1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jakie wynalazki zawdzięczamy kobietom?

123rf.com
Gdy jakiś mężczyzna choćby zasugeruje ci niższość kobiet, warto w starciu wyciągnąć z rękawa przykłady wynalazków, za którymi stoi kobiecy umysł. Oto kilka przykładów.

Piwo Według badań słynnej historyczki Jane Peyton, piwo zostało „wynalezione” przez kobiety 7 tys. lat temu w Mezopotamii i Sumerze. Oczywiście nie znamy nazwiska twórczyni trunku. Ze względu na swoje umiejętności jako jedyne mogły warzyć piwo i prowadzić tawerny. W starożytnych społeczeństwach piwo było uważane za dar bogiń. Natomiast w  Norwegii kobiety były ekskluzywnymi producentami piwa, a według prawa sprzęt pozostawał ich własnością. Peyton powiedziała: „Wiem, że mężczyźni będą absolutnie oszołomieni, gdy to odkryją, ale zawdzięczają kobietom ich ulubiony trunek – piwo”.

Filtr do kawy Ten wynalazek nie zrobi wrażenia tylko na rzadkich amatorach „fusiastej kawy”. Papierowy filtr do kawy jest produktem z 1908 roku. Wymyśliła go Niemka Melitta Bentz. Parzyła kawę każdego dnia, ale irytowały ją fusy. Według niej metalowe i ceramiczne filtry się nie sprawdzały. Pewnego dnia zdecydowała się na wyrwanie grubej bibułki ze szkolnego zeszytu syna i zaczęła eksperymentować z tworzeniem filtra. Po opatentowaniu wynalazku zainteresowanie było ogromne. Najpierw Melitta zatrudniła swojego męża i synów. Jej dwóch wnuków prowadzi firmę do dzisiaj. Aż trudno uwierzyć, że gospodyni domowa założyła firmę do dziś nazwaną jej imieniem. Obecnie zatrudnia kilka tysięcy osób, ma ponadmiliardowy dochód euro rocznie, a do tego uważana jest za jednego z lepszych niemieckich pracodawców tego roku.

Wycieraczki samochodowe Nowy Jork, 1903 rok. Siedząc w żółtej taksówce w czasie opadów śniegu, Mary Anderson zorientowała się, że nie tylko ona nic nie widzi i nie może podziwiać miasta. Również kierowca co chwilę musiał wychylać się przez okno! Stwierdziła, że potrzebne jest narzędzie, które będzie usuwać z przedniej szyby śnieg i wodę. Wpadła na pomysł wycieraczek samochodowych, ale nikt nie był zainteresowany ich wykorzystaniem na większą skalę. Początkowo niechętnie potraktowana została zresztą kolejna pomysłodawczyni, Charlotte Bridgwood, która wystąpiła o opatentowanie automatycznych wycieraczek samochodowych w 1917.

Maszyna do robienia lodów Trudno to sobie wyobrazić, że jeszcze zanim powstały zamrażalniki, istniała już maszyna do robienia lodów. Wymyśliła ją Nancy Johnson. Urządzenie przypominające wiaderko z ruchomą rączką było obsługiwane manualnie. Amerykanka nie miała niestety funduszy na przemysłowe wykorzystanie swojego pomysłu, więc po opatentowaniu go w 1843 roku sprzedała go za marne 200 dolarów.

Z racji tego, że w przeszłości mężczyznom było zdecydowanie łatwiej zdobyć wykształcenie czy pozycję zawodową, tym bardziej dzisiaj trzeba doceniać kobiety – innowatorki. Wcale ich nie było tak mało – mówi Alan Bento z ZaadoptujFaceta. Jego aplikacja randkowa jako pierwsza na świecie odwróciła role w ten sposób, że to kobiety wybierają mężczyzn, a mechanizm nie pozwala na zasypywanie ich niechcianymi wiadomościami. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze