1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wielkanocne zwyczaje w Austrii

123rf.com
Austria to kraj kultury, kulinariów, zwyczajów i tradycji. Można zobaczyć to szczególnie w czasie Wielkanocy. Każdy z austriackich regionów wyróżnia się innymi, typowymi cechami, a jarmarki wielkanocne pozwalają skosztować dań z austriackiej kuchni.

Styria: Dni Świętego Ognia W Wielką Sobotę, przed poświęceniem pokarmów, dzieci ze wschodniej Styrii jako „Posłannicy Świętego Ognia”spotykają się wcześnie rano w kościele i przynoszą żeliwne garnki, aby poświęconym ogniem zapalić zgorzeliny i własnoręcznie zebrane huby. Potem przenoszą jak najszybciej ogień z domu do domu. Zwyczaj przekazywania święconego ognia pochodzi z czasów, kiedy nie było jeszcze zapałek czy zapalniczek. Ludzie nie mogli dopuścić do wygaśnięcia ognia, dlatego używali własnych żeliwnych garnków, aby ogień przetrwał całą noc. Tyko raz w roku, w Wielki Piątek, można było pozwolić na wygaśnięcie ognia. W Wielką Sobotę mieszkańcy wschodniej Styrii rozpalali ogień za pomocą „świętego ognia” z parafii. A tylko ci chłopcy, którzy jako pierwsi dotarli z ogniem do domu, otrzymywali podarunki.

Burgenland: Mieszkańcy Stinatz podziwiają jajka wielkanocne Mieszkańcy Stinatz na południu Burgenlandu ozdabiają na Wielkanoc jajka wielkanocne filigranowymi grawerunkami.
Za pomocą ostrych noży, wydrapują piękne wzory w ufarbowanych jajkach. W tym celu malują skorupki specjalnymi farbami, które sprawiają, że stają się one bardziej wytrzymałe. Ta stara sztuka rzemieślnicza pochodzi od Chorwatów zamieszkałych w tym regionie i jest przekazywana już od ponad 100 lat. Początkowo kobiety ozdabiające jajka wielkanocne używały najczęściej pisanek zabarwionych na czerwono, fioletowo i czarno, w których wydrapywały tradycyjne ornamenty kwiatowe lub motywy religijne. Obecnie używanych jest więcej wielu kolorów i wykorzystywane są bardziej fantazyjne wzory. Mogą przekonać się o tym zwiedzający, którzy w czasie wielkanocnym przyjadą do południowej części Burgenlandu, aby podziwiać te małe dzieła sztuki.

Karyntia: Wspólne niesienie krzyża w Tresdorf W krótkich słowach, ale za to przy sporej dawce emocji w Tresdorf w Karyntii wystawiane są co roku misteria pasyjne. W rolach głównych: Chrystus, Piłat, Herod, Szymon z Cyreny, Judasz i Archanioł Gabriel. Aktorzy amatorzy przedstawiają historię cierpienia Chrystusa z punktu widzenia ludności wiejskiej tamtego okresu. Przedstawienie rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kiedy wszyscy uczestnicy spotykają się przy „Krassnigmühle“. Stamtąd przechodzi się do kościoła św. Ulricha, który jako najwyższy punkt wioski pełni rolę Góry Oliwnej
. Jezus dociera tam ze swoimi trzema uczniami i zostaje zdradzony przez Judasza. Następnie zostaje aresztowany przez strażników Piłata i Heroda. Po wydaniu wyroku, wychłostaniu i ukoronowaniu cierniem grupa przemieszcza się z powrotem do miejsca początkowego. W Wielki Piątek Chrystus niesie drewniany krzyż i razem z towarzyszącym pochodem udaje się do kościoła, gdzie przez kwadrans oddaje się modlitwie. Misteria pasyjne według legendy mają swój początek w składaniu ślubów, które miały uchronić wieś przed powodzią czy zarazą. Swoją prostotą i niemymi gestami co roku poruszają liczną grupę widzów.

Salzburgska Pieśń o Górze Oliwnej i cierpieniu Chrystusa „Strzeżcie się swego Pana i słuchajcie jak zegar wybija godzinę ósmą“ to pieśń, która rozbrzmiewa każdego roku w Wielki Czwartek i Wielki Piątek w Großarl i jest śpiewana co godzinę do 4.00 nad ranem. Podczas „Pieśni o Górze Oliwnej i cierpieniu Chrystusa” śpiewacy razem ze słuchaczami prowadzą nocne warty i podnoszą głos przy kolejnych stacjach, zaczynając od kościoła w dół wioski aż do Urzędu Gminy. W Wielki Czwartek miejscowi gospodarze śpiewają o cierpieniu Chrystusa na Górze Oliwnej. W Wielki Piątek
natomiast „chłopi”, a więc mieszkańcy Großarl, śpiewem opowiadają o wydarzeniach po śmierci Chrystusa na krzyżu i ogłaszają jego zmartwychwstanie.

Wschodni Tyrol: zwierzęca tradycja w Virgen
Każdego roku w pierwszą sobotę po Wielkanocy ma miejsce prezentacja barana  ze wschodniego Tyrolu. Ozdobiony kwiatami i kolorowymi opaskami jest prowadzony w procesji podczas „pochodu barana” z Virgen do Obermauern – za nim idzie tłum ludzi. Miejsce docelowe procesji: Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej w Obermauern, gdzie ku czci baranka odbywa się uroczysta msza. Zwierzę przeprowadzane jest trzykrotnie dookoła ołtarza, a następnie odbywa się loteria, po którym szczęśliwy zwycięzca może zabrać barana do domu. Dochód z losów biorących udział w aukcji, który każdego roku pochodzi z różnych części Virgen lub Prägraten, przekazywany jest na sanktuarium. Tradycja wywodzi się z czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy w Virgental panowała dżuma, a mieszkańcy z wdzięczności za wybawienie od plagi wyruszali do sanktuarium w Lavant – gdzie składano barana w ofierze.

Dolna Austria: „Godnküpfi“ mieszkańców Mostviertel W okresie Wielkanocy katoliccy mieszkańcy z Mostviertel świętują „Godntag” („Dzień Chrzestnych”). W tym dniu w odwiedziny przyjeżdżają rodzice chrzestni – w Mostviertel zwani „Godn” – i przywożą dzieciom ciasto zwane „Godnküpfi
“. Ten słodki przysmak, wykonany z miękkiego ciasta drożdżowego, artystycznie upleciony i uformowany w kształcie dużego rogalika jest stałą częścią kulinarnych zwyczajów wielkanocnych. Do drożdżówki wkłada się monetę, wręcza razem z jajkami wielkanocnymi i stawia w Niedzielę Wielkanocną na stole.

Jarmarki Wielkanocne
W wielu miejscowościach jarmarki wielkanocne prezentują charakterystyczne rzemiosło artystyczne i wielkanocne przysmaki.

źródło: www.austria.info

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze