1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Porowatość włosów - czym jest i jak ją określić? Czy jest kluczem do pięknych włosów?

Nowa kwalifikacja typów włosów na wysoko i niskoporowate ma pomóc w doborze lepszej pielęgnacji. (Fot. Getty Images)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Być może zauważyłaś już, będąc ostatnio w drogerii, że niektóre produkty do pielęgnacji włosów oznaczone są według typu ich porowatowości. Na etykiecie szamponu zamiast „do włosów zniszczonych”, wiadać „do włosów niskoporowatych”. Nowa kwalifikacja typów włosów to rewolucja w sposobie ich pielęgnacji. Na czym polega? 

Być może zauważyłaś już, będąc ostatnio w drogerii, że niektóre produkty do pielęgnacji włosów oznaczone są według typu ich porowatowości. Na etykiecie szamponu zamiast „do włosów zniszczonych”, widnieje napis: „do włosów niskoporowatych”. Nowa kwalifikacja typów włosów to rewolucja w sposobie ich pielęgnacji. Na czym polega? 

Co to jest porowatość?

Żeby zrozumieć definicję porowatości, warto przypomnieć sobie obrazek powiększonego pod mikroskopem włosa - w dużej skali widać, że jest to łodyga pokryta łuskami. I właśnie stopień odchylenia tych łusek na powierzchni każdego włosa oraz skala tego zjawiska, decyduje o tym jaką mamy porowatość włosów. Rozróżniamy trzy rodzaje włosów:

  • niskoporowate - z łuskami, które gładko przylegają i są równiutko ułożone;
  • średnioporowate - z łuskami odchylonymi w różnym stopniu; 
  • wysokoporowate - z łuskami mocno odchylonymi, nieregularnie ułożonymi i częściowo uszkodzonymi.

Jak określić porowatość włosów?

Stopień odchylenia łusek oraz ich liczbę trudno określić gołym okiem - to da się dokładnie zdiagnozować jedynie pod mikroskopem. Na szczęście każdy typ porowatości ma cechy, na podstawie których można dokonać samodzielnej  klasyfikacji. I tak:

Włosy niskoporowate, których łuski idealnie przylegają do łodygi, są gładkie i śliskie. Trudno je ułożyć, nigdy się nie puszą, są bardzo sprężyste, zwykle błyszczą, mają  tendencję do przetłuszczania się. Często brakuje im objętości.

Włosy wysokoporowate przez odstającą łuskę są podatne na uszkodzenia, więc ich kondycja jest najczęście bardzo zła. Zniszczone włosy są szorstkie w dotyku, sianowate, matowe i puszą się.

Włosy średnioporowate mają cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych.

Anwen. Odżywka do włosów o średniej i niskiej porowatości, proteinowa zielona herbarta. Proteiny z warzyw o małych cząsteczkach odbudowują ubytki w strukturze włosów i sprawią, że stają się one bardziej gładkie, lejące i błyszczące. 27,99 zł/200 ml Maska do włosów wysokoporowatych, kiełki pszenicy i kakao. Zawiera miód, glicerynę i lanolinę, które nawilżają, wzmacniający panthenol oraz niewielki dodatek łatwo zmywalnych silikonów, który zabezpiecza wysokoporowate włosy przed uszkodzeniami. 39,99 zł/200 ml

Dlaczego porowatość zmienia pielęgnację?

Kosmetyki opracowane pod kątem typu porowatości włosa działają zupełnie inaczej niż tradycyjne. Dlaczego? W ich formułach, składniki aktywne  zostały odpowiednio dobrano do typów włosów pod kątem wielkości cząsteczek. Ponieważ różne cząsteczki -nw zależności od rozmiaru - w różnym stopniu mogą penetrować w głąb struktury włosa, lub działać na jego powierzchni, wzmacniając naturalną barierę ochronną włosa.

Do włosów niskoporowatych najlepsze są składniki z małymi cząsteczkami, bo tylko takie są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie nadbudowując się na jego powierzchni, nie obciążając go.

Do włosów wysokoporowatych dobierane są  składniki o dużych cząsteczkach, które wygładząją strukturę keratynową włosów i domykają łuski, obniżając tym samym ich porowatość.

To jaki typ porowatości mają nasze włosy zależy od kilku czynników. Liczą się geny - np. włosy kręcone z natury przez skręty mają skłonności do odchylających się łusek. Bardzo duzy wpływa na kondycję włosów a tym samym porowatość mają zabiegi stylizacyjne - suszenie, kręcenie, prostowanie, farbowanie, oraz odpowiednia pielęgnacji, która może poprawić albo osłabiać porowatość włosów. 

Only Bio. Maska do włosów niskoporowatych. Z masłem shea, olejem kokosowym i masłem mango. Gdy włosy potrzebują nawilżenia i regeneracji bez obciążenia. 24,90 zł/400 ml Olej do olejowania włosów wysokoporowatych. Zawiera 6 składników: olej lniany, z pestek winogron, czarnuszki, nasion bawełny, pomarańczy i witamina E. Odżywia i nawilża włosy, pozostawiając je gładkie i lśniące. 22,90 zł/150 ml Dostępne w Rossmannie.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze