1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Co daje karta kredytowa?

123rf.com
Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, kartę kredytową ma już 6,3 mln Polaków. Dlaczego warto mieć kartę kredytową i jak z niej rozsądnie korzystać?

Karta kredytowa pozwala na korzystanie z pieniędzy banku w ramach przyznanego limitu, czyli kwoty kredytu do naszej dyspozycji. Wysokość kwoty uzależniona jest przede wszystkim od dochodów oraz historii kredytowej udokumentowanej przez BIK. Co ważne, karta kredytowa nie musi być powiązana z rachunkiem osobistym – można o nią wystąpić w dowolnym banku, który np. oferuje aktualnie najlepsze warunki. Karta kredytowa stanowi wygodną i bezpieczniejszą alternatywę dla gotówki, a w wielu przypadkach może okazać się prostszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy.

Największą zaletą kart kredytowych jest tzw. okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych, dzięki któremu korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu nic nie kosztuje - jeśli przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia.W zależności od banku okres ten wynosi od 52 do 58 dni. Składa się on z cyklu rozliczeniowego (zwykle 30 dni kalendarzowych), w którym płacimy kartą kredytową i w ten sposób tworzymy na niej zadłużenie, oraz cyklu przeznaczonego na spłatę zadłużenia (w zależności od banku od 22 dni). Ważne, aby tak wybrać cykl rozliczeniowy, by okres przeznaczony na spłatę zadłużenia zbiegał się z datami wpływów naszych dochodów na rachunek.

Karta kredytowa to również szybki i wygodny sposób na korzystanie z kredytu w sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Korzyści wynikające z posiadania karty kredytowej zauważalne są także podczas wyjazdów zagranicznych – dzięki karcie mamy stały dostęp do pieniędzy oraz nie musimy martwić się o ich wymianę na lokalną walutę.

Spośród oferowanych na rynku kart kredytowych możemy wybrać taką, która dodatkowo umożliwi nam rozłożenie zadłużenia na raty – samodzielne (już podczas dokonywania płatności w terminalu) lub poprzez kontakt z bankiem.

Jak wybrać  kartę kredytową i jak z niej korzystać?

„Decydując się na kartę kredytową warto sprawdzić koszt jej wydania i użytkowania. Aktywne korzystanie z karty pozwala na zwolnienie ze wspomnianych opłat, a także na liczne upusty i zwrot części poniesionych wydatków. Przy większych wydatkach rozważmy rozłożenie płatności kartą kredytową na raty. W większości banków okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych – oznacza to, że przy wypłacie gotówki z bankomatu kartami kredytowymi oprócz prowizji zostaną naliczone odsetki od wypłaconej kwoty. Korzystając z karty kredytowej, należy kierować się zdrowym rozsądkiem, aby niepotrzebnie się nie zadłużać. Kontrolę nad wydatkami ułatwi ustalenie dziennego limitu transakcji oraz systematyczne kontrolowanie stanu zadłużenia. Warto skorzystać też z automatycznej spłaty karty kredytowej, dzięki której bank w wymaganym terminie sam pobierze z konta kwotę na spłatę zadłużenia”, podkreśla Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Wszystkie opłaty związane z kartą kredytową można znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji (TOiP), którą udostępnia bank. Dokument ten zawiera również informacje o zwolnieniach z niektórych opłat, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić obowiązujące w danym banku warunki dla posiadaczy kart kredytowych.

Karta kredytowa jest wygodnym narzędziem płatniczym, które pozwala zachować płynność finansową, niezależnie od obecnego stanu konta osobistego. Warto z niej korzystać przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ważne, by korzystając z limitu kredytowego, pamiętać o konieczności spłaty w późniejszym terminie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze