1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Filmowe podróże na Festiwalu Kino Dzieci

Kino Dzieci
 od 17 do 25 września twa trzeci Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Organizatorzy zapraszają małych widzów do wspólnego podróżowania do  Francji, do Japonii, a nawet na Księżyc! Co wydarzy się w warszawskich kinach?

Co roku festiwal prezentuje filmy z wybranego kraju w ramach bloków narodowych. W tym roku w ramach sekcji Voyage, voyage przygotowanej wspólnie z Instytutym Francuskim będą to produkcje z ojczyzny braci Lumière. Sekcję francuską otworzy projekcja animacji ze słynnego studia Folimage – „Leon i cztery pory roku”, która odbędzie się w niedzielę 18.09  w kinie Muranów.

W programie znalazły się także krótkometrażowe produkcje, m.in. „Bardzo mały lis” – historia wyjątkowo niewielkiego rudego mieszkańca lasu i za nic nie chcącej go wypuścić na wolność paskudy, „Słoń i rower” – opowieść o słoniu, który robi wszystko, żeby spełnić swoje wielkie, największe, najważniejsze marzenie oraz pełne metraże, takie jak: „Obraz” – film opowiadający o pełnym niesprawiedliwości świecie wewnątrz niedokończonego dzieła malarza, „Adama” – historia z pogranicza Afryki Zachodniej, niepokojącej Krainy Oddechów i pogrążonej w chaosie wojny Europy, „Dzień wron”, w którym wychowany przez ojca olbrzyma w lesie, nie znający innych ludzi Kabaczek musi odnaleźć się w mieście i „Opowieści nocy” – tygiel mitów, legend i podań z całego świata.

Podczas finałowego spektaklu będzie można zobaczyć m.in. „Podróż na Księżyc”, „Zbyt małego księcia” i „Dżina z puszki”.  Muzykę na żywo zagra specjalnie na tę okazję stworzona orkiestra Kina Dzieci, zaprawiona w muzycznym boju na warsztatach z pianistką Natalią Czekałą z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Do orkiestry organizatorzy zapraszają chętnych w wieku od 7 do 10 lat. Umiejętność czytania z nut ani grania na instrumencie nie jest wymagana. Warsztaty (obowiązują zapisy) odbędą się w sobotę 24 września w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina, koncert – dzień później w kinie Muranów.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano także filmowe zwiedzanie Japonii.  Na ekranie pojawi się m.in. leśny duch Totoro, zamieszkiwane przez „Ponyo” oceany oraz bohaterowie nominowanej do Oscara opowieści „Marnie, przyjaciółka ze snów”. Seansom produkcji najsłynniejszego japońskiego studia Ghibli towarzyszyć będą warsztaty, spotkania, koncerty. Podczas Kina Dzieci będzie też możliwość przyswojenia sobie podstaw języka japońskiego lub poznania Furoshiki – tradycyjnej sztuki pakowania z użyciem chusty. Poza tym po seansach będą odbywać się warsztaty plastyczne, na których dzieci nauczą się,  jak robić wspaniałe wachlarze z… patyczków po lodach. Festiwalu towarzyszą także wystawy: w Kinie Muranów można obejrzeć kolekcję kimon, a w Kinotece przygotowaną przez Kolektyw Goverdose wystawę „30 lat studia Ghibli”.

3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci gości w: Bydgoszczy, Chodzieży, Częstochowie, Dąbrowie Białostockiej, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Jarocinie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Piastowie, Poznaniu, Radomiu, Różanie, Rumii, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu.  Pełny program projekcji oraz wydarzeń towarzyszących a także informacja o zapisach na stronie .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze