1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Baby shower, czyli ostatnia impreza przed porodem

Baby shower, czyli ostatnia impreza przed porodem

123rf.com
Amerykańska tradycja robienia imprez dla przyszłej mamy dociera i do nas. O swoich baby showers informują zwłaszcza celebrytki, ale pomysł coraz częściej podchwytują zwykłe mamy i ich przyjaciele albo rodzina. Co to jest baby shower i jak się taką imprezę organizuje?

Dlaczego shower?

Nazwa „shower”, czyli prysznic po angielsku, wzięła się stąd, że tego dnia przyszłą mamę dosłownie „zalewa” się miłością i prezentami. O te ostatnie zwłaszcza chodzi. Zachodnia tradycja sięga jeszcze XVIII wieku, ale z czasem zaczęła rozwijać się – od kameralnej herbatki krewnych, które po raz ostatni prawdopodobnie przyszły odwiedzić przyszłą mamę przed porodem, po imprezę dla rodziny i przyjaciół ze słodyczami i prezentami w roli głównej.

Jak zorganizować baby shower?

Po pierwsze takiej imprezy nie organizuje przyszła mama, ale ktoś jej bliski – siostra, przyjaciółka, przedsiębiorcza znajoma. To ona ustala z mamą listę zaproszonych gości, po czym wysyła do nich zaproszenia. W dobie internetu najszybciej to zrobić mailowo, ale w dobrym guście jest wysłanie bilecików z zaproszeniem tradycyjną pocztą.

Organizatorka ustala z mamą listę przewidzianych zakupów, którą udostępni gościom. Na Zachodzie na liście można znaleźć wszystko – od łóżeczka i wózeczka po wyprawkę, kosmetyki dla niemowląt, zabawki, książki i gadżety dla przyszłej mamy. Przygotujmy listę, ale nie oczekujmy, że goście się do niej zastosują. Nie każdy chce się składać na wózek, wygodniej jest wybrać drobne prezenty, które nie zawsze okażą się przedmiotami pierwszej potrzeby, ale takie jest prawo gościa.

Miejsce baby shower

Goście „zalewają” przyszłą mamę prezentami, ale to ona dba o odpowiednią gościnę. Jeśli zaprasza do siebie albo do domu organizatorki, powinna zadbać o posiłek dla gości. Ale nie szykujmy obiadu! Takie imprezy organizuje się zwykle w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Przygotujmy więc ciasta, ciasteczka, słodycze, lody, kawę, herbatę albo owocowe napoje. Jeśli planujemy piknik na świeżym powietrzu, to mama organizuje koce, kosze na jedzenie. Jeśli chcemy zrzucić odpowiedzialność na restaurację, to zamówmy odpowiednie smakołyki, a gościom pozostawmy otwarty rachunek na napoje.

Gry i zabawy

W tradycji amerykańskiej w ramach baby shower organizowane są różne rytuały pielęgnacyjne dla młodej mamy: od masażu stóp po zabiegi upiększające. Goście grają też w gry towarzyskie. Nie jest to obowiązkowe, chodzi po prostu o miłe spędzenie czasu, a pamiętajmy, że to pewnie ostatnia impreza przyszłej mamy przed porodem, więc to o jej samopoczucie trzeba przede wszystkim zadbać. O tym, czy będą gry czy nastawiamy się na swobodną konwersację, powinny wcześniej zadbać mama z organizatorką.

Panowie też proszeni

Dawniej uczestniczkami tego typu imprez były jedynie kobiety, zwykle z najbliższego otoczenia. To się zmieniło i dziś w takich imprezach biorą udział nawet znajome z pracy przyszłej mamy. Co więcej, zapraszani są też panowie, dlatego warto zorganizować imprezę tak, by wszystkim przypadła ona do gustu.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze