Na pierwszym miejscu Portugalia, potem Hiszpania, a dalej Rumunia. W rankingu przygotowanym przez wyszukiwarkę podróży KAYAK Polska znalazła się na 34 miejscu, między Holandią a Węgrami.
W obecnych czasach, kiedy liczne spotkania i konferencje odbywają się przez Internet, coraz więcej osób korzysta z możliwości pracy zdalnej. Ta „biurowa” elastyczność w przypadku wielu zawodów pozwala na wykonywanie obowiązków z innego kraju, a nawet kontynentu. Utrudnieniem mogą być, co najwyżej, strefy czasowe. Oczywiście dla wielu rodzin z dziećmi wyjechanie na drugi koniec świata nie będzie takie proste ze względów organizacyjnych. Jednak liczne pary i single podejmują to wyzwanie i ruszają z laptopami w świat.
KAYAK, wiodąca światowa wyszukiwarka ofert podróży, przeanalizowała 111 krajów. Przy ocenie każdego kraju brano pod uwagę 22 czynniki w sześciu kategoriach: zdrowie i bezpieczeństwo, lokalne ceny, możliwość pracy zdalnej, koszty podróży i dostępność lotów, a także życie społeczne i pogoda. Pierwsza edycja rankingu jest więc bogatym źródłem informacji dla tych, którym marzy się przygoda i praca z dala od domu. Wystarczy wybrać kraj – bliższy lub bardziej odległy.
Na liście tych najlepszych, w pierwszej dziesiątce, znalazły się kolejno: Portugalia, Hiszpania, Rumunia, Mauritius, Japonia, Malta, Kostaryka, Panama, Czechy, Niemcy – w tych krajach znajdziemy najbardziej dogodne warunki do workation. Pozwolą nam one nie tylko na spokojną pracę (m.in. dobry dostęp do Internetu), lecz także zapewnią wiele możliwości, żeby miło spędzić czas po godzinach. Choć prym wiedzie Europa, jest w czym wybierać.
Warto zaznaczyć, że 34. miejsce Polski to nie jest zła pozycja. Tym bardziej że wyprzedzamy takie kraje jak Belgia czy Dania. Mamy w dalszym ciągu dość niskie koszty życia (w porównaniu z większością państw europejskich), a także przystępne ceny wynajmu samochodów czy zakwaterowania. To właśnie niskie koszty wynajmu apartamentów oraz niskie ceny jedzenia uplasowały Rumunię na trzeciej pozycji w rankingu.
Portugalię również doceniono ze względu na dość niskie koszty utrzymania. Zdobyła przy tym liczne punkty za niski poziom przestępczości, ciekawe miejsca do odwiedzenia i zabawy, a także – jak łatwo się domyślić – za wspaniałą pogodę! Poza tym duża część mieszkańców posługuje się językiem angielskim, co też ma ogromne znaczenie dla przyjezdnych.
Hiszpanię wyróżnia z kolei liczba restauracji, kawiarni i przestrzeni coworkingowych oraz szybki Internet. Kraj jest też przyjazny dla społeczności LGBTQ+. Hiszpanie słyną ponadto z bogatego życia towarzyskiego, w tym nocnego.
Zanim wybierzesz kraj, z którego chcesz pracować, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim możliwość utrzymania się na odpowiadającym ci poziomie, dostępność Internetu, a także strefy czasowe (chyba że wideokonferencje w środku nocy nie są dla ciebie problemem). Kluczowe są też informacje na temat ograniczeń dotyczących podróżowania oraz wymogów i ograniczeń związanych z COVID-19.