1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Biuro nieruchomości – czy warto skorzystać z oferty?

(Fot. materiały partnera)
Skup nieruchomości z pozoru wydaje się mało skomplikowaną sprawą, przez co dużo osób decyduje się przejść przez ten proces samodzielnie, niż korzystać z pośrednictwa biura nieruchomości. Wydaje im się, że prowizja związana z korzystaniem z usług wspomnianej agencji jest nieproporcjonalna do płynącego z tego zysku, a sprzedaż mieszkania to nic trudnego – wystarczy przecież odpowiednio zaprezentować je na zdjęciach, wrzucić ogłoszenie na odpowiedni portal (w dzisiejszych czasach jest to w końcu kwestia wpisania w wyszukiwarkę hasła „skup nieruchomości Warszawa”), zażądać odpowiednio wysokiej ceny i czekać, aż znajdzie się odpowiedni kupiec. Niestety, rzeczywistość nie zawsze jest taka prosta.

Podobnie wygląda to w sytuacji, kiedy chcemy sprzedać daną nieruchomość – taki proces również może okazać się skomplikowany i nieco przytłaczający. Pomoc biura nieruchomości jest w takim przypadku bardzo potrzebna i mile widziana.

Jakie zadania należą do biura nieruchomości?

Praca pośrednika nieruchomości jest nieoceniona w procesie sprzedaży swojej własności lub skupie nieruchomości za gotówkę. Przede wszystkim warto wspomnieć, że pracownicy agencji to osoby zawsze wykształcone oraz kompetentne w swoim fachu. Zwykle posiadają szeroką wiedzę z zakresu budownictwa, architektury czy finansów a także są osobami kontaktowymi, elokwentnymi i rzeczowymi. Posiadają także wysokie umiejętności interpersonalne i zwyczajnie dobrze dogadują się z ludźmi.

Początkowym etapem współpracy z biurem nieruchomości jest dokonanie przez pośrednika wyceny nieruchomości. Polega ona na wizualnej ocenie danej nieruchomości, dokładnym zapoznaniu się z nią oraz oszacowaniu realnej wartości mieszkania na podstawie jego indywidualnych cech – takich jak metraż, ilość i rozkład pomieszczeń, liczba pięter, stan techniczny, stan utrzymania, rok zabudowy i wiele innych. Na tym etapie ważne jest także zapoznanie się z dokumentacją mieszkania (głównie chodzi tutaj oczywiście o księgę wieczystą) oraz o status finansowy danej nieruchomości (na przykład obciążenie kredytem hipotecznym). Pracownik biura nieruchomości odpowiada również za inne etapy skupu mieszkań – tworzy zachęcające, estetyczne ogłoszenie wraz z kompletną oraz atrakcyjną fotorelacją danej posiadłości oraz umieszcza je na wielu serwisach ogłoszeniowych, a także gazetach i innych miejscach, gdzie można znaleźć takie oferty.

Następnie, biuro nieruchomości pomaga nam znaleźć potencjalnych kupców oraz nadzoruje współpracę na linii kupujący – sprzedający. Oznacza to, że uczestniczy on we wszystkich spotkaniach między tymi dwiema stronami, pomaga w nawiązaniu porozumienia oraz negocjacji cen. Jest on także obecny przy podpisywaniu wszelkich umów, wizyt u notariusza oraz dokonywaniu transakcji.

Jak już wspomniano, pomoc jest także bardzo przydatna w sytuacji, kiedy pragniemy kupić mieszkanie. Rynek mieszkań cechuje się obecnie dosyć małą podażą, a ogromnym popytem, czego świetnym przykładem jest właśnie Warszawa – biuro nieruchomości nie tylko pomoże nam przefiltrować ogrom ofert w poszukiwaniu tych odpowiednich dla nas, ale również oceni stan finansowy oraz prawny danej nieruchomości i podobnie jak w przypadku sprzedaży mieszkania, będzie towarzyszył nam na każdym etapie jego kupna.

Biuro nieruchomości – prowizja

Prowizja pobierana od agencji nieruchomości wynosi zazwyczaj około 2–3 proc. ostatecznej ceny sprzedaży danego mieszkania. Jest to czynnik, dla którego wiele osób rezygnuje z korzystania z usług biura. Nikt bowiem nie lubi rozstawać się z dziesiątkami (a czasem nawet setkami!) tysięcy złotych, a o takiej wartości prowizji mówimy, kiedy sprzedajemy lokal za kilkaset tysięcy lub kilka milionów złotych.

Niemniej warto pamiętać, że biuro nieruchomości pomaga nam sprzedać mieszkanie w sposób szybszy, sprawniejszy i łatwiejszy. Jego zadaniem jest nie tylko znalezienie potencjalnego kupca (co w samo w sobie jest nie zwykle pracochłonnym oraz czasochłonnym wyzwaniem), ale także wykonuje za nas całą pracę biurową w postaci studiowania dokumentacji, księgi wieczystej oraz konsultacji z prawnikami czy notariuszami. Dzięki stworzeniu atrakcyjnego ogłoszenia oraz umiejętności dobrej prezencji danego mieszkania, pośrednik pomoże nam także uzyskać wyższą cenę za daną posiadłość – tak więc ostatecznie, nasze „straty” wynikające z opłacenia prowizji, wcale nie są stratami – a w rzeczywistości stanowią nasz zysk.

Czy warto skorzystać z oferty biura nieruchomości?

Biorąc to wszystko pod uwagę, na pytanie czy warto skorzystać z usług biura nieruchomości, odpowiadamy – tak! Jest to rozwiązanie pomagające nam zaoszczędzić czas, spokój ducha oraz w ostatecznym rozrachunku, także podnieść cenę sprzedawanej nieruchomości oraz zarobić więcej pieniędzy. Jeżeli kupujemy mieszkanie, pomoc biura nieruchomości także będzie nieoceniona – pośrednik umożliwi nam szybkie znalezienie wymarzonego mieszkania oraz przeprowadzi nas przez wszystkie etapy transakcji, co zwyczajnie ułatwi nam życie oraz zapewni spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj więcej na https://bnonline.pl/

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze