Jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych festiwali teatru lalkowego dla dorosłych w Europie potrwa do 20 października 2015.
Jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych festiwali teatru lalkowego dla dorosłych w Europie potrwa do 20 października 2015. W programie spektakle najbardziej uznanych grup z całego świata, pokazy filmów animowanych, wystawy i spotkania.
Tegoroczny Festiwal „Lalka też Człowiek” otwiera wizualna adaptacja tragedii greckiej Sofoklesa „Antygona” w reżyserii Nicole'a Beutlera i Ulrike'a Quade. To jeden z najmocniejszych punktów Festiwalu. Lalki do tego przedstawienia zostały wykonane w Japonii przez Watanabe Kazunori w teatralnej tradycji Bunraku. W programie pierwszego dnia także Szekspir w inscenizacji innej niż wszystkie dotychczas prezentowane adaptacje. Hiszpański Laitrum Theatre & Toti Toronell w spektaklu „Micro Shakespeare” udowadnia, że w teatrze lalek także widz może stać się aktorem.Palestyński artysta Husam Abed prezentuje dokument „The Smooth Life” przeznaczony jedynie dla ośmiu widzów. Opowieści w językach arabskim i angielskim towarzyszy prezentacja zdjęć, filmów i map a nawet skromny posiłek – gest ten ma udowodnić, że sztuka łączy się z życiem, a kreacja miesza z rzeczywistością.W programie festiwalu znalazły się także „Sklepy cynamonowe” w wykonaniu kieleckiego teatru lalek oparte na teatrze cieni, „Niyar”– niemiecko-izraelski spektakl tworzony w całości za pomocą papieru, czy „Kazio Sponge Show” – wyjątkowy spektakl Anny Makowskiej z pogranicza kabaretu i musicalu.Festiwal „Lalka też Człowiek” to także przegląd najważniejszych animacji filmowych dla dorosłych. Widzowie zobaczą filmy z tegorocznej edycji poznańskiego Festiwalu Animator, . kultowy film Fleischer'a „I’m Forever Blowing Bubbels”, „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” w reżyserii Jerzego Kuci czy pełnometrażowy obraz Gerharda Tremla i Leo Calice'a „Na skraju Edenu”. W Kinie KC odbędzie się projekcja „Świata jutra” – filmu jednego z najciekawszych współczesnych animatorów amerykańskich, Dona Hertzfelda. Reżyser w doskonały sposób opisuje świat małej dziewczynki, która wyrusza w niezwykłą podróż w swoją odległą przyszłość.
Ważnym wydarzeniem filmowej części będzie sekcja poświęcona jednemu z największych mistrzów współczesnej animacji, Williamowi Kentridge'owi. Kentridge to artysta, działający na pograniczu sztuk: rysunku, teatru, filmu. Jego twórczość porównywana jest z dokonaniami Bustera Keatona i George'a Mélièsa. Sam jako źródła inspiracji wymienia Hogartha, Francisa Bacona, Maneta, Philipa Gustona, Picassa, dadaistów, Samuela Becketta i Majakowskiego. Widzowie będą mieli unikalną szansę zobaczenia majstersztyku – dokumentu „William Kentridge: jak rozumiemy świat”.Tegoroczną edycję festiwalu zamknie pozakonkursowy spektakl Unii Teatr Niemożliwy – „Toporland – suita bez słów na Tekturę i Kontrabas”.
Szczegółowy program: