Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Miller poświęcone jej najnowszej książce "Zrób to kochanie" na Literackim Pikniku nad Wisłą. Książka już dostępna w promocyjnej cenie w naszym sklepie internetowym i podczas spotkania.
Katarzyna Miller w swojej najnowszej książce "Zrób to kochanie" przekonuje czytelników do tego, by przejęli kontrolę nad własnym życiem, aby nie byli jego biernymi uczestnikami. Życie bowiem toczy się między planami. Możemy je spędzić nad zastanawianiem się, czego pragniemy, zamiast zacząć żyć tu i teraz. A nasze życie może być piękną podróżą. Wystarczy przyjąć zaproszenie do niej.
Wiele ograniczeń tkwi wyłącznie w naszej głowie. „Nie wolno”, „nie wypada”, „nie rób”, „nie dotykaj” słyszymy od najmłodszych lat. W książce Zrób to kochanie Katarzyna Miller namawia do zrobienia różnych rzeczy. Może nieco na przekór zakazom i zaleceniom, jakie nam dawano. Pewnie każdy zauważył, jak łatwo jest wiedzieć, co warto zrobić, i wyobrażać sobie, co się stanie, kiedy już to robimy, a jak trudno zrobić to naprawdę. A to właśnie działanie zmienia nas i świat.
W książce Zrób to kochanie przebija się nadrzędna myśl – boimy się życia i wyjścia z tzw. strefy komfortu. Czy zastanawiamy się, co tak naprawdę znaczy żyć? Często planujemy nasze życie, gdyż wiemy, że bez tych planów i określonych celów byłoby ono po prostu nudne. I nic w tym nie byłoby złego, bo w końcu warto wiedzieć, w jakim kierunku pragnie się zmierzać. Dobrze jest się zmierzyć z tymi myślami, jednak istnieje ryzyko popadnięcia w pewną pułapkę. Pułapkę w swojej własnej głowie. Jednym z dobrych przykładów takiego schematu jest planowanie wakacji. Czasami planowanie wakacji zajmuje nam niemalże cały rok, kiedy jednak przychodzi wreszcie upragniony urlop i mamy poczuć radość, nie cieszy nas tak bardzo jak byśmy tego oczekiwali. Okazuje się, że pozostawienie w życiu przestrzeni na spontaniczność zapewnia bodziec, dzięki którego czujemy, że naprawdę żyjemy.
W jednym z rozdziałów książki Zrób to kochanie Katarzyna Miller porusza niezwykle ważny temat - temat rodziców. Zagadnienie to dotyczy trudności, jaką często mamy z zerwaniem tzw. pępowiny z rodzicami, zaakceptowania ich takimi, jakimi są i nauczenie się być im wdzięcznym za to co nam dali. Często upatrujemy w rodzicach powody naszych niepowodzeń. Myślimy, że gdyby coś w naszej przeszłości wydarzyło się inaczej, albo gdyby Ci „niedobrzy rodzice” pokierowali naszym życiem inaczej, bylibyśmy byli innymi ludźmi. Może jednak zamiast zastanawiać się nad tym, w jakim miejscu chcielibyśmy być, zacznijmy dostrzegać pozytywy w sytuacji, w której jesteśmy? Może nie jest tak źle, jak nam się w pierwszej chwili wydaje i wcale tam, gdzie nas nie ma, nie byłoby lepiej, bo jest dobrze tak jak jest – tu i teraz. A kiedy zrozumiemy, że rodzice wychowali nas tak jak potrafili najlepiej, bo przecież nas kochali, nauczymy się ich akceptować takimi jakimi są i czerpać większą przyjemność z kontaktu z nimi. A to co im sprawi największą przyjemność będzie podziękowanie im za to co dla nas uczynili. Czasami warto spojrzeć na życie z innej perspektywy, bo wtedy może okazać się, że wcale nie jesteśmy tak nieszczęśliwi, jak nam się wydawało na początku. A wdzięczność za to co już się ma może spowodować cuda.
Często czekamy na życie. Przykłady takiego działania? Otóż: czytamy takie książki, które nam się nie podobają, jesteśmy w związkach, w których wcale nie jest dobrze, narzekamy na swoją pracę, ale nie próbujemy szukać innej. Potrafimy tak tkwić latami i być nieszczęśliwi. Czasami nawet nie dajemy sobie przestrzeni na zastanowienie się nad tym, co moglibyśmy w swoim życiu zmienić. Otóż zmiany nie dokonają się same, bez naszego udziału, ani nie nastąpią z dnia na dzień, ani też z minuty na minutę. Nie od razu znajdziemy pomysł na nowe życie, pracę czy nowego partnera. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że zaczniemy coś z naszym życiem robić. Największą satysfakcję dochodzenia do celu daje sama droga, a im bardziej ciężka i zawiła, tym większa radość czeka u jej finiszu. Zadajmy sobie zatem podstawowe pytania. Odpowiedzmy na nie. I zaplanujmy swoje życie. Bo jego stery są naprawdę w naszych rękach.
Premiera: 20 września 2017 r.
Katarzyna Miller - psycholożka, psychoterapeutka, filozofka i poetka z ponad trzydziestoletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Na stałe związana ze magazynem „Zwierciadło". Wykładowczyni na podyplomowych Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz na licznych warsztatach rozwojowych dla kobiet. Autorka i współautorka wielu książek, m.in. Instrukcja obsługi faceta, Nie bój się życia, Królowe życia i król, W życiu jak w kinie, Chcę być kochana tak jak chcę, Seksownik (Wydawnictwo Zwierciadło).