1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Legendarny, efektowny, niezawodny – 125 lat szwajcarskiego scyzoryka oficerskiego

Scyzoryk Huntsman (Fot. materiały prasowe)
Był nieodłącznym asystentem MacGyvera, poleciał w kosmos, jego tematyce poświęcono wystawę designu w Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, towarzyszy prezydentom USA, a w tym roku świętuje swoją 125. rocznicę. Mowa o scyzoryku Victorinox, który na przestrzeni ponad stu lat stał się synonimem szwajcarskiej jakości i ponadczasową ikoną.

Wszystko zaczęło się w 1897 roku, kiedy Karl Elsener opatentował „Oryginalny Szwajcarski Scyzoryk Oficerski i Sportowy”, znany na całym świecie jako szwajcarski scyzoryk oficerski. W 2022 roku Victorinox świętuje 125. rocznicę powstania tej szwajcarskiej ikony, która utożsamia jakość, funkcjonalność, innowacyjność i kultowe wzornictwo. Inspirując się wzorem z 1897 roku, firma dotychczas opracowała szereg innowacyjnych i nagradzanych produktów z kategorii, takich jak: scyzoryki, noże kuchenne do użytku domowego i profesjonalnego, zegarki, artykuły podróżne i perfumy.

Scyzoryk Swiss Champ Wood (Fot. materiały prasowe)

Kiedy mój prapradziadek opatentował „Oryginalny Szwajcarski Scyzoryk Oficerski i Sportowy” w 1897 roku, nie spodziewał się, że stworzył szwajcarską ikonę, która stanie się podstawą historii sukcesu firmy. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym pracownikom, klientom, kolekcjonerom i fanom marki na całym świecie, którzy przyczynili się do tego, że doszliśmy tak daleko – mówi Carl Elsener IV, CEO Victorinox.

Powrót do przeszłości

Aby uhonorować dziedzictwo szwajcarskiego scyzoryka oficerskiego i kontynuować ponad 100-letnią przygodę, Victorinox wprowadził na rynek limitowaną replikę „Oryginalnego Szwajcarskiego Scyzoryka Oficerskiego i Sportowego”. Wierne odwzorowanie oryginału
z 1897 roku nie było łatwym procesem. Wymagało zapoznania się ze wszystkimi szczegółami pierwotnego projektu. Pracownicy Victorinox z zapałem odkrywali stare szablony i szkice, aby na koniec z dumą i ekscytacją stworzyć Replicę 1897.

Scyzoryk Replica 1897 (Fot. materiały prasowe)

Replica 1897 z zewnątrz wiernie przypomina oryginał, za to jej wnętrze reprezentuje najnowsze rozwiązania techniczne. Model dostępny jest w liczbie zaledwie 9999 sztuk na całym świecie. Na każdym umieszczono indywidualny numer oraz grawerunek roku 1897. Sprzedawany jest w wyjątkowej kapsule czasu, zapakowanej w wyjątkowe pudełko, które nawiązuje do historii scyzoryka. Odkrywanie jego zawartości jest niczym wypełniona wrażeniami podróż po historii szwajcarskiego scyzoryka, od jego początków po chwilę obecną.

Ten scyzoryk to wyjątkowe świadectwo tradycyjnego rzemiosła i wysokiej funkcjonalności, jakości oraz innowacyjności charakteryzujących markę. Jubileuszowa edycja limitowana stanowi prawdziwą perełkę kolekcjonerską, ale też może być oryginalnym, a zarazem praktycznym prezentem dla wyjątkowej osoby.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze