1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Banksy stworzył serię murali na ruinach miast Ukrainy

Banksy stworzył serię murali na ruinach miast Ukrainy

Mural Banksy'ego w Ukrainie (Fot. Sergei Chuzavkov/Zuma Press/Forum)
Mural Banksy'ego w Ukrainie (Fot. Sergei Chuzavkov/Zuma Press/Forum)
Banksy – najpopularniejszy, a jedocześnie najbardziej tajemniczy współczesny streetartowiec – zostawił ślad swojej obecności w Ukrainie. Stworzył serię murali na ruinach ukraińskich miast w obwodzie kijowskim, którymi, na swój sposób, wyraża solidarność z dotkniętym wojną państwem.

W miniony weekend świat obiegło poruszające zdjęcie muralu w miejscowości Borodzianka w obwodzie kijowskim. Przedstawiał on młodą gimnastyczkę stojącą na rękach na ruinach jednego ze zbombardowanych budynków. Styl pracy ewidentnie wskazywał, że jego autorem może być Banksy, znany na całym świecie brytyjski streetartowiec, skrupulatnie ukrywający swoją tożsamość. Po kilku godzinach artysta potwierdził, że to on jest autorem dzieła, publikując na swoim Instagramie zdjęcie pracy.

Mural Banksy'ego w Ukrainie (Fot. Sergei Chuzavkov/Zuma Press/Forum) Mural Banksy'ego w Ukrainie (Fot. Sergei Chuzavkov/Zuma Press/Forum)

Okazało się jednak, że nie był to jedyny mural, który Banksy stworzył w Ukrainie. Dla magazynu „The Art Newspaper” artysta potwierdził, że stworzył tam serię siedmiu prac, które ulokował w różnych miejscach, w tym w Kijowie, na przedmieściach Irpienia i w mieście Borodzianka.

Jeden z murali przedstawia dorosłego mężczyznę, który został rzucony na ziemię podczas walki judo z małym chłopcem. To oczywiste nawiązanie do prezydenta Rosji Władimira Putina, który posiada czarny pas w tej dyscyplinie.

Mural Banksy'ego w Ukrainie (Fot. Sergei Chuzavkov/Zuma Press/Forum) Mural Banksy'ego w Ukrainie (Fot. Sergei Chuzavkov/Zuma Press/Forum)

Kolejne prace Banksy'ego przedstawiają: dwoje dzieci używających metalowej pułapki na czołgi jako huśtawki; kobietę w szlafroku, w masce gazowej i z gaśnicą; gimnastyczkę tańczącą ze wstążką na ruinach; brodatego mężczyznę biorącego kąpiel; a także ciężarówkę, którą Banksy połączył z istniejącym już graffiti przedstawiającym penisa, zamieniając go w głowicę nuklearną załadowaną na tył opancerzonego pojazdu. Wszystkie murale są wkomponowane w zniszczoną wojną przestrzeń miast Ukrainy.

Murale Banksy'ego w Ukrainie to pierwsze oficjalnie potwierdzone przez niego prace od ponad roku. Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy pokazuje on swoją solidarność z Ukrainą. W marcu wydruk jednego z jego najsłynniejszych dzieł antywojennych – „CND Soldiers” – został sprzedany na aukcji, na której zebrano 106 505 dolarów na rzecz szpitala dla dzieci w Kijowie.

Źródło: theartnewspaper.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze