1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ekonewsy – bądź z ekologią na Ty!

Ekonewsy – bądź z ekologią na Ty!

Governors Island, wyspa u wybrzeży Dolnego Manhattanu (69,6 hektara). W 2028 roku powstanie tu New York Climate Exchange (Fot. Getty Images)
Governors Island, wyspa u wybrzeży Dolnego Manhattanu (69,6 hektara). W 2028 roku powstanie tu New York Climate Exchange (Fot. Getty Images)
Ciekawostki ekologiczne co miesiąc na naszych łamach. Chcemy być z ekologią na Ty!

Klimatyczne laboratorium

Tu testowane będą rozwiązania proponowane przez naukowców. Projekt to część nowojorskiej ekopolityki.

Governors Island, wyspa u wybrzeży Dolnego Manhattanu (69,6 hektara). W 2028 roku powstanie tu New York Climate Exchange – czyli centrum, w którym naukowcy ze Stony Brook University mają pracować nad rozwiązaniami kryzysu klimatycznego. Już sam design kampusu ma być odporny na zmiany klimatyczne, w budynkach pokrytych roślinnością mieścić się będą laboratoria, sale wykładowe, mieszkania dla badaczy, a na wyspę chętnych dowiezie hybrydowy prom elektryczny.

Cały projekt ma kosztować 700 milionów dolarów. Rzecz wpisuje się w prośrodowiskową politykę burmistrza Erica Adamsa, który stara się ograniczać emisję CO2, wprowadzić kompostowanie w całym mieście, instalację paneli słonecznych i stworzenie zielonych dachów na wszystkich należących do miasta budynkach.

Topi się świat

Utrata lodu na Grenlandii i Antarktydzie wzrosła od początku lat 90. pięciokrotnie. Odpowiada dziś za jedną czwartą wzrostu poziomu mórz – głosi najnowszy raport. Od roku 1992 polarne pokrywy lodowe straciły 7560 miliardów ton lodu.

Dane: Raport IMBIE wspierany przez program NASA i ESA Earth Observation Science for Society oraz Climate Change Initiative.

Proszę siadać!

Wygląda jak zwykła ławka, jednak zwykła nie jest. Zrobiono ją z… kupy słoni z amsterdamskiego zoo. Mieszkają tam cztery słonie azjatyckie, które produkują około 300 kilogramów odchodów dziennie. Na pomysł ich wykorzystania wpadli studenci Uniwersytetu Technicznego w Delfcie i Wageningen University & Research. Odkryli, że łajno można sprasować – dostaniemy w ten sposób twardy, drewnopodobny materiał. W produkcji pomogła firma Circulus, specjalizująca się w biomateriałach budowlanych. Powstały „deski” – ich skład to w 65 proc. słoniowe odchody i 35 proc. tworzywo sztuczne z recyklingu. Wytrzymałe, odporne na deszcz i bezwonne! Jeśli prototyp się sprawdzi, zoo ma w planie wymienić wszystkie swoje ławki na te „słoniowe”. Materiału budowlanego nie zabraknie.

(Fot. Asian elephants in ARTIS. Photo ARTIS Amsterdam Royal Zoo, Amber Dekker) (Fot. Asian elephants in ARTIS. Photo ARTIS Amsterdam Royal Zoo, Amber Dekker)

Przełomowy wyrok

Nie będę opisywać warunków, w jakich trzymane były lisy na farmie zwierząt futerkowych w Kościanie. I myślę, że nikt z was nie chce o tym czytać. Można to podsumować jednym słowem: koszmar. Ale wydaje się, że dzięki wyrokowi sądu i działaniom Stowarzyszenia Otwarte Klatki nastąpi koniec tego koszmaru. Właściciel fermy został skazany na pół roku bezwzględnego więzienia, jego żona na pół roku więzienia w zawieszeniu na okres trzech lat. Na razie nieprawomocnie, ale warto o tym wspomnieć, bo to pierwszy taki wyrok w Polsce. Oby za nim poszły kolejne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze