1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak wspólnie z dzieckiem chronić środowisko?

Jak wspólnie z dzieckiem chronić środowisko?

Nasze środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat wpajać dziecku idę ekologii!

Ludzie chętnie spacerują po zielonym lesie, oddychają świeżym, górskim powietrzem, kąpią się w tak czystych mazurskich jeziorach, że widać ich dno, lub korzystają z kąpieli słonecznych na złotych piaskach nadbałtyckiej plaży. Niestety – mniej chętnie dbają o czystość środowiska naturalnego, zanieczyszczając je i doprowadzając do wymarcia kolejnych gatunków zwierząt czy roślin. Właśnie dlatego bardzo istotne jest kształtowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, a szczególnie wśród jego najmłodszych członków. Podpowiadamy jak wspólnie z dzieckiem chronić środowisko naturalne.

Eko - Rodzice

Dzieci bardzo często naśladują starszych od siebie i biorą przykład ze swoich rodziców, powielając w dorosłym życiu ich zwyczaje i zachowania. Jeśli chcemy, aby nasz maluch dbał o środowisko i szanował przyrodę musimy być dla niego autorytetem – ekologicznymi rodzicami. Warto zacząć od naprawdę podstawowych spraw, jak na przykład pilnowanie, aby maluch gasił światło, gdy opuszcza puste pomieszczenie lub zakręcał wodę podczas nakładania szamponu lub mycia zębów. Gdy wybieramy się gdzieś niedaleko i mamy taką możliwość, dobrze jest dostać się do celu na piechotę zamiast jechać samochodem. Przyroda będzie nam wdzięczna za niezanieczyszczanie powietrza kolejną porcją spalin. Wspólnym wysiłkiem rodziny może być również skrupulatna segregacja odpadów, która będzie dla dziecka ciekawą zabawą, jeśli pozwolimy mu ozdobić odpowiednimi symbolami wybrane pojemniki. Na przykład na koszu na śmieci, do którego wrzucamy odpady organiczne, mały artysta może namalować warzywa i owoce, a na pojemniku na szkło butelkę. Dobrą praktyką jest również kupowanie jedzenia na biobazarkach oraz ekologicznych produktów, np. odzieży z bawełny ekologicznej czy napojów w butelkach zwrotnych, które oczywiście przyniesiemy do domu w biodegradowalnej torbie. Jeśli dziecko wcześnie zrozumie cel i ideę takich zachowań, jest większe prawdopodobieństwo, że jako dorosły człowiek będzie kontynuować ekologiczny styl życia.

Zielono nam

Kontakt z naturą i świadomość jej piękna oraz niepowtarzalności pomoże dziecku zrozumieć dlaczego ochrona środowiska jest tak istotna. Spacery po parku, wycieczki do lasu, bądź też wyprawy w góry i do rezerwatów przyrody wykształcą w maluchu poczucie bliskości z naturą i nauczą do niej szacunku. Na szczęście nie tylko podczas rodzinnych ekspedycji rodzice mają możliwość rozbudzić w maluchu zainteresowanie ekologią. Wspólnie z dzieckiem mogą znaleźć ciekawostki i interesujące historie w Internecie, na przykład na stronie w zakładkach poświęconych postaci wesołego zwierzaka Ziguimini, który zachęca dzieci do ochrony środowiska. Od członka Zigos Klubu maluch może się dowiedzieć, że do wyprodukowania tony papieru trzeba ściąć aż 17 drzew, a plastikowa butelka rozkłada się dopiero po 500 latach. Warto również razem z dzieckiem oglądać programy przyrodnicze, czytać magazyny tematyczne czy też przeglądać zdjęcia pokazujące piękno otaczającego nas świata.

Zabawa? Naturalnie!

Jak wszyscy wiedzą – dzieci najchętniej się bawią. Właśnie dlatego, jeśli chcemy je czegoś nauczyć, trzeba zastosować sprawdzoną metodę „nauka poprzez zabawę”. Gdy chcemy maluchowi wpoić idee proekologiczne i razem z nim aktywnie działać na rzecz ochrony przyrody możemy zacząć od spraw podstawowych, jak na przykład udział w festynach z okazji Dnia Ziemi. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie się całej rodziny w jedną z akcji mających na celu wspieranie ochrony przyrody. Rodzice mogą wspólnie z dzieckiem zbierać makulaturę lub manifestować poparcie dla wybranej sprawy – np. poprzez przypięcie do ubrania zielonej wstążki symbolizującej obrońców Doliny Rospudy.  Prostym sposobem na rodzinne wspieranie natury jest także dokarmianie ptaków podczas długich jesiennych i zimowych miesięcy. Należy jednak najpierw dowiedzieć się jakie pożywienie będzie najzdrowsze dla zwierząt. Przykładowo dla sikorek najodpowiedniejsze są nasiona roślin oleistych, jak słonecznik, który można wymieszać z prosem, pszenicą czy owsem. Ptaki te, podobnie jak kowaliki czy dzięcioły, chętnie zjedzą również kawałek słoniny, ale powinien on być świeży i czysty, bez przypraw. Wszystkie te aktywności wykonywane z Mamą lub Tatą będą dla dziecka miłą rozrywką, a jednocześnie lekcją dbania o przyrodę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze