Typy osobowości – Altruista, czyli Typ Ofiarny

Typy osobowosci
123rf.com

U większości z nas dominują jeden lub dwa typy osobowości, z niewielkimi domieszkami kilku kolejnych. Zobacz, czy w twoim charakterze leży bycie Altruistą.
Ten typ to dobry materiał na świętego i przykładnego obywatela. „Życie jest służbą, a miłość ofiarą” – to jego życiowa dewiza. Brzmi znajomo? Też uważasz, że twoje potrzeby mogą poczekać, aż pomożesz innym? Czytaj dalej, by zobaczyć, czy masz cechy Altruisty.

Ludzie w typie osobowości Altruisty oddadzą innym ostatnią koszulę, nie czekając nawet, aż ich o to poproszą. Są uczciwi i godni zaufania. Rezygnują z własnych ambicji i współzawodnictwa z szacunku dla innych. Nie robią innym wyrzutów, są nieskorzy do wydawania sądów. Obce są im zarozumiałość czy duma. Niezbyt dobrze czują się w świetle reflektorów. Mają wiele cierpliwości i są odporni na wszelkie niewygody. Gdy jest im źle, nie skarżą się, niosą swój krzyż w samotności. Do tego wszystkiego są pełni naiwności. Nie podejrzewają, jak wiele wnoszą w życie innych, i jak wiele nieuczciwych osób się wokół nich kręci.

Jaki jest człowiek z osobowością Kalifornijczyka?

Jeśli jesteś Altruistą, kluczową strefą w twoim życiu jest związek. Odnajdujesz sens życia w obdarowywaniu sobą innych. Nie szukasz nagrody za swoją pomoc czy poświęcenie. Dobry uczynek sprawia, że odnajdujesz swoje miejsce w świecie. Sprawdzasz się w pracy, która jest służbą, czyli w medycynie, pielęgniarstwie, psychologii, pomocy społecznej, kapłaństwie czy opiece nad osobami starszymi. Nawet po kilkugodzinnym dniu pracy padasz na łóżko z uczuciem spokoju, satysfakcji i wewnętrznej równowagi. Zwykle jesteś pełna wigoru, energii i motywacji. Nie lubisz, gdy spływa na ciebie chwała za twoje dokonania. Uważasz, że to „niestosowne”. Natomiast tak jak każdy pragniesz być kochana i doceniana, więc jeśli ktoś, idąc za twoją namową, rzeczywiście przestanie ci dziękować za różne rzeczy, poczujesz się zawiedziona i rozczarowana. Z drugiej strony powinnaś zrozumieć, że twoja postawa: „niczego nie potrzebuję, nie ma sensu się mną przejmować” może odstraszać kandydatów, którzy chcieliby ci jednak coś ofiarować. Najlepiej ci będzie z partnerem, który lubi, by o niego dbać i się nim opiekować. Strzeż się jednak tych, którzy przy okazji chcieliby cię wykorzystać.