1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Na wakacje w góry czy nad Bałtyk?

123rf.com
123rf.com
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Polskich Kolei Linowych* wskazuje, że Polacy licznie wybiorą się w tym roku w Tatry Bieszczady i Beskidy. Do podróży na południe kraju zachęcają ich przede wszystkim piękne widoki, górski mikroklimat i świeże powietrze. 

Z badania wynika, że najważniejszą atrakcją w Tatrach dla aż 82 proc. badanych planujących wyjazd w polskie góry jest obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolejne miejsce wśród najciekawszych destynacji zajmuje Morskie Oko (78 proc.), Kasprowy Wierch (54 proc.) i Gubałówka (52 proc.).  Blisko połowa respondentów planuje zdobyć jakiś szczyt, nieco ponad 40 wybiera spacer po Krupówkach.

Kto w góry a kto nad morze ? 18 proc. uczestników badania planuje wyjazd w góry, a 17 proc. na wybrzeże. Na górskie szlaki wybierają się przede wszystkim osoby po czterdziestce  (aż 78 proc. wszystkich planujących urlop w górach), natomiast wśród osób deklarujących spędzeniu urlopu nad polskim morzem dominują trzydziestolatkowie  ( aż połowa badanych w grupie wiekowej 18-39 lat).

Osoby z wyższym wykształceniem w 24 proc. planują wyjechać w góry, a w 19 - nad Bałtyk. Na szlakach w tym sezonie będzie można spotkać także więcej kobiet, niż mężczyzn – takie plany wakacyjne ma co piąta przedstawicielka płci pięknej i tylko 15 proc. panów.

* Badanie zrealizowane w kwietniu 2017 r. metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), mat.pras.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze