1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak uwolnić się od bolesnej przeszłości?

123rf.com
Tylko uwolnienie się od przeszłości gwarantuje życie odznaczające się świeżą energią i szczęściem. Bo po co ci dawne żale? Jak się ich pozbyć? Pisząc.

Carol Orsborn, psycholożka i autorka 21 poczytnych książek, doradza pisemne ćwiczenia, które zadziałają na naszą podświadomość w ten sposób, że pozbędziemy się dawnych żali.

1. Pisz pamiętnik

Ludzie piszą pamiętniki z wielu powodów. Niektórzy robią to, aby wyrazić wdzięczność, inni chcą zachować doświadczenia zdobyte w ciągu dnia. Można pisać pamiętnik w celu rejestrowania i przetwarzania żalu. To skuteczne ćwiczenie, które pomaga się wydostać z pułapki przeszłości. Możesz od tego zacząć pisanie pamiętnika. Kiedy wypiszesz przeszłe i obecne zdarzenia, które są źródłem twoich uraz, twoja podświadomość odpowie uwolnieniem dawnych negatywnych emocji. Dlatego to trudne ćwiczenie, ale potrzebne do tego, by oczyścić stare rany. Bez wiedzy, co one kryją, nie uzdrowisz ich.

2. Zrób mistrzowską listę żali Jeśli nie chcesz opisywać trudnych wydarzeń w pamiętniku, możesz to zrobić w szybszej i bardziej skondensowanej formie. Zrób listę swoich rozczarowań życiowych. Napisz, co złego zrobili ci inni i jak prześladuje cię pech. Potem podziel listę na punkty, z którymi możesz coś zrobić i na takie, które masz zaakceptować bez żadnych działań. Następnie wybierz te, którymi chcesz zająć się najpierw i weź się za to. Komu masz coś powiedzieć, wyjaśnić, wykrzyczeć, przebaczyć, przeprosić? Nie musisz tego robić osobiście, chodzi o to, żebyś dała upust emocjom. Możesz płakać, krzyczeć bądź skopać kanapę.

3. Opisz siebie jak w powieści, której czas akcji rozgrywa się za 5 lat

Minęło 5 lat, jesteś bohaterką powieści, więc twoje życie może wyglądać dowolnie. Jak byś wyglądała? Co byś czuła, robiła, myślała, gdybyś już uwolniła się od dawnych żali? Wczuj się w tą postać i przez kilka dni staraj się nią być w swoim obecnym życiu.

4. Napisz modlitwę

Jeśli czujesz, że trudno ci puścić dawne żale, bo nie umiesz wybaczyć, napisz modlitwę. Wyobraź sobie Siłę Wyższą zgodnie z twoim wewnętrznym jej obrazem i na kartce poproś o pomoc. Wzbudź w sobie zaufanie i odczytaj modlitwę. Uwierz, że kłopot został już rozwiązany, bo twoje dawne żale już cię opuściły.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze