Invest Komfort, firma posiadająca 28 lat doświadczenia we wcielaniu w życie marzeń o domu, inicjuje projekt „Opowieść o domu”. To niezwykłe przedsięwzięcie celebrujące architekturę, inspirujące przestrzenie i historie o domowym ognisku. W projekcie udział wzięli uznani artyści tacy jak Agnieszka Holland, Marcin Kydryński, Jacek Poremba, Anda Rottenberg oraz Ewa Kuryłowicz.
Schronienie, bezpieczna oaza, domowe ognisko. Definicji domu jest tyle, co ludzi, lecz każda z nich w równie ciekawy sposób oddaje tę niezwykłą relację człowieka z przestrzenią, opartą na poczuciu komfortu. Firma deweloperska Invest Komfort, która już od 28 lat urzeczywistnia marzenia ludzi o domu, postanowiła uzupełnić własne doświadczenia dotyczące domu o historie uznanych artystów, których podziwia za kreatywność i pasję. W Invest Komfort wierzymy, że my tworzymy przestrzenie, a wy zamieniacie je w dom. Dlatego w wyjątkowym albumie „Opowieść o domu” opowiadamy o pasji, ludzkich historiach i relacji między człowiekiem, a materią, kulturą, a sztuką.
(Fot. materiały partnera)
„Dom. Najkrótsze słowo mające tak wiele odcieni i znaczeń. Dla mnie to przede wszystkim emocje, a dopiero potem przestrzeń, co w pełni uświadomiłem sobie bardzo wcześnie”, mówi w przedmowie architekt i wiceprezes zarządu Invest Komfort Michał Ciomek. „Po latach doświadczeń, wiem już, że dom musi zaczynać się w nas i że niezależnie od miejsca na ziemi jest opowieścią o jego lokatorach, ich stylu życia, osobowości czy zainteresowaniach”, dodaje. Twórcy publikacji w nieśpieszny sposób celebrują intymną prozę codzienności. Czym jest dom? „To takie moje ulubione miejsce”, mówią. „To tam, gdzie telefon automatycznie łączy się z wi-fi”, ale też „to obrazek mamy krojącej chleb i sprawnie zbierającej okruszki”, zamyślają się.
W albumie opublikowano rozmowy z bohaterami, a każdy z nich przedstawił zupełnie odmienną interpretację domu. Mamy więc wybitną reżyserkę Agnieszkę Holland, podróżnika Marcina Kydryńskiego, architektkę prof. Ewę Kuryłowicz, jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów Jacka Porembę i kuratorkę sztuki Andę Rottenberg.
(Fot. materiały partnera)
Dla niektórych z bohaterów to możliwość wytchnienia na ukochanej sofie po wielomiesięcznej podróży, dla innych możliwość obcowania z ciszą, tak ciężką do uświadczenia we wszechobecnym hałasie. Jeszcze inni szukają w tej przestrzeni możliwości wyrażenia siebie, czy to przez pamiątki z podróży czy zapach papierosów – i przez to samostanowienie odtworzenie znajomej przestrzeni w obcym miejscu. Nostalgia, odniesienie do życiowych zmian czy sentymentalne wspomnienia dzieciństwa wszystkie odżywają na nowo w doskonale zaprojektowanej przestrzeni.
„Dla mnie dom jest ważny tak bardzo, że właściwie urządzam go sobie w każdym miejscu, w którym się znajdę. Kiedy kręcę film w obcym mieście czy kraju, staram się nie mieszkać w pokoju hotelowym, tylko proszę, żeby wynajęto mi mieszkanie czy domek. I natychmiast robię wszystko, żeby to miejsce tak oswoić, aby czuć się w nim jak u siebie. W pewnym sensie noszę więc ten swój dom jak ślimak”, mówi Agnieszka Holland.
(Fot. materiały partnera)
Poza rozmowami z bohaterami, album stanowi również cenną bazę wiedzy o architekturze Invest Komfort ujętej jako dziedzinę sztuki. Informacyjne, pełne ciekawostek i anegdot teksty traktują o ikonach designu, zmysłowym podejściu do architektury czy myślicielach urbanistyki i ich ideach. Niektóre z tekstów opisują budynek w ujęciu wręcz ontologicznym, inne traktują go jak obcowanie ze sztuką, doszukując się piękna w jego relacji ze światem. Dialog z krajobrazem i otoczeniem to w końcu istota dobrego designu, także architektonicznego – opowiedziane w książce „Opowieść o domu” historie mówią o kontakcie z przyrodą przez przemyślane planowanie przestrzeni i o tworzeniu społeczności, dzięki którym budynek staje się domem, a osiedla wspólnotami. Album jest również hołdem złożonym pięknu detali, które nadają projektom blask – szlachetnemu drewnu, ponadczasowemu kamieniowi, ostrożnie dobranych do wnętrz dzieł sztuki, ręcznie wykonanej ceramice.
To eleganckie, minimalistycznie złamane wydawnictwo samo w sobie jest małym cudem designu. Również za sprawą intymnych, kontemplacyjnych portretów wypowiadających się bohaterów oraz inspirujących fotografii architektury wybudowanej przez Invest Komfort. Firma ta, dzięki 48 wybudowanym inwestycjom, przeobraża krajobraz Trójmiasta takimi realizacjami jak inspirowana koncepcją miast ogrodów Botanica Jelitkowo, skąpane w zieleni, eleganckie osiedle Nowe Kolibki, zaprojektowany z myślą o zmysłach Nadmorski Dwór czy intrygujące współczesnymi formami i cieszące przywiązaniem do rzemieślniczego detalu osiedle Opacka. „Wyszukujemy najlepsze trójmiejskie lokalizacje, dające spokój i wyciszenie lub mające ogromny miastotwórczy potencjał, który uruchamiamy wraz z naszymi inwestycjami”, wymienia Michał Ciomek. „Chętnie wpisujemy się w historyczne czy środowiskowe otoczenie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pomoże to przyszłym mieszkańcom naszych domów zapuścić korzenie w miejscu, które świadomie wybrali”, dodaje wiceprezes zarządu Invest Komfort.
(Fot. materiały partnera)
Premiera albumu odbyła się w Galerii Zachęta, miejscu wyjątkowym i eleganckim, jak samo wydawnictwo, jak butikowe zespoły mieszkaniowe Invest Komfort. Fakt, że za projektem stoi firma deweloperska wyróżnia Invest Komfort na tle konkurencji. Jednak Invest Komfort nie pierwszy raz zaskakuje niespotykanymi działaniami. Projekt jest początkiem nieszablonowej komunikacji z gronem artystów, ekspertów, mieszkańców, podczas której będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie „Co czyni dom domem?”. Projekt „Opowieść o domu” znajdzie swoje rozwinięcie na innych płaszczyznach, np. landing page opowiescodomu.pl czy też działaniach na mediach społecznościowych, gdzie użytkownicy będą zachęcani do dzielenia się własnymi historiami i dzięki temu będą mogli zdobyć album.
Jak znaleźć przestrzenną odpowiedź na potrzeby człowieka, których on sam sobie czasem nie uświadamia? Między innymi to pytanie zadają sobie twórcy Invest Komfort, którzy tworzą dziś z myślą o przyszłości budynku, otoczenia i zmieniających się potrzebach mieszkańców. Bo dom oznacza troskę o przyszłe pokolenia. Dlatego stosujemy najwyższej jakości materiały i rozwiązania, również w trosce o środowisko naturalne. Bo dom to nie miejsce, a stan, w którym odczuwamy komfort.