1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Certyfikat OEKO-TEX – co oznacza ten standard?

Certyfikat OEKO-TEX – co oznacza ten standard?

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Jeśli starasz się robić odpowiedzialne zakupy i interesujesz się związkami mody ze zdrowiem czy ekologią, zapewne kojarzysz nazwę OEKO-TEX. Jest to nazwa organizacji, która stworzyła jeden z najpopularniejszych światowych certyfikatów odzieżowych. Oznaczone nim produkty nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na stan zdrowia noszącego. Chcesz dowiedzieć się, co to jest OEKO-TEX i czym charakteryzują się ubrania nim opatrzone? Przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze informacje na jego temat!

OEKO-TEX – co to? Krótka historia najbardziej znanego standardu

Co to jest OEKO-TEX? Nazwa ta pojawia się w wielu kontekstach dotyczących ekologicznej i zrównoważonej mody – pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości! OEKO-TEX to nazwa istniejącej od 1992 roku organizacji stworzonej przez niemiecki Instytut Hohenstein oraz Austriacki Instytut Włókiennictwa. Pracujący w nich naukowcy połączyli siły, aby stworzyć międzynarodowe zasady certyfikowania odzieży. Na ich potrzeby wyróżnili 4 klasy produktów, z którymi może mieć styczność nasza skóra:

  • klasa I – tekstylia o najbardziej surowych wymaganiach: ubrania, pościel i bielizna dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia;
  • klasa II – materiały, z którymi mamy częstą styczność, czyli pościel, bielizna i zakładane na nią ubrania, takie jak spodnie, spódnice i koszulki;
  • klasa III – ubrania o niewielkim kontakcie ze skórą, np. nakrycia wierzchnie, garnitury i żakiety;
  • klasa IV – tekstylia o kontakcie sporadycznym, takie jak firanki i obrusy.

Certyfikacji można poddać nawet tak małe elementy, jak nici, zamki błyskawiczne i guziki! Im niższy numer klasy, tym większe wymagania OEKO-TEX stawia przed producentami takich tekstyliów. Jeśli przejdą oni proces z pozytywnym wynikiem, oprócz raportu z badań otrzymują dyplom potwierdzający nadanie standardu ich wyrobom. Wydawany przez organizację certyfikat OEKO-TEX trzeba odnawiać co roku, co 3 lata za to w siedzibie firmy przeprowadzana jest kontrola jakości.

Dziś OEKO-TEX ma już 18 niezależnych instytutów w całej Europie i Japonii – w naszym kraju certyfikacją zajmuje się Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi.

OEKO-TEX Standard 100 – co to jest?

Pierwszym i podstawowym certyfikatem stworzonym przez austriacko-niemiecki zespół naukowców jest OEKO-TEX Standard 100. Jego cel to szerzenie wiarygodnej wiedzy na temat wpływu noszonych ubrań na zdrowie, a także wspieranie przedsiębiorców, którzy kładą duży nacisk na bezpieczeństwo konsumentów i środowiska naturalnego.

Jeśli trzymasz w dłoni ubranie z certyfikatem OEKO-TEX Standard 100, oznacza to, że w jego produkcji NIE zostały użyte:

  • metale ciężkie, np. kadm, nikiel i ołów;
  • pestycydy;
  • zmiękczające ftalany;
  • toksyczny formaldehyd;
  • alergizujące barwniki azowe;
  • stosowane przeciwgrzybiczo organiczne związki cyny;
  • mutagenne i rakotwórcze substancje zapachowe, takie jak surfaktanty.

Substancje te mogą przedostać się do naszego organizmu na przykład przez pot i ślinę – dlatego jeżeli masz w szafie ubrania z certyfikatem OEKO-TEX, możesz nosić je bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Inne certyfikaty odzieżowe, które warto znać

OEKO-TEX Standard 100 to oczywiście niejedyny standard, według którego oceniane są ubrania. Sama organizacja OEKO-TEX nadaje także kilka innych certyfikatów, między innymi:

  • STeP – nadawany firmom, które prowadzą zrównoważoną produkcję i dbają nie tylko o bezpieczeństwo konsumentów, ale też zatrudnianych w fabrykach pracowników.
  • Made in Green – specjalny certyfikat, którym oznacza się marki spełniające warunki zarówno OEKO-TEX Standard 100, jak i STeP.
  • Eco Passport – nadaje się go producentom bezpiecznych substancji do przetwarzania tekstyliów.
  • Leather Standard – dotyczący ubrań i akcesoriów wyłącznie ze skóry.

Poza nimi możesz też rozglądać się za tekstyliami, które zostały oznaczone certyfikatami:

  • GOTS, czyli Global Organic Textile Standard – oznacza się nim ubrania uszyte z włókien naturalnych z upraw ekologicznych.
  • Fair Wear Foundation – skupiający się głównie na społecznej odpowiedzialności w tworzeniu ubrań.
  • Global Recycled Standard – przyznawany tekstyliom stworzonym co najmniej w 50 proc. z włókien z recyklingu.

W modzie stosuje się też certyfikat FairTrade, który możesz kojarzyć również z opakowań żywności.

OEKO-TEX – podsumowanie

Producenci odzieży coraz częściej poddają się certyfikacji. To zasługa nasza, czyli świadomych konsumentów. W dobie kryzysu klimatycznego kupujemy odpowiedzialnie i dbamy o nasze codziennie wybory – nie tylko o to, co jemy i pijemy oraz czym się poruszamy, ale także o to, co zakładamy na siebie.

Certyfikaty takie jak OEKO-TEX Standard 100 to gwarancja produktu o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Ubrania nim oznaczone mogą nosić m.in. alergicy, astmatycy i osoby o obniżonej odporności. Jeżeli więc zależy ci na ekologii i dokonywaniu etycznych, świadomych wyborów, szukaj metek z oznaczeniami OEKO-TEX lub innych certyfikatów odzieżowych!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze