Czy obserwowałeś kiedyś, jak ptasia mama uczy swoje pisklę latać? Czy z lubością wsłuchiwałeś się w śpiew ptaków na kilka chwil przed dzwonkiem budzika? A może ustawiłeś karmnik na balkonie, regularnie dosypujesz ziarna i obserwujesz, jak ptaki odwiedzają twoją stołówkę? Czy wiesz, że właśnie skorzystałeś z ptakoterapii?
Przebywanie na łonie natury, ruch na świeżym powietrzu i angażujące hobby pomagają budować odporność psychiczną. Kąpiele leśne, kontakt ze zwierzętami czy uprawianie ogródka to najczęściej spotykane sposoby wykorzystania przyrody w radzeniu sobie z problemami psychicznymi. Joe Harkness dodaje do nich ptakoterapię. W niezwykle szczerej i osobistej książce wyjaśnia, jak dzięki obserwacji ptaków poradził sobie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, stanami lękowymi i depresją. Włączył swą pasję w proces terapeutyczny i zauważył, że chwile poświęcone na obserwację ptaków, wsłuchiwanie się w ich śpiew i poszukiwanie nowych gatunków podczas pieszych wycieczek pomagają mu zachować spokój, obniżyć poziom stresu, zredukować lęki i odzyskać radość życia. Dzięki hobby zyskał nowych przyjaciół, poszerzył swą wiedzę i zaangażował się w działalność społeczną, co znacząco poprawiło jego samopoczucie. Doświadczenia Harknessa stały się fundamentem autorskiej metody terapeutycznej, a jej filarami są: aktywność na świeżym powietrzu, uważność oraz koncentracja na byciu „tu i teraz”.
(Fot. materiały partnera)
Harkness pokazuje, że ptakoterapia jest dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania, zamożności czy płci. Wystarczą para wygodnych butów, przeciętnej jakości lornetka i duża doza uważności. Autor nie tylko wprowadza nas w bogaty świat ptaków, ale również daje wskazówki, jak obserwować te niezwykłe istoty, gdzie szukać informacji, w jaki sposób wybierać rewiry. Wyjaśnia, dlaczego warto mieć stały obszar obserwacji i regularnie go odwiedzać, a także radzi, jak możemy rozwinąć swoją pasję, dzieląc się doświadczeniami i wiedzą z innymi. Wskazuje również trudności, które mogą nas spotkać na ornitologicznej drodze. Zniechęcenie, monotonia czy brak nowych osobników mogą powodować, że będziemy chcieli zrezygnować, ale przekonuje, że pokonanie tego uczucia przenosi doświadczenie obserwacji o poziom wyżej. Harkness udowadnia, że kontakt z ptakami można nawiązać wszędzie, wystarczy jedynie je dostrzec, a gdy tylko się je zauważy, okazuje się, że stale są wokół nas.
(Fot. materiały partnera)
Lektura otwiera oczy na wszechobecność ptaków w naszym najbliższym otoczeniu. Droga do pracy już nie jest taka sama, gdy na każdym kroku dostrzegamy ich bliskość, słyszymy kojący dźwięk ich śpiewu i doceniamy piękno otaczającego nas świata. To lektura nie tylko dla osób, które chcą się dowiedzieć, jak wykorzystać moc natury w terapii lub rozpocząć swoją przygodę z ornitologią. To książka dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać najbliższe otoczenie, zobaczyć piękno przyrody i poczuć radość obcowania z nią. Zatem odkurzcie swoje lornetki, włóżcie wygodne buty, przystańcie na chwilę, a usłyszycie terapeutyczną moc ptasiego śpiewu.
Joe Harkness „Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie", Bo.wiem, Kraków 2022