1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Najpiękniejsze zamki i pałace Polski, w których spędzisz sielski weekend – nasz top 8

Najpiękniejsze zamki i pałace Polski, w których spędzisz sielski weekend – nasz top 8

Pałac w Piszkowicach koło Kłodzka (Fot. slowhop.com)
Pałac w Piszkowicach koło Kłodzka (Fot. slowhop.com)
Dla poszukiwaczy estetycznych wrażeń, którzy pragną wypocząć w historycznych wnętrzach, przygotowaliśmy listę najbardziej zachwycających hoteli w zamkach, pałacach i dworach. To jedyne w swoim rodzaju miejsca z duszą – ich klimatowi nie dorówna żaden nowoczesny hotel. Skrzypiący drewniany parkiet, ściany pełne obrazów, antyczne meble i wysokie okna, przez które światło i zieleń wlewa się do wnętrza... Jeśli marzycie o urlopie w tak bajecznych okolicznościach, zobaczcie nasz ranking najpiękniejszych hoteli w historycznych obiektach.

Hotele w zamkach, pałacach, dworach zyskują na popularności, ponieważ coraz częściej zaczynamy doceniać nasz rodzimy krajobraz kulturowy i spuściznę dawnych pokoleń. Klimat historycznych rezydencji jest nie do podrobienia nawet przez najzdolniejszych architektów – bo nic nie dorówna wysiłkom i pasji, jakie wkładają właściciele w odrestaurowanie swoich wyjątkowych obiektów. To często prywatne, rodzinne biznesy, prowadzone przez osoby zarażone miłością do historii i pięknych przedmiotów. Warto skorzystać z ich gościnności i choć na parę dni zanurzyć się w atmosferze minionych wieków.

Jakie miejsce wybrać na majówkę, leniwy weekend czy dłuższy urlop? Oto nasza subiektywna selekcja zamków, pałaców i dworów z całej Polski, w których warto zabukować nocleg. Wśród nich znajdziecie zaciszne, kameralne obiekty, jak i rozległe posiadłości z dodatkowymi atrakcjami.

Hotel Pałac w Piszkowicach (województwo dolnośląskie)

(Fot. slowhop.com) (Fot. slowhop.com)

Azyl dla Dorosłych w Pałacu Piszkowice powstał nieopodal Kłodzka, w barokowej rezydencji należącej niegdyś do rodziny von Haugwitzów. Choć rezydencja to zbyt duże słowo na określenie ruiny, jaką w 2015 roku zastał tu Marcin Schoenberg, obecny właściciel. Po pełnym trudów remoncie obiekt zyskał nowe życie i dziś jest prawdziwą perełką, której klimat przywodzi na myśl francuskie posiadłości nad Loarą. Do dyspozycji gości są 4 gustownie urządzone apartamenty, klimatyczna przestrzeń wspólna pełna rzeźbionych detali i antyków oraz rozległy ogród, gdzie można odpocząć wśród kwiatów i drzew.

(Fot. slowhop.com) (Fot. slowhop.com)

Więcej informacji znajdziecie na www.slowhop.com/pl/miejsca/1070-azyl-dla-doroslych-w-palacu-piszkowice.html

Hotel Pałac Kamieniec (województwo dolnośląkskie)

(Fot. palackamieniec.pl) (Fot. palackamieniec.pl)

Pozostajemy na Dolnym Śląsku. W Kamieńcu, samym sercu Kotliny Kłodzkiej, możecie zatrzymać się w pałacu wzniesionym 300 lat temu przez Hrabiego von Hartig. Właściciele z wielką starannością odrestaurowali obiekt, wyposażając go w oryginalne antyki sprowadzane z Francji. Budynek wraz z pobliskim folwarkiem mieści 17 pokoi, których wystrój zachwyca – klimat nadają mu łoża z baldachimem, 200-letni parkiet oraz stonowana, elegancka kolorystyka. Z okien rozpościera się widok na zieleń i na malownicze krajobrazy. Rezydencję okala ogród odrestaurowany na podstawie archiwalnych zdjęć, będący częścią Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych. W folwarku mieści się też Restauracja Kamieniec, w której skosztujecie dań inspirowanych kuchnią polską i francuską.

(Fot. palackamieniec.pl) (Fot. palackamieniec.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.palackamieniec.pl

Hotel Dwór Zaścianek (województwo mazowieckie/podlaskie)

(Fot. dworzascianek.pl) (Fot. dworzascianek.pl)

Na Podlasiu nad Bugiem we wsi Borsuki mieści się staropolski drewniany dwór, którego gospodarze ugoszczą was i nakarmią domowymi specjałami. Zjecie tu wyśmienite swojskie wędliny, przetwory i nalewki przygotowywane na bazie lokalnych produktów. W urokliwej posiadłości można odpocząć nie tylko od miejskiego zgiełku, ale i stresującego życia w ciągłym trybie online. Nie pytajcie na recepcji o hasło do wifi – internet jest tu ograniczony, a właściciele zachęcają do analogowych form spędzania czasu. Wnętrza dworu mają nobliwy, a zarazem rustykalny charakter, natomiast wokół obiektu rozpościerają się malownicze pola i łąki. To idealne miejsce dla poszukiwaczy bezpretensjonalnych i klimatycznych miejsc z duszą.

(Fot. dworzascianek.pl) (Fot. dworzascianek.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.dworzascianek.pl

Czytaj też: Gdzie warto pojechać w maju? 10 miejsc na wycieczki w Polsce i Europie

Hotel Zamek Rzucewo (województwo pomorskie)

(Fot. zamekrzucewo.pl) (Fot. zamekrzucewo.pl)

Neogotycki pałac, w którym dziś mieści się hotel, dawniej był rezydencją pomorskiej szlachty. Odrestaurowano go z wielką dbałością o szczegóły, a największe wrażenie spośród wszystkich pokoi robi apartament królewski pełen antycznych mebli, wyłożony zdobnymi tapetami i dywanami. Oprócz fantastycznego wystroju, obiekt oferuje bezpośredni dostęp do Zatoki Gdańskiej – malownicza plaża oddalona jest zaledwie kilkaset metrów od budynku. Tuż obok pałacu mieści się stajnia, można wypożyczyć kajaki oraz deski SUP.

(Fot. zamekrzucewo.pl) (Fot. zamekrzucewo.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.zamekrzucewo.pl

Hotel Pałac Rząsiny (województwo dolnośląskie)

(Fot. palacrzasiny.pl) (Fot. palacrzasiny.pl)

W polskim zagłębiu pałaców znaleźliśmy jeszcze jedną perłę – Pałac Rząsiny, nazywany również zamkiem. Przez właścicielkę, wrocławską architektkę, został kupiony w 2007 jako ruina. Dziś zachwyca rustykalnym klimatem, który tworzą surowe ceglane mury, zabytkowa stolarka, renesansowe portale, kominki i gustownie dobrane wyposażenie z epoki. Obiekt cały czas jest odnawiany, co wpływa na jego „niedokończony”, artystyczny charakter. Przypadnie do gustu wielbicielom nietuzinkowych wnętrz w stylu boho.

(Fot. palacrzasiny.pl) (Fot. palacrzasiny.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.palacrzasiny.pl

Dom muzealny Ornak (województwo małopolskie)

(Fot. ornak.net.pl) (Fot. ornak.net.pl)

Miejsce absolutnie niezwykłe – oryginalne muzeum-hotel w stylu zakopiańskim, którego wnętrza nie zmieniły się zbytnio od czasów Witkacego. W tym zachwycającym obiekcie będziecie zasypiać w rytm starych, tykających zegarów w oryginalnych łóżkach z epoki. Będziecie patrzeć na obrazy, lampy i dekoracje pozostawione tu przez najwybitniejszych przedstawicieli zakopiańskiej elity intelektualno-artystycznej. Każdy pokój ma swój unikalny wystrój i ozdobiony jest pięknymi, wciąż czynnymi piecami z zakopiańskich kafli. Pobyt w tym „góralskim pałacu” to nie tylko okazja do wypoczynku, ale i przeniesienia się w czasie 100 lat wstecz.

(Fot. ornak.net.pl) (Fot. ornak.net.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.ornak.net.pl

Hotel Pałac Ciekocinko (województwo pomorskie)

(Fot. palacciekocinko.pl) (Fot. palacciekocinko.pl)

Ten butikowy hotel nad morzem powstał w odrestaurowanym pałacu z 1910 roku. Prace nad przywróceniem mu świetności trwały aż 10 lat i dały fenomenalny efekt – dziś obiekt zachwyca wystrojem z elementami secesji i art deco. Każdy z 30 apartamentów oferowanych gościom został wyposażony w oryginalne meble z epoki i ma swój niepowtarzalny klimat. Podczas pobytu w hotelu można skorzystać z odprężających rytuałów spa & wellness oraz skosztować dań serwowanych w 1906 Gourmet Restaurant. Na terenie pałacowego kompleksu znajduje się też stadnina koni.

(Fot. palacciekocinko.pl) (Fot. palacciekocinko.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.palacciekocinko.pl

Hotel Spa Pałac Staniszów (województwo dolnośląskie)

(Fot. palacstaniszow.pl) (Fot. palacstaniszow.pl)

Raz jeszcze przenosimy się na południowy zachód Polski, a dokładnie do Jeleniej Góry, by polecić wam wypoczynek w Pałacu Staniszów. Hotel mieści się w odnowionym XVIII-wiecznym majątku otoczonym francuskim ogrodem i parkiem w angielskim stylu. Oprócz stylowych pokoi oferuje bogaty pakiet zabiegów spa i pokaźnych rozmiarów kryty basen zlokalizowany w przepięknej sali z drewnianą antresolą. Relaks w takich okolicznościach na pewno będzie niezapomniany.

(Fot. palacstaniszow.pl) (Fot. palacstaniszow.pl)

Więcej informacji znajdziecie na www.palacstaniszow.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze