś się pod jej wpływem, zapewne dobrze czujesz się w ciele i sprawdzisz się w różnego rodzaju twórczych działaniach. Szukasz wrażeń, lubujesz się w wykwintnym jedzeniu, drogich ubraniach... Możesz mieć obsesję na punkcie pieniędzy i seksu. Trudno ci zachować umiar, dlatego twoją lekcją jest nieprzywiązywanie się, odpuszczanie. Wiele osób spod tej gwiazdy zaczyna szukać po 30. roku życia drogi duchowej. Są też takie, które wykorzystują skumulowane dobra na rzecz społeczeństwa.

Krittika. Gwiazda Ognia.
Wewnętrzny ogień, entuzjazm, determinacja. Wiele dynamizmu, kreatywności, a do tego magnetyczna osobowość. I ambicja! Taka jesteś – działasz z rozmachem, rzadko mieszasz się z tłumem. Masz duże szanse na sławę, może już ją zdobyłaś? Niewykluczone jednak, że jesteś zbyt dominująca, przytłaczasz innych. Jak przystało na egocentryka, domagasz się uwagi. Jesteś bardzo spostrzegawcza i bezpośrednia. Nie sposób cię oszukać – wysoko cenisz sobie prawdę, a twój szósty zmysł szybko wyłapie wszelkie krętactwa.

Rohini. Gwiazda Wzrostu.
Ta gwiazda zapewnia ci doskonałe warunki do rozwoju. Ma moc spełniania pragnień. Obdarza łagodną, romantyczną naturą. Odznaczasz się dużą wrażliwością na piękno i sztukę; bardzo możliwe, że sama jesteś artystką. Możesz się poszczycić atrakcyjnym wyglądem, spokojnym umysłem i otwartym sercem. Uwielbiasz dbać o partnera. Zwykle osiągasz to, czego pragniesz, jest więc ryzyko, że staniesz się zbyt próżna, będziesz gonić za przyjemnością. Potrzebna ci przeciwwaga w duchowości, prawdopodobnie jesteś osobą głęboko wierzącą w siłę wyższą. Wady? Niewiele. Upór.

Margaśirsza. Gwiazda Poszukiwań.
Jesteś łagodna, wrażliwa, za to niestała. Potrzebujesz ruchu, zmiany. Podróży, nowości. Na pewno nie można ci odmówić inteligencji. Głód wiedzy popycha cię do gromadzenia doświadczeń i informacji. Jesteś urodzoną researcherką i dziennikarką. A może po prostu uwielbiasz plotki... Masz słabość do elektroniki – w końcu komputer i smartfon to też świetne źródło informacji! Ta ciekawość gubi cię czasem – trwonisz czas na błahe rzeczy, trudno ci się skupić. Na szczęście na pewnym etapie życia odkrywasz duchową mądrość, stabilizację i spokój.

Ardra. Gwiazda Celu.
Dla ciebie najważniejszy jest cel i stojący za nim zysk. Przedsiębiorcza, komunikatywna, obdarzona silnym intelektem, myślisz bardzo logicznie. Kalkulujesz. Może nawet opracowujesz specjalistyczne analizy albo masz własny biznes. Sprawdź, czy twoje dążenie do celu nie jest okupione zbyt wielkimi ofiarami. Czy nie jesteś zbyt wyrachowana, agresywna, krytyczna. Czy potrafisz docenić to, co masz. Dobrze zrobi ci praktykowanie wdzięczności, dieta wegetariańska, a przede wszystkim skupienie na wyższym celu.

Punarvasu. Gwiazda Rewitalizacji.
To jedna z najpomyślniejszych nakszatr – nie dość, że przyciąga bogactwo, to jeszcze obdarza licznymi talentami. Możesz się poszczycić niemałym intelektem, kreatywnością, wrażliwością, zainteresowaniami filozoficznymi, predyspozycjami do przemówień publicznych i nauki języków. Nigdy nie brakuje ci pomysłów – czasem z przebłyskiem geniuszu – i prawdopodobnie chcesz je wykorzystać, by wnieść do świata nowe wartości. Możesz liczyć na sukcesy w biznesie i powodzenie towarzyskie (zwłaszcza że jesteś hojna i lubisz pomagać innym)

Puszia. Gwiazda Opieki.
Jesteś bardzo wrażliwa, emocjonalna, masz dobrze rozwiniętą intuicję. Kieruje tobą pragnienie pomagania innym, otaczania ich opieką. Być może pracujesz jako nauczycielka albo pielęgniarka. Pewnie masz skłonność do matkowania, pouczania. Czasem zapędzasz się w tych staraniach, narzucasz się... Zwłaszcza że wyróżniasz się uporem i lubisz postawić na swoim. Jednocześnie bywasz trochę naiwna, co przysparza ci rozczarowań. Czasem cierpisz z powodu zbytniego zaangażowania w relacje. Twoja życiowa lekcja to zachowanie zdrowego dystansu, okazywanie troski bez zbytniego przywiązania.

Aślesza. Gwiazda Węża.
Jesteś bystra, inteligentna, masz rozwiniętą intuicję. Nic nie umknie twojej uwadze, nie sposób cię oszukać. Ale bywasz też przebiegła, podejrzliwa, zazdrosna. Snujesz intrygi, nie zawsze mówisz prawdę. Bardzo ważna jest dla ciebie seksualność. Potrafisz mocno się przywiązać, ale raczej do rzeczy niż do ludzi. Jesteś przewrażliwiona na własnym punkcie. Łatwo popadasz w melancholię, martwisz się. Pociąga cię filozofia, ezoteryka i duchowość. Bardzo potrzebujesz prywatności, częstego odosobnienia. Medytacji.

Magha. Gwiazda Królewska.
Jesteś ambitna i pewna siebie, w naturalny sposób przewodzisz innym. Przypominasz królową, wyróżniasz się magnetyczną osobowością. Kiedy wchodzisz do pokoju, nie sposób cię nie zauważyć. Cieszysz się dużym szacunkiem, autorytetem, nawet popularnością. Niespecjalnie zabiegasz o wysokie stanowiska, a i tak jesteś na nich obsadzana. Masz zdolności aktorskie i oratorskie, możesz porwać tłumy. Kłopotów może ci przysporzyć popęd seksualny, arogancja i uprzedzenia do innych kultur. Jednocześnie jesteś mocno związana z tradycją, przodkami.

Purwa Phalguni. Gwiazda Pomyślności.
Dostałaś w prezencie urodzinowym powodzenie we wszystkich sferach życia. Masz czarującą, uwodzicielską osobowość. Trudno ci się oprzeć. Znakomicie opanowałaś tajniki sztuki miłosnej. By uzyskać spokój umysłu, potrzebujesz być w związku. Również życie towarzyskie jest dla ciebie bardzo ważne. Możesz być próżna i narcystyczna. Cenisz sobie wszelkie przyjemności. Czasem pozwalasz im wciągnąć się tak bardzo, że zaniedbujesz obowiązki. Jesteś kreatywna, uzdolniona aktorsko. Masz duże wyczucie piękna.

Uttara Phalguni. Gwiazda Patronatu.
Masz wielkie serce, jesteś bardzo życzliwa innym, pomocna, hojna. Trudno cię nie lubić. Być może angażujesz się w działania charytatywne i masz dar uzdrawiania. Szczegółowa, spostrzegawcza, rozumiejąca innych, znakomicie sprawdzasz się w kierowaniu ludźmi. Twoim pragnieniem jest, by wszyscy byli szczęśliwi. Czasem zapominasz o sobie, czujesz się osamotniona. Dlatego ważne jest, żebyś znalazła partnera, który będzie rozumiał twoją potrzebę zajmowania się sprawami świata, wspierał cię. Najpierw jednak będziesz musiała nawiązać bliższą relację z samą sobą, dać sobie nieco troski i uwagi.

Hasta. Gwiazda Dłoni.
Masz duże zdolności manualne, jesteś bardzo pracowita. Być może moc, jaką masz w dłoniach, jest większa, niż myślisz... Dbasz o szczegóły, prawdopodobnie jesteś perfekcjonistką. Odznaczasz się poczuciem humoru, sprytem, intelektem i zdolnościami analitycznymi. Czasem za bardzo kalkulujesz. Niewykluczone, że miałaś trudny start w życiu. W niektórych budzi to pokorę i pracowitość, w innych interesowność, chciwość. Wkroczenie na drogę duchową daje ci bardzo ważną przeciwwagę dla żywiołu ziemi, w który obfituje twoje życie.

Citra. Gwiazda Piękna.
Ta gwiazda obdarza pięknem, więc pewnie jesteś bardzo atrakcyjna. Uwodzicielska – seks jest dla ciebie bardzo ważny. Lubisz otaczać się pięknymi przedmiotami. Zachwycasz się też naturą – roślinami, minerałami. Jesteś towarzyska, brylujesz w konwersacji, chociaż zwykle zbytnio skupiasz się na sobie. Z tego samego powodu często dużo myślisz i zamartwiasz się. A potem i tak podejmujesz nieprzemyślane decyzje. Ważne, byś pomagała innym – to pozwoli ci otworzyć serce. Twoją najważniejszą lekcją jest odnalezienie wewnętrznego piękna.

Swati. Gwiazda Wolności.
Wysoko cenisz sobie niezależność. Dążysz do wolności, chociaż nie zawsze najlepiej ją rozumiesz. W twoim wydaniu przypomina ona czasem dziecinny bunt... Jesteś kreatywna i nieco ekscentryczna. Lubisz ruch, zmiany, podróże, łatwo dostosowujesz się do nowych okoliczności. Trudno ci skupić się na jednej rzeczy, również w relacjach łatwo zaczynasz odczuwać nudę... Sympatię innych zyskujesz urokiem, hojnością, empatią, prawością. Masz szczególną zdolność do przyswajania wiedzy. Ze względu na dużą wrażliwość regularnie praktykuj medytację.

Viśakha. Gwiazda Jedności.
Optymizm, entuzjazm, towarzyskość, nadzieja – to twoje cechy. Wierzysz w siłę wyższą. Wszechstronnie uzdolniona, cierpliwa, działasz bez pośpiechu, ale skutecznie. Zraniona, potrafisz latami planować zemstę. Jednocześnie jesteś urodzoną dyplomatką, łączącą zwaśnione strony. Swoją umiejętność wpływu możesz czasem wykorzystywać dla zaspokojenia głodu władzy. Seks jest dla ciebie ważny, mogą ci się przydarzać romanse i zdrady. Twoja najważniejsza lekcja życiowa to: „zbierzesz to, co zasiejesz”.

Anuradha. Gwiazda Oddania.
Pasja – tak brzmi twoje drugie imię. W pracy, w przyjaźni, w miłości, w duchowości. Prawdopodobnie jesteś zafascynowana ezoteryką i astrologią, dysponujesz dużą mocą sprawczą. Powodem są emocje, które przeżywasz mocniej niż inni. Bywasz przewrażliwiona, często złościsz się i frustrujesz, odczuwasz zazdrość i melancholię. Potrzebujesz nabrać większego dystansu. Przykładaj wagę do diety i nie dopuszczaj do pojawienia się silnego głodu czy pragnienia. Zadbaj o swoją prywatność, potrzebujesz sporo przestrzeni.

Dżieszta. Gwiazda Wojownika.
Ta gwiazda zapewnia ci odwagę i determinację. Możesz z nią osiągać największe sukcesy, wejść na szczyt. Nie obędzie się bez wysiłku i samokontroli. Zwłaszcza że przejawiasz skłonność do agresji, dumy, a nawet arogancji. Starasz się tłumić swoje emocje, a one i tak wybuchają... Masz silne ego i jesteś niezwykle inteligentna. Fascynują cię tajemnice wszechświata. Pod tą gwiazdą rodzą się geniusze i eksperci – Einstein, Beethoven, Mozart. Jesteś bardzo introwertyczna i potrzebujesz prywatności. W samotności łatwiej ci zapanować nad emocjami.

Mula. Gwiazda Korzeni.
Masz pozytywne podejście do życia, wyróżnia cię optymizm i przyjazne usposobienie. Masz ideały i potrafisz w razie potrzeby odważnie stanąć w ich obronie. Fascynujesz się nauką, filozofią, duchowością. Pod tą nakszatrą urodził się Dalajlama. Twoje życie obfituje w transformacje i niespodziewane zwroty akcji. Mimo to nie tracisz gruntu pod nogami. Posiadasz cenną umiejętność bycia tu i teraz, łączenia materii z tym, co duchowe. Bez trudu zarabiasz pieniądze i nie przywiązujesz się do nich. Bliscy zawsze mogą liczyć na twoją szczodrość.

Purwa Aszada. Gwiazda Ambicji.
Niezależność, odwaga, moc pokonywania przeszkód... Masz doskonały pakiet startowy, by zrobić karierę, zdobyć sławę i popularność. Jesteś niezależną myślicielką, zafascynowaną ezoteryką i różnymi systemami wierzeń. Potrafisz bronić do upadłego swoich wizji. Tylko od ciebie zależy, czy spożytkujesz tę energię w sposób konstruktywny, czy pójdziesz w kierunku fanatyzmu. Skrajnym przypadkiem drugiej opcji był urodzony pod tą nakszatrą Adolf Hitler. Uważaj na przerost ego, dumę, arogancję. Dysponujesz mocą, silnym intelektem – wykorzystaj ten dar najlepiej jak można. Dla dobra ogółu.

Uttara Aszada. Gwiazda Zwycięstwa.
Jesteś niezwykle prawa i oddana wyższym wartościom. Jeśli za nimi podążysz, z odwagą i oddaniem w sercu, twój sukces jest pewny. Choć być może przyjdzie ci na niego nieco poczekać. Na szczęście jesteś też cierpliwa, odważna i zdyscyplinowana. Lubisz rozmyślać. Chcesz uczynić świat lepszym miejscem. Oddana sprawie, działasz z entuzjazmem i potrafisz zadbać o każdy szczegół. Angażujesz się do tego stopnia, że wchodzisz w stan wysokiego pobudzenia i miewasz kłopoty ze snem. Kiedy jednak brak ci wyższego celu, możesz popaść w lenistwo i apatię.

Śrawana. Gwiazda Słuchania.
Jesteś bardzo wdzięczną słuchaczką – empatyczną i umiejętnie łączącą fakty. Może nawet terapeutką, coachem, doradcą? Ludzie chętnie zwierzają ci się, cenią twoje rady. Uważaj, żeby nie wdawać się w plotki i nie angażować się zbytnio w cudze sprawy. Twoja empatia, wrażliwość czasem cię gubią. Jesteś introwertyczką, zadbaj więc o swoją prywatność. Mimo trudności z samodyscypliną kochasz się uczyć. Lubisz podróże, możesz zamieszkać z dala od rodzinnego kraju. Bywasz zagubiona, ale dzięki medytacji nauczysz się słuchać, zamiast świata zewnętrznego, własnego głosu.

Dhaniszta. Gwiazda Bogactwa.
Ambicja i talenty. Zamiłowanie do podróży i przygód. Do muzyki i tańca. Dzięki wiedzy, praktycznemu podejściu i licznym kontaktom łatwo zdobędziesz sukces i bogactwo. Chociaż partnerstwo stawia przed tobą różne wyzwania, potrafisz pozyskać serca innych. Pod tą gwiazdą urodziły się Marilyn Monroe i księżna Diana. Masz łatwość w jednoczeniu ludzi dla wyższego celu. Możesz jednak odczuwać potrzebę, by wykorzystać tę umiejętność do zaspokajania własnych pragnień. Uważaj też na nadmierne ambicje! Twoja lekcja dotyczy cierpliwości i wytrwałości.

Szatabhisza. Gwiazda Uzdrawiania.
Ta gwiazda obdarza darem uzdrawiania. Pociąga cię duchowa strona życia. Możesz doświadczać wielu trudnych sytuacji i strat emocjonalnych. Wszystko po to, byś nauczyła się przebaczać i ufać. Dostrzegać w życiowych sytuacjach wyższy plan – to twoja najważniejsza lekcja. Jesteś szczera, a jednocześnie tajemnicza i dyskretna. Introwertyczna. Możliwe, że fascynuje cię piękno ukryte w cierpieniu. Czasem czujesz się bardzo samotna, również wśród innych. Mimo to bardzo potrzebujesz własnej przestrzeni, choćby do praktykowania medytacji.

Purwa Bhadrapada. Gwiazda Unikalności.
Niezależna, oryginalna, nawet ekscentryczna. Jesteś indywidualistką – pełną pasji i kreatywności. Artystką, może naukowcem... Masz silny intelekt i błyskotliwe pomysły. Z powodu otwartego umysłu bywasz niestała i rozproszona. Tworzysz wizje i je zmieniasz, podążając za wewnętrzną pasją. Jesteś bardzo aktywna, masz szczęście do pieniędzy. Twój ognisty temperament sprawia, że łatwo wpadasz w złość. Wymykasz się wszelkim zasadom i normom. Fascynuje cię wszystko, co, jak ty, jest nietypowe i unikalne. Ta nakszatra obdarza mocą rozwoju duchowego.

Uttara Bhadrapada. Gwiazda Snu.
Podobnie jak osoby urodzone pod poprzednią nakszatrą, jesteś oryginalna i kreatywna. Ale nie starasz się tak bardzo wyróżniać, masz dużo więcej samodyscypliny i potrafisz panować nad swoimi emocjami. Wyróżniasz się bezstresowym podejściem do życia, może wręcz jesteś zbyt beztroska. Fascynują cię dalekie podróże, odkrywanie nowych lądów. Również świata ducha, swojego wnętrza... Widzisz więcej, masz głębokie połączenie ze światem snów, może też ze światem zmarłych. Niewykluczone, że jesteś odrealniona, leniwa. Masz poczucie, że nie pasujesz do tego świata. Próbujesz doświadczać innych wymiarów poprzez używki, seks. Spokój umysłu znajdziesz w rozwoju duchowym.

Rewati. Gwiazda Miłości.
Jesteś utalentowana, wrażliwa, masz rozwiniętą intuicję. Potrafisz zachować równowagę między tym, co duchowe i materialne. Prawdopodobnie dobrze powodzi ci się w życiu. Twoja główna charakterystyka to bezinteresowna miłość, głębokie współczucie i empatia. Chcesz pomagać – ludziom i zwierzętom, które kochasz nie mniej niż tych pierwszych. Możesz adoptować dziecko i kochać je jak własne. Z takim potencjałem paradoksalnie nie jest ci łatwo znaleźć odpowiedniego partnera. Masz wysokie oczekiwania – miłość musi spełniać najwyższe standardy. Możesz realizować się jako opiekunka, misjonarka czy nauczycielka duchowa.

Achala Sylwia Kuran, konsultantka astrologii wedyjskiej (Jyotish), miłośniczka kultury hinduskiej, nauczycielka medytacji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze