1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia
  4. >
  5. 2 tyś Euro za truflę?

2 tyś Euro za truflę?

fot. 123rf
Właśnie tyle będzie trzeba zapłacić za największą znalezioną w tym sezonie we Włoszech białą truflę. Waży bowiem ona 550 gramów. W kategoriach tych specjałów - to olbrzym!

Miejscem znaleziska jest słynne "zagłębie" trufli, czyli miejscowość San Miniato koło Pizy w Toskanii. Znalazca pobił rekord sprzed kilku dni, gdy w tych samych okolicach odkryto okaz o wadze 512 gramów.

Poszukiwania tych najszlachetniejszych grzybów w lasach w tej miejscowości prowadzone są od lat ze szczególną determinacją. To tam właśnie w 1954 roku znaleziona została biała trufla, ważąca 2520 gramów. Tego światowego rekordu do tej pory nie udało się pobić. Niezrażeni tym poszukiwacze przybywają tam co roku na specjalne zawody o tytuł: Mister Trufli. W tym roku pojedynek nie został jeszcze rozstrzygnięty, a śmiałkowie mogą próbować jeszcze do końca listopada. W 2010 r. mistrzowski tytuł otrzymał znalazca okazu, który ważył 729 gramów.

Przy okazji zauważa się, że rarytas ten jest w obecnych niepewnych czasach na rynkach finansowych znakomitą inwestycją. W ciągu niespełna dwóch tygodni cena białych trufli z San Miniato wzrosła z 1500 do 4000 euro.

(źródło PAP)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze