Niepłodność mężczyzn

niepłodność mężczyzn
123rf.com

O tym, że zawsze najpierw bada się mężczyznę i o tym, jak żywienie wpływa na problemy z płodnością – Dzielnica Rodzica rozmawia z prof. Pawłem Kamińskim.
Kto odpowiada za niepowodzenia w zajściu w ciążę? Kobiety? Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?

Trudno mówić wyłącznie o niepłodności kobiecej, najczęściej mamy do czynienia z problemem niepłodnej pary. W obecnych czasach coraz częściej to mężczyźni są niepłodni, za co odpowiadają przede wszystkim ksenobiotyki występujące w środowisku, czyli między innymi substancje posiadające działanie estrogenowe (estrogeny to żeńskie hormony – przyp. red.). Wiadomo, że hormony płciowe żeńskie mają niekorzystny wpływ na gonady męskie, co odbija się przede wszystkim na jakości nasienia. Z tego powodu coraz częściej mamy do czynienia z mężczyzną o upośledzonej płodności, należy przy tym pamiętać o innych potencjalnie uszkadzających czynnikach występujących w otaczającym nas środowisku. Jak chodzi o kobiety – najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami owulacji oraz wszelkimi stanami prowadzącymi do niedrożności jajowodów. Najczęstszą przyczyną zaburzeń owulacji jest zespół policystycznych jajników, natomiast niedrożności jajowodów – stany zapalne. Warto również wspomnieć o immunologicznych przyczynach niepłodności.

Panowie niechętnie przyjmują do wiadomości, że wina może leżeć po ich stronie. To raczej Panie wysyłane są jako pierwsze na badania?

Tak, nawet bardzo niechętnie. Mężczyźni trudno biorą pod uwagę ewentualność, że przyczyna niepłodności leży po ich stronie, często nie akceptują tego, są mało komunikatywni. Badanie nasienia jest warunkiem sine qua non do rozpoczęcia jakiejkolwiek diagnostyki niepłodności u kobiety – badanie nasienia nie jest w ogóle badaniem inwazyjnym i polega na oddaniu próbki nasienia – tak więc zanim zaczniemy męczyć kobietę badaniami hormonalnymi, diagnostyką owulacji, drożności jajowodów itd. itd., to o wiele prościej stwierdzić, czy to mężczyzna jest zdrowy, czy nie. Jeśli ma bowiem zaledwie pojedyncze plemniki, to ciąża naturalna jest praktycznie niemożliwa.

Czyli podsumowując – diagnostykę niepłodności zacząłby Pan od wysłania na badanie mężczyzny?

Zawsze. I to nie tylko ja, tak powinien postąpić każdy lekarz.