1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Aleksandra Piłsudska patronką roku 2023 wybraną przez Sejm RP

Aleksandra Piłsudska odegrała wielką rolę w walce o równouprawnienie Polek. (Fot. Forum/ Piotr Mecik)
Aleksandra Piłsudska odegrała wielką rolę w walce o równouprawnienie Polek. (Fot. Forum/ Piotr Mecik)
Działała w konspiracji, przemycała broń, a w czasie I wojny światowej walczyła w Legionach Polskich. To ona przekonała męża, by w niepodległej Polsce przyznać prawa wyborcze także kobietom. Aleksandra Piłsudska została patronką roku 2023.

Sejm RP zdecydował, że Aleksandra Piłsudska będzie patronką roku 2023 (obok Wojciecha Korfantego, Jadwigi Zamoyskiej, Aleksandra Fredry, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Maurycego Mochnackiego i Jerzego Nowosielskiego). W komunikacie na stronie rządowej gov.pl podkreślono jej zaangażowanie w działalność społeczną: pomoc sierotom, organizowanie przedszkoli i szkół dla rodzin wojskowych, wsparcie najbiedniejszych i bezdomnych, tworzenie bibliotek i świetlic dla młodzieży.

Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, ma jednak na koncie całe mnóstwo innych osiągnięć, które są o tyle ciekawe, że nietypowe dla wielu współczesnych jej kobiet. Studiowała na Uniwersytecie Latającym, tajnej polskiej uczelni wyższej, kuźni naukowczyń, pisarek, działaczek społecznych i emancypantek (m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Zofii Nałkowskiej, Stefanii Sempołowskiej, Zofii Daszyńskiej-Golińskiej). Najważniejsze były dla niej niezależność i walka o wolność kraju. Była żołnierką frakcji bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej oraz członkinią Polskiej Organizacji Wojskowej. Działała w wywiadzie Legionów Polskich. Brała udział w akcji pod Bezdanami. Pod spódnicą przemycała broń, amunicję, ładunki wybuchowe oraz polskie książki. W czasie I wojny światowej była komendantką polskiego wywiadu. Internowano ją w obozie w Szczypiornie. Za swoje zasługi została odznaczona orderem Virtuti Militari.

Była drugą żoną Józefa Piłsudskiego. Zanim doszło do ślubu przez 15 lat żyła z nim w nieformalnym związku, bo Maria, pierwsza żona, nie chciała dać mu rozwodu. W konkubinacie urodziła dwie córki, co na ówczesne czasy było dużym przekroczeniem norm obyczajowych.

Gdy w niepodległej Polsce decydowały się kwestie praw wyborczych, naciskała na Piłsudskiego, by przyznał je również kobietom. Ten obawiał się tego z uwagi na konserwatywne, a więc działające na jego niekorzyść, poglądy wielu kobiet. Aleksandra uważała się za feministkę i nie zamierzała odpuszczać. Choć oficjalnie nie należała do organizacji zrzeszającej sufrażystki, wpłynęła na męża, by dekretem z 28 listopada 1918 roku przyznał Polkom pełne prawa wyborcze, rozpoczynając tym samym nowy etap w historii równouprawnienia.

Aleksandra Piłsudska będzie patronką roku 2023. (Fot. Forum/ Piotr Mecik) Aleksandra Piłsudska będzie patronką roku 2023. (Fot. Forum/ Piotr Mecik)

Przygotowując ten materiał, korzystałam m.in. z artykułu Oli Gersz „Laski dynamitu w gorsecie, rewolwer w fartuchu. Aleksandra Piłsudska to „rebel girl” w spódnicy” z portalu natemat.pl (dostęp: 25.07.2022)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze