1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak mieć prawdziwe wakacje od pracy?

Jak mieć prawdziwe wakacje od pracy?

123rf.com
Jedziesz na urlop i nie przestajesz odbierać służbowych telefonów i e-maili? Takie wakacje mogą zmęczyć bardziej niż praca. Sprawdź, jak naprawdę zostawić pracę w biurze i odpocząć.

Odpoczywanie od pracy przychodzi nam coraz trudniej. Paradoksalnie, kiedy zbliża się termin urlopu nasz poziom stresu rośnie. Jedni i tak zabierają zadania ze sobą i z plaży odpisują na maile. Inni próbują nadgonić, starając się przed wakacjami zrobić wszystko to, co zrobiliby w tym czasie. Inni w końcu odpuszczają i nie biorą urlopu, bo nieobecność w pracy za bardzo ich stresuje. Kiedy wakacje przynoszą więcej stresu niż praca, odbija się to na wszystkim i wszystkich dookoła: zdrowiu, rodzinie, relacjach ze znajomymi. Jak zafundować sobie prawdziwą przerwę od pracy?

Rozmawiaj
Warto przed urlopem ułatwić współpracownikom przejęcie swoich obowiązków. Wystarczy dobrze przygotować swojego zastępcę, opisać swoje codzienne zadania, wdrożyć go w swoje sprawy. Dzięki temu, na plaży będziemy spokojni, że nasze zadania są w dobrych rękach. To zmniejszy lęk przed tym, że pod naszą nieobecność coś się posypie.

Deleguj zadania
Tę radę powinni wziąć sobie do serca menadżerowie i liderzy zespołów, których zwyczaje urlopowe wpływają na pracę innych. „Jeśli szef odpowiada na e-maile w ciągu pół godziny nawet, kiedy jest na wakacjach, pracownicy zakładają, że oczekuje się od nich tego samego. Przełożeni powinni raczej pozwolić pracownikom wykorzystać czas swojej nieobecności, na wykazanie się samodzielnością i umiejętnościami. To wyjdzie na dobre całemu zespołowi”, mówi Bartosz Struzik z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Plan na powrót
Łatwo dać się przytłoczyć w pierwszych dniach w pracy po wakacjach: tony e-maili, wiadomości głosowych i parada ludzi, którzy czegoś chcą na wczoraj. Kiedy planujemy urlop, powinniśmy zaplanować też pierwsze dni po nim. Warto przede wszystkim zastrzec czas na spotkania i przeczytanie zaległej korespondencji. Jeśli dobrze przemyślimy, ile czasu zajmie nam ponowne wdrożenie się w pracę,

Odłącz się
Tu trzeba być stanowczym – komputer nie ma prawa bytu podczas wakacji. Po „Nie logujemy się do służbowej skrzynki, nie czytamy maili. Jakość odpoczynku będzie znacznie wyższa, kiedy odłączymy się od tych źródeł stresu” – radzi ekspert. W żadnym razie też nie przesyłamy współpracownikom zdjęć z egzotycznej plaży, kiedy oni ślęczą w biurze nad raportami. Może być to źle odebrane.

Ustal własne cele
Trzeba być realistą i dobrze ocenić możliwości. Jeśli mamy za dużo zadań, może lepiej wziąć krótszy urlop niż się stresować na długim?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze