Choć mogą prowadzić każdy biznes, kobiety często decydują się na działalność, którą pogodzą z życiem rodzinnym. Z danych Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że do Polek należy aż 2/3 działających na rynku firm usługowych[1]. Głównie są to placówki opiekuńcze, ale też medyczne. Nie brakuje kobiecych biznesów online – księgowych, copywriterek czy graficzek. Szukasz pomysłu na swój? W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji!
W marcu 2023 roku w Polsce 942 tysiące kobiet prowadziło własne firmy[2]. To dużo czy mało? Dla porównania wśród mężczyzn liczba ta wynosi aż 1,8 miliona.
Jak można wytłumaczyć te dysproporcje? Podjęła się tego Fundacja Liderek Biznesu, która sporządziła raport „Kobiety w biznesie. Marzenia a rzeczywistość”[3]. Wynika z niego, że „brak kobiet na wysokich stanowiskach to kwestie uwarunkowań kulturowych i stereotypów”. Do tego dochodzi brak wiary w siebie, zaniżona samoocena i trudność w podejmowaniu nowych wyzwań.
Podstawą sukcesu jest dobry pomysł na biznes dla kobiety. Potem odwaga, żeby zacząć coś nowego i działanie na własny rachunek kosztem stabilnego etatu. Jak zostać bizneswoman? Trzeba znaleźć równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym i zaplanować ścieżkę kariery. Jak wynika z raportu[4] menedżerki poważnie podchodzą do swoich karier i mają przemyślane kolejne etapy z uwzględnieniem różnych sytuacji, które mogą wymusić zmiany planów.
Gdy znajdziesz pomysł na swój kobiecy biznes, przychodzi czas przygotowania biznesplanu. Potem możesz starać się o dofinansowanie na założenie firmy. Jeśli wymaga ona lokalu stacjonarnego, kolejnym krokiem jest jego wynajęcie lub zakupienie. Jeśli planujesz kobiecy biznes online, przygotuj sobie strategię komunikacji i zaplanuj działania promocyjne.
Firmę możesz założyć w kilku/ klika minut online, ale możesz też prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli spełniasz warunek dotyczący wysokości przychodów. Przeczytasz o nim na stronie rządowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120.
Aby skutecznie się rozwijać, na bieżąco kontroluj wydatki i dochody oraz odkładaj na dalsze inwestycje. W tym pomocne jest , które pozwoli oddzielić finanse prywatne od firmowych i lepiej nimi zarządzać.
Biznes dla kobiety powinien być źródłem satysfakcji zawodowej, dlatego warto powiązać go z własnym doświadczeniem, wykształceniem oraz pasją. Jeśli chcesz pracować z domu, rozważ copywriting lub projektowanie graficzne. A może wolisz kontakt z ludźmi? Consulting w branży health and beauty czy przedstawicielstwo handlowe są dla Ciebie stworzone. Sprzedaż online to sposób na zarobek i rozwój – bez ograniczeń.
1. Consulting w obszarze zdrowia i wellness
Bycie fit jest dzisiaj modne, a Ty możesz trafić w tę niszę i zrobić karierę. Consulting w branży zdrowego odżywiania, well-being, ćwiczeń i wellness to odpowiedź na Twoje pytanie, jak zostać bizneswoman.
To biznes dla kobiety, która ma silną osobowość i doświadczenie oraz wykształcenie (studia wyższe lub kursy) branżowe, np. z dietetyki, wychowania fizycznego.
2. Biuro rachunkowe
Dobra księgowa to dzisiaj skarb. Jeśli dobrze czujesz się w temacie księgowości i rachunkowości, możesz rozliczać firmy i osoby prywatne z fiskusem. Od jednoosobowej działalności do biura rachunkowego droga jest krótka – zwłaszcza, jeśli masz doświadczenie i jesteś kreatywna.
To biznes dla kobiety, która chce pogodzić życie rodzinne z zawodowym, bez uszczerbku dla swoich ambicji.
3. Copywriting i tłumaczenia:
Masz duszę humanistki? Lubisz pisać, znasz zasady języka polskiego, a może też języki obce? Zajmij się copywritingiem, czyli tworzeniem treści na zamówienie – artykułów, opisów produktów, kategorii i wielu innych. Możesz też zająć się tłumaczeniami. To doskonały pomysł na kobiecy biznes online, to którego potrzebujesz tylko komputera z dostępem do Internetu i rachunku firmowego.
4. Grafika i projektowanie
To kolejna praca, którą z powodzeniem możesz wykonywać zdalnie. Polega na współpracy z agencjami marketingowymi, interaktywnymi i bądź klientami indywidualnymi przy projektowaniu grafik do postów w social mediach, layoutów na strony internetowe, tworzeniu wizualizacji wnętrz i wielu innych.
5. E-commerce
Sprzedaż w sieci to doskonały pomysł na biznes dla kobiety. Butiki internetowe, a nawet panie prowadzące transmisje odzieżowe online mają rzesze wiernych fanek. Możesz sprzedawać nie tylko ubrania czy bieliznę, ale też sprzęty gospodarstwa domowego, np. w oparciu o modele współpracy na zasadzie pośrednictwa.
[1] Źródło: https://mamstartup.pl/2-3-firm-w-polskiej-branzy-uslugowej-nalezy-do-kobiet-rusza-xii-edycja-konkursu-bizneswoman-roku/
[2] Źródło: https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/firma/kobiety-w-biznesie,b906952096
[3] Źródło: https://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2019/07/kobiety_w_biznesie_marzenia_a_rzeczywistosc.pdf
[4] Źródło: https://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2019/07/kobiety_w_biznesie_marzenia_a_rzeczywistosc.pdf
Współpraca reklamowa