1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kamienie, w których drzemie życie

Kamienie, w których drzemie życie

"Na samym końcu maluję oczy. Uważam projekt za ukończony dopiero wtedy, gdy widzę, że oczy są żywe i patrzą prosto na mnie.” - mówi artystka. (źródło: Instagram Artist Akie Stone)
Zobacz galerię 32 Zdjęcia
Czy kamień może ożyć? Niezwykłe prace japońskiej artystki Akie Nakaty przekonują, że tak. Pociągnięciami pędzla zamienia je w żywe zwierzęta – widać każdy włosek i piórko!

Czy kamień może ożyć? Niezwykłe prace japońskiej artystki Akie Nakaty przekonują, że tak. Pociągnięciami pędzla zamienia je w żywe zwierzęta – widać każdy włosek i piórko! Zobaczcie galerię jej prac.

Prawdziwy mistrz widzi piękno we wszystkim, nawet w przedmiotach, które każdego dnia mijamy obojętnie. Japonka, Akie Nakata, ma niezwykłe hobby: z małych kamieni wielkości dłoni tworzy mini dzieła sztuki, malując na nich… zwierzęta. Jej sówki, kocięta, szczeniaki, myszki, wydry, niedźwiadki, chomiki, żaby, wiewiórki, ośmiornice i inne stworki wyglądają jak żywe. Tym bardziej, że oglądane pod odpowiednim kątem dają ciekawy, trójwymiarowy efekt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Post udostępniony przez Stone Artist Akie (@akie_2525)

Spacery brzegiem morza

Od najmłodszych lat Akie uwielbiała wędrować wzdłuż wybrzeża, zbierając po drodze kamyki, muszle, korzenie i inne dary morza. Często wracała do domu z kieszeniami pełnymi morskich kamyków. Młoda Japonka mogła patrzeć na nie godzinami, badać każdą rysę, nierówność. Pewnego dnia, spacerując po plaży podniosła kamyk i… dopatrzyła się w nim królika. Czym prędzej pośpieszyła do domu, aby „pomóc zwierzęciu się wydostać”. Akie, podobnie jak wielu innych Japończyków uważa bowiem, że kamienie mają dusze, że drzemie w nich życie.

(Źródło: Instagram artystki Akie Stone Artist)

Najważniejsze są oczy

Nakata mówi, że jej prace są próbą odkrycia, co kryje się we wnętrzu skalnych okruchów. Potem maluje to, co w nich dostrzega – przeważnie farbami akrylowymi i cienkim pędzelkiem. Czasami używa pigmentu lub czarnego tuszu do narysowania konturów. Inspirują ją naturalne kształty kamieni – nigdy ich nie przecina ani nie wygładza. Wypukłości zamienia na przykład w wygięte grzbiety kotów, a w regularnych, owalnych kamykach dostrzega żółwie, żaby, chrabąszcze. Wybór malunku zależy tylko od formy skalnego okrucha, a kolorystyka od nastroju artystki. ”Kończę pracę wówczas, gdy kamień ożywa – twierdzi Japonka. - Na samym końcu maluję oczy. Uważam projekt za ukończony dopiero wtedy, gdy widzę, że oczy są żywe i patrzą prosto na mnie.”

 

Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Post udostępniony przez Stone Artist Akie (@akie_2525)

Prace Japonki zdobyły sobie wielu miłośników na całym świecie – niektórzy mają już całe kolekcje kamiennych stworków. Akie Nakata najczęściej wystawia je na sprzedaż na swoim profilu na facebooku. Więcej jej prac można też obejrzeć na Instagramie: akie_2525 Stone Artist Akie

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze