Karty bankowe – rodzaje?

rodzaje kart kredytowych
123rf.com

Większość z nas ma już w portfelu przynajmniej jedną kartę bankową, a znam osoby, które noszą w portfelu całą talię plastikowych prostokątów. Używane rozsądnie mogą nam ułatwić życie, a oto, co warto o nich wiedzieć.
Na początek dobra wiadomość dla tych, którzy do kart jeszcze nie są przekonani – Narodowy Bank Polski prognozuje, że do 2016 r. prowizje za transakcje dokonywane kartami bankowymi spadną aż o połowę. Pierwsze obniżki nastąpią już w przyszłym roku.

Karty bankowe to wynalazek amerykański, za Oceanem znane są już od początku XX w. Nad Wisłę przywędrowały za sprawą zagranicznych banków w latach 60., ale rozpowszechniły się dopiero dwadzieścia lat później. Początki nie były łatwe. Jeszcze w latach 90. zdarzało się, że przed świętami albo długim weekendem, gdy wielu z nas sięgało do portfela, systemy wieszały się albo w bankomatach brakowało gotówki. Jednak trudności zostały pokonane, a Polacy polubili plastikowy pieniądz tak bardzo, że banki musiały ograniczyć apetyty na kredyty, które stawały się coraz trudniejsze do spłacenia.

Najpopularniejszą kartą pozostaje karta debetowa, przypisana do rachunku bankowego. Jeśli chcemy wydać więcej pieniędzy niż zgromadziliśmy na koncie, to musimy zwrócić się do banku o kredyt odnawialny w rachunku.

Na podobnej zasadzie, co debetowa, działa karta przedpłacona. Z tą różnicą, że nie musimy posiadać rachunku w banku wydającym kartę, ponieważ ma ona swój osobny rachunek, na który wpłacamy kwotę, jaką będziemy potem dysponowali. Kartę taką możemy też podarować np. dorastającemu dziecku i później zasilać. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przy wypłacie stypendiów studenckich, wynagrodzeń albo świadczeń socjalnych.

Czytaj także: Płacenie kartą za granicą