Czym kierują się pracodawcy przy zatrudnianiu studentów i absolwentów?Biuro Karier Akademii Finansów i Biznesu Vistula zrealizowało w roku akademickim 2013/2014 Ogólnopolskie Badanie Potrzeb Pracodawców oraz Badanie Oczekiwań Studentów Uczelni. Wynika z niego, że ponad 90% firm za kryterium bardzo ważne lub ważne uznaje umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy. Doceniają doświadczenie zawodowe młodego człowieka czy udział w praktykach i stażach zagranicznych.
Mniej ważna jest aktywność w organizacjach studenckich i społecznych. Z kolei przygotowanie pracy dyplomowej o charakterze praktycznym, np. projekt opracowany dla biznesu, jest bardzo istotne lub istotne dla 23% badanych firm i to głównie wśród małych przedsiębiorstw z branży IT (50%) oraz dużych firm FMCG (35%).
– Na studiach nie można poprzestać tylko na zdobywaniu wiedzy. To bardzo ważne, ale niewystarczające. Trzeba wykorzystać czas nauki do zdobywania praktyki – na studentów czeka wiele ofert staży. Można się z nimi zapoznać w uczelnianych biurach karier oraz w dedykowanych serwisach. Warto też wykazać się inicjatywą i samemu zgłosić się do wybranej firmy – zachęca Anna Plewa, Dyrektor ds. Współpracy z Biznesem i Rozwoju Studentów Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Dla pracodawców istotne są też kompetencje interpersonalne, jak efektywna komunikacja, praca w zespole, łatwość budowania relacji. Równie cenne są kompetencje osobiste – radzenie sobie ze stresem, umiejętność rozwiązywania problemów, samodzielność w działaniu, inicjatywa, autoprezentacja, planowanie i organizowanie pracy.
- Jeśli student nie potrafi pracować pod presją czasu lub ma problemy w nawiązaniu relacji, nie oznacza to, że nie ma szans na dobrą pracę. Musi jednak nad sobą popracować. Mogą mu w tym pomóc dodatkowe zajęcia, coraz częściej pojawiające się w ofercie uczelni, a kształcące tzw. kompetencje miękkie. Na rynku są też dostępne komercyjne kursy i szkolenia. Trzeba pamiętać, że naprawdę wiele można wyćwiczyć – radzi Plewa. - Czas studiów to dobry moment na , budowanie „portfolio” własnych kompetencji, wyznaczanie i konsekwentne realizowanie celów osobistych i zawodowych.
Z pomocą coachów kariery czy doradców zawodowych po ukończeniu studiów CV studenta może być wzbogacone o zdobyte kompetencje i ciekawe doświadczenia. Pomoc w tym zakresie każdy poszukujący student znajdzie już w większości uczelnianych biur karier.