1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Brak pieniędzy rodziców a rozwój dzieci

Brak pieniędzy rodziców a rozwój dzieci

123 RF
Badania dowodzą, że finansowe problemy rodziców i wynikające z nich skutki psychiczne negatywnie wpływają na relacje z dziećmi. Czym dokładnie to skutkuje?

Rodzice, którzy doświadczają braku pieniędzy i cierpią na depresję z tego powodu, mają słabą więź emocjonalną ze swoimi dziećmi - dowodzą naukowcy z University of Missouri. Dzieci gorzej się uczą i tracą łatwość nawiązywania autentycznych relacji z rówieśnikami. Później są mniej skłonne do angażowania się w prospołeczne akcje takie jak wolontariat czy w ogóle pomaganie innym.

- Kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, która powoduje stres i odbija się na naszej psychice, wychowanie dzieci w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania jest prawie niewykonalne - mówi Gustavo Carlo, autor badania. - To zjawisko ma szerszy wpływ na nasze społeczeństwo, bo zaburzone relacje między rodzicami a dziećmi powielają się dalej. Przebadaliśmy dzieci z rodzin, które miały problemy finansowe, i okazało się że ich zachowania prospołeczne w stosunku do członków rodziny, znajomych i obcych ludzi są płytkie i mało autentyczne, za to często nacechowane nastawieniem na korzyść.

Źródło: University of Missouri

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze