1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kamienie, w których drzemie życie

"Na samym końcu maluję oczy. Uważam projekt za ukończony dopiero wtedy, gdy widzę, że oczy są żywe i patrzą prosto na mnie.” - mówi artystka. (źródło: Instagram Artist Akie Stone)
Zobacz galerię 32 Zdjęcia
Czy kamień może ożyć? Niezwykłe prace japońskiej artystki Akie Nakaty przekonują, że tak. Pociągnięciami pędzla zamienia je w żywe zwierzęta – widać każdy włosek i piórko! Zobaczcie galerię jej prac.

Prawdziwy mistrz widzi piękno we wszystkim, nawet w przedmiotach, które każdego dnia mijamy obojętnie. Japonka, Akie Nakata, ma niezwykłe hobby: z małych kamieni wielkości dłoni tworzy mini dzieła sztuki, malując na nich… zwierzęta. Jej sówki, kocięta, szczeniaki, myszki, wydry, niedźwiadki, chomiki, żaby, wiewiórki, ośmiornice i inne stworki wyglądają jak żywe. Tym bardziej, że oglądane pod odpowiednim kątem dają ciekawy, trójwymiarowy efekt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Spacery brzegiem morza

Od najmłodszych lat Akie uwielbiała wędrować wzdłuż wybrzeża, zbierając po drodze kamyki, muszle, korzenie i inne dary morza. Często wracała do domu z kieszeniami pełnymi morskich kamyków. Młoda Japonka mogła patrzeć na nie godzinami, badać każdą rysę, nierówność. Pewnego dnia, spacerując po plaży podniosła kamyk i… dopatrzyła się w nim królika. Czym prędzej pośpieszyła do domu, aby „pomóc zwierzęciu się wydostać”. Akie, podobnie jak wielu innych Japończyków uważa bowiem, że kamienie mają dusze, że drzemie w nich życie.

(Źródło: Instagram artystki Akie Stone Artist)

Najważniejsze są oczy

Nakata mówi, że jej prace są próbą odkrycia, co kryje się we wnętrzu skalnych okruchów. Potem maluje to, co w nich dostrzega – przeważnie farbami akrylowymi i cienkim pędzelkiem. Czasami używa pigmentu lub czarnego tuszu do narysowania konturów. Inspirują ją naturalne kształty kamieni – nigdy ich nie przecina ani nie wygładza. Wypukłości zamienia na przykład w wygięte grzbiety kotów, a w regularnych, owalnych kamykach dostrzega żółwie, żaby, chrabąszcze. Wybór malunku zależy tylko od formy skalnego okrucha, a kolorystyka od nastroju artystki. ”Kończę pracę wówczas, gdy kamień ożywa – twierdzi Japonka. - Na samym końcu maluję oczy. Uważam projekt za ukończony dopiero wtedy, gdy widzę, że oczy są żywe i patrzą prosto na mnie.”

 

Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Prace Japonki zdobyły sobie wielu miłośników na całym świecie – niektórzy mają już całe kolekcje kamiennych stworków. Akie Nakata najczęściej wystawia je na sprzedaż na swoim profilu na facebooku. Więcej jej prac można też obejrzeć na Instagramie: akie_2525 Stone Artist Akie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze