Chociaż ta porada może wydawać się nie na miejscu, to jednak warto wiedzieć, że sam środek nocy nie jest zbyt dobrą porą do fotografowania nocnego. Zdjęcia wychodzą najlepiej przede wszystkim o tak zwanej błękitnej godzinie. Rozpoczyna się ona wraz z momentem zachodzenia słońca – wtedy niebo nie robi się od razu ciemne, ale ma przyjemny granatowy kolor. Jednocześnie w mieście widoczne są światła latarni, domów i samochodów.
Jeżeli wobec tego chcesz wykonać ciekawe zdjęcia nocne, nie zwlekaj do północy, ale sprawdź godzinę, w której zachodzi słońce, aby w ten sposób móc zaplanować swoją sesję fotograficzną. Oczywiście, zdjęcia robione w pełni nocy wcale nie muszą być złe, niemniej jednak trzeba wtedy pogodzić się z czarnym niebem.
2. Zwróć uwagę na ruch
Do fotografowania nocą żywych metropolii najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z długiego czasu naświetlania. Wtedy będzie można uzyskać fascynujący efekt wizualny – światła jadących samochodów będą miały formę białych lub czerwonych smug, a poruszający się ludzie nie będą widoczni albo też będą mieli bardziej niewyraźną postać.
Gdy na zdjęciu nocnym ma być widoczna osoba, wtedy kapitalny efekt można uzyskać również wtedy, gdy ona będzie siedziała lub stała nieruchomo i będą mijali ją przechodnie.
3. Nie zapomnij o statywie
Do fotografii nocnej potrzebny będzie statyw pod aparat fotograficzny – on będzie mógł zagwarantować odpowiednią stabilność ujęć, co ma szczególne znaczenie w przypadku długich czasów naświetlania. Oprócz statywu warto zabrać także ze sobą wężyk spustowy – jego użycie podczas wykonywania fotografii i wciskania spustu migawki zapobiegnie poruszeniu aparatu, a tym samym zdjęcie nie będzie rozmazane. Gdy fotografujesz w trybie Live View, wtedy zaopatrz się także w dodatkowy akumulator do aparatu, ponieważ wtedy szybciej się rozładowuje.
Oczywiście, bez statywu również można wykonać zdjęcia nocne, ale wtedy nie można uzyskać takich samych rezultatów, na przykład smug światła pozostawianych przez samochody przy długim czasie naświetlania. Gdy jednak planujesz wieczorny lub nocny spacer przez miasto, nie rezygnuj z zabrania ze sobą aparatu fotograficznego. Wówczas nastaw się na fotografowanie z wysoką czułością, na przykład przy matrycy co najmniej 1” można użyć bez problemu czułości ISO 1600 lub ISO 3200. Gdy dodatkowo zastosuje się jasny obiekty oraz stabilizację matrycy czy też stabilizację optyczną, wtedy będzie można wykonać świetne nocne zdjęcia z ręki. Zaawansowane układy stabilizacji dają możliwość wydłużenia ekspozycji o 3EV, dlatego też statyw nie jest niezbędny do tego, aby wykonać atrakcyjne zdjęcia.
4. Dobierz odpowiednie ustawienia
Tak samo jak w przypadku innego typu fotografii, pamiętaj o tym, by swoje zdjęcia zapisywać w formacie RAW. Jest to format, który pozwala później na dokonanie odpowiedniej obróbki w programach graficznych, na przykład w ramach balansu bieli, wyciągania szczegółów światła i cienia. Warto wtedy używać jak najniższego możliwego ISO, co przekłada się na jakość zdjęć. Jednocześnie powinno się zrezygnować z otwierania przysłony do maksymalnych wartości. W przeciwnym przypadku źródła światła znajdujące się w kadrze będą przypominały jasne plamy przy zbyt dużym otworze przysłony aparatu. Gdy przysłona zostanie przymknięta, wtedy można osiągnąć efekt gwiazdek przy latarniach.
Wtedy, gdy planuje się fotografowanie ze statywu, trzeba wyłączyć stabilizację. W przeciwnym przypadku zdjęcia mogą wyglądać na poruszone. Zatem należy pamiętać o podstawowej zasadzie – fotografowanie ze statywu bez stabilizacji, natomiast z ręki ze stabilizacją.
5. Fotografia nocna poza miastem
Naturalnie, nie tylko miasto może dać wspaniały rezultat na nocnych fotografiach. Także warto wybrać się za rozświetlone metropolie, aby móc uchwycić wtedy piękno gwieździstego nieba. Nie trzeba wtedy pamiętać o zasadzie „błękitnej godziny”, ponieważ najlepiej zdjęcia tego rodzaju wychodzą po około 2-3 godzinach do momentu zajścia słońca. Warto wtedy wybrać dni, w których księżyc jest w nowiu, ponieważ nie będzie on wtedy dominował na fotografiach.
Parametry do zdjęć nocnych poza miastem powinny przedstawiać się następująco: otwarty obiektyw, ISO 800-3200, czas około 15-30 sekund. Nie poleca się dłuższego naświetlania, ponieważ gwiazdy będą wtedy rozmazane. Dlaczego? Ponieważ Ziemia cały czas kręci się wokół własnej osi. Także do tego rodzaju fotografii poleca się tak zwane darki – są to klatki deklem nałożonym na obiekty, aby wykonać mapę martwych i gorących pikseli. Wymagania tym przypadku są większe niż dla fotografii nocnej w mieście, niemniej jednak efekty mogą być naprawdę zachwycające i warto spróbować swoich sił.
Jeżeli lubisz fotografię, wtedy warto także bliżej przyjrzeć się fotografii nocnej – zarówno podczas swoich wakacji, gdy ma się na to dużo czasu, jak i na co dzień, gdy pogoda dopisuje. Najlepiej zbierz wtedy ze sobą wszystkie potrzebne akcesoria, w tym statyw, aby wykonać spektakularne zdjęcia, ale jeżeli nie jest to możliwe, to nic straconego. W takim przypadku możesz robić też świetne zdjęcia z ręki – musisz tylko pamiętać o tym, aby ustawić wyższe ISO, otworzyć przysłonę i włączyć stabilizację. Zatem jeżeli temat cię zafascynował, a aura sprzyja fotografii nocnej, sprawdź już teraz godzinę zachodu słońca i naładuj baterie swojego aparatu fotograficznego!
źrodło: