1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Poznań-miasto designu

Poznań-miasto designu

123RF.com
123RF.com
W wyścigu o tytuł stolicy polskiego designu Poznań od kilku lat jest już w ścisłej czołówce. Od lat pracuje, aby stać się istotnym ośrodkiem wyznaczającym trendy współczesnemu wzornictwu.

Obecność dobrych szkół i odnoszących sukcesy projektantów przynoszą rozgłos miastu. I to nie tylko w Polce. Coraz częściej, dzięki młodym, ambitnym artystom, echa poznańskiego desingu docierają o wiele dalej, do innych europejskich miast.

W Poznaniu nie brakuje zarówno osób, które mają ambicję stać się ekspertami w dziedzinie designu, jak również szkół w których można poznawać tajniki tej dziedziny. Najważniejszą z nich jest z pewnością Uniwersytet Artystyczny. Uczelnię ukończyli znani polscy artyści kojarzeni ze sztukami plastycznymi, designem, instalacjami etc. Wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobywali tu m.in. Magdalena Abakanowicz, Józef Czerniawski, Włodzimierz Dreszer czy Bogumiła Jung. Dziś studenci mogą szukać nowych trendów w sztuce m.in. na Wydziałach Grafiki czy Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Wydział Designu uruchomiła w październiku zeszłego roku również Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Merytorycznym opiekunem została Li Edelkoort – światowej sławy autorytet w dziedzinie mody i wzornictwa,. Na uczelni prowadzone są też innowacyjne studia podyplomowe z zakresu design managementu. Swoją ofertę dla studentów ciekawych wzornictwa i architektury wnętrz przygotowała też poznańska Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych.

W Poznaniu systematycznie odbywają się wykłady światowych autorytetów w dziedzinie designu oraz spotkania z artystami. Organizowane są również konkursy (np. Art of Packaging). Nie brakuje tu twórczych inicjatyw jak Wielkopolskie Centrum Designu, projekt Nowy Folk Design, Światowe Dni Innowacji, Centrum designu Stare Koszary czy Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.

Jednak Poznań to nie tylko miasto oferujące edukację w zakresie designu. To przede wszystkim wyjątkowi i profesjonalni projektanci.

Ważnym nazwiskiem jest Piotr Kuchciński. Absolwent politechniki Poznańskiej po zdobyciu pierwszych doświadczeń w jednym z poznańskich biur architektonicznych odkrył swoje prawdziwe powołanie, czyli projektowanie mebli. Od wielu lat współpracuje z czołowymi polskimi producentami mebli biurowych i wypoczynkowych. Jego projekty otrzymały wiele prestiżowych nagród.

Funkcjonalność i prostota – tą dewizą kieruje się w swojej pracy  Marta Krupińska, absolwentka poznańskiej ASP. Myślenia „less is more” nauczyła się w biurze projektowym w Stuttgarcie gdzie zdobyła doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu produktów Industrial. Jej projekty pokazywane są na wielu wystawach. Krupińska pracowała dla takich marek jak: Hansgrohe, BASF, Brovaria, Rockwool, Irving itd. Dziś współpracuje z firmą Meble Vox Sp. z o.o. S.K.A. Owocem tej współpracy jest m.in. ostatnia kolekcja mebli Young Users, która będzie prezentowana na finałowej wystawie konkursu Dobry Wzór i ma już za sobą premierę w Mediolanie oraz nagrodę Top Design na Arena Design.

- To był debiut Marty Krupińskiej w tak dużym projekcie - mówi Monika Tokarska, z firmy Meble VOX. - Marta tworzyła w oparciu o badania behawioralne i etnograficzne, a także przy współpracy z multidyscyplinarnym zespołem. Składał się on z psychologów, socjologów, etnografów, pedagogów, projektantów, ale również dzieci, młodzieży i rodziców. Zaangażowanie ekspertów z różnych dziedzin oraz samych użytkowników wymagało od Marty otwartości i umiejętności wypracowywania kompromisów. Jednak dzięki tej współpracy udało się stworzyć system aranżacji wnętrz, który odpowiada prawdziwym potrzebom domowników. Meble z kolekcji Young Users podążają za wiekiem i modą, uwzględniają płeć i zainteresowania młodych ludzi oraz zmieniający się styl życia.

Inną ciekawą postacią jest Tomasz Augustyniak. Artysta uzyskał dyplom z wyróżnieniem  na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na poznańskiej ASP.  Jego specjalnością są meble domowe i biurowe. Jego kreacje obejmują też wnętrza, tkaniny drukowane, meble łazienkowe i uliczne. Jest laureatem licznych nagród.

W Poznaniu tworzy także Michał Biernacki, współzałożyciel marki Moho Design - pierwszej polskiej firmy, która otrzymała Red Dot Design Award w kategorii Product Design 2008 i nagrodę Design Management Europe Award w kategorii New Comers' 2008. Biernacki stale współpracuje z największymi polskimi producentami.

Design w Poznaniu jest dojrzałą formą sztuki użytkowej. Świetne uczelnie oraz nazwiska wywodzących się z nich projektantów powodują, że nie brakuje w stolicy Wielkopolski pasjonatów tej dziedziny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze