1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Planujesz urlop jesienią? Zobacz, gdzie warto pojechać... [4 kierunki]

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Masz dość tłumów w hotelach i na plaży? Chcesz zwiedzić słynne zabytki i zobaczyć najpiękniejsze miejsca bez przepychania się między ludźmi, nieustannego poganiania i hałasu? Doskonale to rozumiemy! Na szczęście sezon wakacyjny to nie jedyny dogodny czas na urlop. Podpowiadamy, gdzie warto pojechać jesienią!

Urlop w październiku – coraz bardziej popularne rozwiązanie!

Choć urlop poza sezonem wakacyjnym nie jest jeszcze w Polsce tak popularny, jak za granicą, to coraz więcej Polaków rezygnuje z wyjazdu w lipcu czy sierpniu właśnie na rzecz wakacji w październiku. Z czego wynika ta zmiana?

Przede wszystkim wakacje w październiku mogą być zdecydywanie tańsze. Często można w tym okresie wykupić wycieczkę last minute – a te, jak wiadomo, charakteryzują się niższą ceną. Co więcej, ceny samych atrakcji w miejscu docelowym również bywają obniżone – mniej zapłacimy więc za zwiedzanie czy zakup pamiątek.

– Do dłuższego urlopu w październiku łatwiej też przekonać pracodawcę – mówi specjalistka z portalu . – W sezonie wakacyjnym trudniej jest wynegecjować dwa czy trzy tygodnie wolnego – większość pracowników też chce przecież wyjechać i trzeba uzgadniać terminy tak, by w firmie nie zabrakło rąk do pracy. W październiku z reguły cała załoga jest już na miejscu – szef więc z pewnością spojrzy przychylniejszym okiem na nasze plany urlopowe. Dlatego coraz więcej Polaków wybiera wakacje w październiku i listopadzie. Jak pokazują badania, w 2015 roku liczba rodaków wybierających jesienne wyjazdy wzrosła o 17%. Dziś ta liczba jest jeszcze większa. Najczęściej decydujemy się na egzotyczne kierunki, dzięki którym możemy uciec przed jesienną pogodą. Już na południu Europy – we Włoszech czy południowej Hiszpanii – nawet w tym okresie doświadczymy temperatur powyżej 20 stopni.

Gdzie na wakacje w październiku? [4 nasze typy]

Gdzie więc udać się na urlop w październiku? Zobaczcie nasze propozycje!

Sri Lanka

Sri Lanka to państwo położone na wyspie w Azji Południowej i prawdziwy raj dla turystów spragnionych egzotycznych podróży, wspaniałych krajobrazów, fascynujących zabytków, a do tego wszystkiego rajskich plaż. Nawet w październiku średnia temperatura tutaj sięga 29 stopni. Na Sri Lance zobaczymy słonie i lamparty, obejrzymy jedne z najpiękniejszych raf koralowych, zwiedzimy starożytne świątynie i skosztujemy przepysznej herbaty. Co więcej. będziemy mieli szansę zobaczyć, jak ta herbata powstaje! W końcu Sri Lanka to ojczyzna ceylońskiej herbaty – to tu znajdują się plantacje, które przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zwiedzić. Jeśli marzymy o poznaniu całkowicie odmiennej kultury i zobaczeniu nieco świata – z pewnością jest to propozycja dla nas!

Republika Południowej Afryki

– W przypadku RPA musimy pamiętać, by unikać przyjazdu w terminie od końca września do 07.10 – mówi specjalistka z Lidl-Podróże.pl. – Wówczas trwają tam wakacje i ceny są zdecydowanie wyższe. Poza tym jednak październik to świetny termin na wyjazd. Średnia temperatura w tym okresie wynosi około 21 stopni, a więc nie jest tak gorąco jak na Kubie czy Sri Lance, ale też nie za zimno.

Będąc w RPA, koniecznie musimy zwiedzić Kapsztad oraz wejść na Górę Stołową. Nie wolno nam też zapomnieć o Parku Narodowym Krugera, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczymy „Wielką Piątkę” ssaków, czyli lwa, słonia, lamparta, nosorożca czarnego i bawoła afrykańskiego.

Bali

Bali to najsłynniejsza z indonezyjskich wysp, na którą co roku zjeżdżają się turyści z całego świata. Nic dziwnego – znajdziemy tu przepiękne plaże, aż 6 wulkanów, kilkanaście tysięcy świątyń, wodospady, pola ryżowe a nawet aquaparki. To świetne miejsce na wypoczynek i relaks na plażach lub w dżungli z dala od cywilizacji – średnia temperatura w październiku to aż 31 stopni! A jeśli szybko nudzimy się jednym miejscem – z Bali blisko jest również na wyspę Borneo, Jawę, Sumatrę czy Gili.

USA

Stany Zjednoczone Ameryki to kraj tak ogromny i zróżnicowany, że trudno polecić jedno konkretne miejsce, w które warto się udać. Atrakcji z pewnością wystarczy na więcej niż jeden urlop – lub też na kilkumiesięczną objazdową podróż.

Miastem, które z całą pewnością warto odwiedzić, jest Nowy Jork. Stolica mody, biznesu, rozrywki i technologii, siedziba ONZ, a zarazem najludniejsze miasto w USA, w którym ludzie mówią w ponad 800 językach. Koniecznie musimy zobaczyć tutaj Central Park oraz Broadway, a także słynny Times Square. Nowy Jork dzieli się na 5 okręgów (Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queen i Staten Island), a każdy z nich jest na swój sposób niepowtarzalny – warto odwiedzić je wszystkie.

Innym wartym odwiedzenia miastem w USA jest z pewnością Los Angeles, mieszczące się w słonecznej Kalifornii. To szczególna gratka dla miłośników kinematografii – Los Angeles jest bowiem siedzibą Hollywood, gdzie kręcone są najsłynniejsze amerykańskie produkcje filmowe. Będąc tutaj, nie możemy nie zobaczyć Alei Sław czy pominąć zwiedzania słynnych planów filmowych dostępnych dla turystów.

Warto dodać, że temperatura w Kalifornii jest wyższa niż Nowym Jorku – w październiku możemy liczyć nawet na 26 stopni.

Jak widać urlop w październiku nie oznacza wcale, że musimy spędzić go w domu. Wręcz przeciwnie – możliwości na zagospodarowanie tego czasu jest mnóstwo! Nie trzeba długo szukać, by znaleźć miejsca, które nie tylko wynagroszą nam letnie miesiace spędzone w pracy, ale również zapewnią niezapomniane wrażenia. Jeśli więc nie udało nam się jeszcze w tym roku porządnie odpocząć, nie traćmy czasu – pakujmy walizki i w drogę!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze