Własna działalność – zalety i wady pracy w domu

fot.123rf

Własna działalność ma plusy i minusy. Daje więcej wolności,
ale wymaga samokontroli, a także samodyscypliny. Uniezależnia od struktur oraz humorów współpracowników z biura, ale grozi popadnięciem w izolację. O tym, jak przestawić się psychicznie z pracy na etacie na pracę zdalną, mówi coach Małgorzata Kniaź.

Sytuacja życiowa zmusiła cię do przejścia „na własne”? A może od dawna o tym marzyłaś, męcząc się w biurowych strukturach? Niezależnie od powodów, które tobą kierowały, będziesz musiała przestawić się na zupełnie inny tryb pracy. A trzeba ci wiedzieć, że nie każdy jest do tego stworzony i psychicznie przygotowany. Sama sobie musisz odpowiedzieć, czy tego chcesz i czy potrafisz. Ale – jak obiecuje coach Małgorzata Kniaź – jeśli uda ci się przenieść pod strzechę sprawdzone zasady, które obowiązują w dobrze funkcjonujących firmach, wtedy praca zdalna może stać się dla ciebie objawieniem. Nie będziesz tracić czasu na dojazdy i przekonasz się, jak wiele zależy od ciebie samej.

Oto, na co powinnaś postawić:

Organizacja miejsca pracy

– Warto zacząć od wyodrębnienia i uporządkowania przestrzeni, w której będziemy pracować w domu – mówi Małgorzata Kniaź. – Najważniejsze jest oddzielenie jej od innych rejonów mieszkania, odzwierciedlających sfery życiowe. Zdecydowanie nie polecam pracowania w kuchni albo sypialni. Najlepiej, jeśli dysponujesz czymś w rodzaju gabinetu czy pracowni. Kiedy nie jest to możliwe, postaraj się o jakiś oddzielny kąt.

To powinno być miejsce, które się wiąże tylko z pracą. Takie, w którym masz zapewniony spokój i czujesz się bezpiecznie. Powinno być uporządkowane i wyposażone we wszystkie potrzebne do wykonywania pracy przedmioty: od laptopa i telefonu po segregatory, książki, spinacze…

Małgorzata Kniaź radzi, żeby ustalić z domownikami jasne zasady, które będą obowiązywały podczas wykonywania przez ciebie pracy. Wyeliminuj wszelkiego rodzaju „przeszkadzacze”, jakimi mogą być dzieci bawiące się w Indian wokół biurka czy wpadająca z niezapowiedzianą wizytą sąsiadka. Możesz zaopatrzyć się w tabliczkę na drzwi z hasłem „Proszę nie przeszkadzać” lub wywiesić na nich godziny swojej pracy. Od ciebie zależy również, czy podczas wykonywania zadań zawodowych zdecydujesz się odbierać prywatne telefony, czy też nie będziesz tego robić z szacunku dla swojego skupienia i efektywnego wykorzystywania czasu. Praca w szlafroku, chociaż może kojarzyć się z przyjemnym luzem, również nie jest zalecana. Chyba że masz wysłać pilnego e-maila do godziny 8 rano. Do pracy w domu lepiej ubierać się wygodnie, ale dość reprezentacyjnie. Badania wskazują, że odbieranie telefonów służbowych w stroju niedbałym, a na dodatek nad garnkiem pomidorowej, powoduje znaczne zmniejszenie pewności siebie.