Lubicie gotować? A czytać? Jeśli na oba pytania odpowiadacie twierdząco, to propozycja dla was. Wybraliśmy 8 najciekawszych, naszym zdaniem, książek kulinarnych ostatniego roku.
„Nienasycone” to historie 14 słynnych i charyzmatycznych kobiet opowiedziane z oryginalnej perspektywy, bo przez kulinaria i potrawy. Norweżka i Polka, autorki książki, przyjrzały się blisko m.in.: Marii Antoninie, Fridzie Kahlo, Coco Chanel, Sophii Loren czy Björk. Dobrały przepisy na dania, które (prawdopodobnie) jadła każda z nich, a także… wcieliły się w nie podczas dowcipnych i wyrafinowanych sesji zdjęciowych.
Marianne Pfeffer Gjengedal, Klaudia Iga Pérès „Nienasycone”, wyd. Dwie Siostry 2019.
Domowa kaszanka ze śliwkami, rosół grzybowy z pierożkami ziemniaczanymi, turbot gotowany w maśle z pieczonym kalafiorem: to lekka interpretacja tradycyjnej polskiej kuchni w wersji Andrzeja Polana. Szef kuchni i autor programów kulinarnych napisał książkę, w której znajdziemy dania serwowane w jego restauracji, ale te przepisy można odtworzyć w każdej kuchni!
Andrzej Polan „Polana smaków. Tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu”, Edipresse 2019.
Ramen to jedna z najpopularniejszych i zarazem najtrudniejszych japońskich potraw – od kilku lat podbija również Polskę. Jeśli chcecie zrobić go w domu, książka Tove Nilsson na pewno w tym pomoże. Gdy opanujecie już sztukę przygotowania podstawowego bulionu i makaronu, możecie iść krok dalej i eksperymentować z dodatkami. Miso ramen, black cod ramen, kimchi ramen pozwolą wam poczuć kwintesencję umami, piątego smaku.
Tove Nilsson „Ramen. Zupa szczęścia i miłości”, Prószyński i S-ka 2019.
Co Braga ma wspólnego z marmoladą i Grekami oraz dlaczego Porto denerwuje i zachwyca jednocześnie? Na te i inne pytania odpowiada Bartek Kieżun, który odwiedził różne części Portugalii i według konkretnych miejsc podzielił potrawy w książce, przeplatając je barwnymi opowieściami. Wśród przepisów m.in.: krokiety z dorsza (z Tomaru) i kiełbasa Alheira (z Porto).
Bartek Kieżun „Portugalia do zjedzenia”, Buchmann 2019.
Z ogniem, pieczeniem i grillowaniem nie musi kojarzyć się tylko mięso – także warzywa czy grzyby doskonale się do tego nadają. Jak prawidłowo upiec buraka czy kapustę? Kiedy wybierać węgiel, a kiedy drewno? Jaka jest optymalna temperatura grillowania? Dzięki tej książce osiągniesz w tej materii perfekcję. Mamy tu 70 przepisów, np.: bataty z węgla z białą fasolą w śmietanie, grillowany kalafior z gremolatą czy love drink z pieczonego selera. Nic tylko piec i grillować!
Martin Nordin „Ogniem i dymem. Niebanalne przepisy. Nie tylko z warzyw”, wyd. Zwierciadło 2019.
Jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne? Szwedzki szef kuchni Niklas Ekstedt oraz dziennikarz naukowy Henrik Ennart przekazują wiedzę żywieniową nie tylko w teorii, lecz także w praktyce, podając mnóstwo smacznych przepisów. Sałatka pomidorowa z domowym twarogiem, pasta z bakłażana czy gulasz z jelenia – instrukcje przygotowania takich dań przeplatają się tu z tekstami o florze bakteryjnej czy o spersonalizowanym żywieniu. Każdy może znaleźć tu dietę najlepszą dla siebie.
Niklas Ekstedt i Henrik Ennart „Happy Food 2.0”, Burda 2019.
Dziennikarz winiarski Tomasz Prange-Barczyński jest świetnym przewodnikiem w podróży po winnicach. Z pasją i erudycją opowiada o winach, miejscach, w których powstają, i tworzących je ludziach. Tym razem zabiera czytelników zarówno do bardzo znanych regionów Europy, Tokaju czy Szampanii, jak i mniej oczywistych, np. austriackiego Carnuntum czy Lubuskiego i Dolnośląskiego, gdzie powstaje coraz więcej świetnych win.
Tomasz Prange-Barczyński „Europa na winnych szlakach. Od winnicy do winnicy”, Pascal 2019.
„Mamucie przysmaki” to nazwa bloga Violi Grzelki oraz tytuł jej właśnie wydanej książki. Dania na jesień, zimę i przedwiośnie często przywodzą na myśl wspomnienia z dzieciństwa. Gulasz z soczewicy, karnawałowa dynia w karmelu ze śliwkami czy zaskakujący krupnik z batatami warte są wypróbowania. Przepisy uzupełnione są zdjęciami potraw i obrazów stworzonych przez autorkę.
Viola Grzelka „Mamucie przysmaki”, wyd. Violetta-Kilian Grzelka 2019.