1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Escape room: nowa forma rozrywki

fot.123rf
Tajemniczy pokój zagadek, czyli „Escape room” to popularna nowa gra. Jeden pokój, ukryte wskazówki i godzina na rozwiązanie zagadki, której rozwikłanie jest konieczne by pokój opuścić. Gra cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.

Pokoje logicznych zagadek osadzone w intrygującej fabule zostały stworzone na wzór popularnych gier komputerowych, w których celem jest wyjście z zamkniętego pomieszczenia. W świecie rzeczywistym zabawa w Escape roomie polega na wydostaniu się z tajemniczego pokoju przy pomocy znalezionych w nim przedmiotów, które umożliwiają rozwiązanie skomplikowanych zagadek. Celem uczestników jest znalezienie obiektów i rozwiązanie szyfrów, które pomogą wyjść z pokoju. Każdy przedmiot w pokoju może mieć znaczenie, ale niektóre są tylko po to, by zmylić graczy. Dodatkowo ograniczenie czasowe do 45 lub 60 minut pozwala zbudować napięcie i atmosferę skupienia. Ta emocjonująca gra łącząca sprawność fizyczną, inteligencję, błyskotliwość i logiczne myślenie pozwala oderwać się od życia codziennego. Gracze zyskują nowe doświadczenia.

Zagadki w pokojach są intrygujące i wymagające, są pokoje trudniejsze dla wprawionych graczy lub bardziej rozrywkowe dostosowane do zainteresowań odbiorcy. Najważniejsza jednak jest dobra zabawa i niestandardowe spędzenie czasu z przyjaciółmi. Każdy pokój tematyczny to zupełnie inna forma rozrywki. Projektanci natrudzili się, by gry były ciekawe, oryginalne i trzymały w napięciu do samego końca. Opowiedziane historie są przygotowane w taki sposób, aby uczestnicy mogli wczuć się w role i zapomnieć o rzeczywistym świecie.

Podczas rozgrywki w pokoju nie ma nikogo, poza uczestnikami. Zasady są proste: w grze uczestniczą 2 - 5 osobowe grupy, uczestnicy muszą wydostać się z pokoju w ciągu określonego czasu, w czasie gry należy korzystać jedynie z umysłu, fantazji i wyobraźni. Na ścianie umieszczony jest zegar odmierzający czas. Zagadki są trudne, więc nie każdemu udaje się je rozwiązać. Tylko zgrany zespół jest w stanie wyjść z pokoju przed ustalonym limitem czasowym – w pojedynkę nikt nie ma szans.

Pomysł zrodził się w latach 80. kiedy powstały tego typu gry komputerowe. Zadaniem gracza było uwolnienie się z wirtualnego pokoju. Nie ma jednomyślnej wersji, kto i kiedy po raz pierwszy stworzył prawdziwy rzeczywisty Escape room. Jedna z wersji mówi, że pierwszy Escape room „Original piece” pojawił się w Kalifornii, a następnie w Japonii i USA. W Polsce możliwość skorzystania z tej formy zabawy istnieje od 2014 roku.

Źródło: PrezentMarzen.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze