1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Pokora – co to jest? Definicja i przykłady. Jak się jej nauczyć i jak być pokornym?

Pokora to jedna z najważniejszych wartości. Nie wyklucza odwagi, sukcesu, radości z życia. (Fot. iStock)
Pokora to jedna z najważniejszych wartości. Nie wyklucza odwagi, sukcesu, radości z życia. (Fot. iStock)
Co to jest pokora? Według definicji to cnota, która wcale nie jest tożsama z umniejszaniem się. Dobrze pojmowana pomaga w życiu, bo oznacza szacunek do sił, które nim rządzą. Co to znaczy i jak być pokornym w codziennym życiu? Jak to osiągnąć? I jak definiowany jest brak pokory?

1. Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o ciebie.
Oprzyj się pokusie ciągłego stawiania siebie w centrum. Zgodnie z definicją pokory zachowaj równowagę w rozeznaniu, co jest dobre dla ciebie, ale też dla innych. Podejmując decyzje, nie zapominaj o sobie, ale zawsze zrób krok wstecz, by spojrzeć na potrzeby innych – tym będzie przejawiać się np. pokora w związku.

2. Szukaj współdziałania.
Miej kontakt z własnymi myślami i rozwijaj kreatywność, ale jednocześnie miej oczy otwarte na propozycje innych. Szukaj mądrej rady, inspiracji, współdziałania. Żyj społecznie i bądź graczem jakiegoś zespołu, unikając zachowań sygnalizujących brak pokory. Przykłady z życia potwierdzają słuszność tej wskazówki. Bo czym jest pokora, jeśli nie wrażliwością na opinie innych?

3. Przyjmuj pomoc.
To oznaka dobrze pojętej pokory i jeden z przykładów, kiedy nie czujesz wstydu prosząc o pomoc i jesteś w stanie ją przyjąć. To, że znajdujesz się w sytuacji, w której potrzebujesz pomocy, nie jest związane z twoim poczuciem własnej wartości.

4. Przyznawaj się do błędów.
Błądzenie jest nieodłączną częścią życia. Jeśli będziemy je odbierać jako cenne lekcje od życia, wzmocnimy się psychicznie. Pokażemy, że wiemy, co to jest pokora, i wiemy, jak być pokornym.

5. Nie pozwól, by sukces decydował o twoim poczuciu własnej wartości.
Największe szczęście jest tak naprawdę niezależne od okoliczności. Jeśli jest ci dobrze bez powodu, mimo że akurat nic nie zdobyłaś, niczego nie osiągnęłaś lub nie zostałaś doceniona, jesteś królową życia. A kiedy odnosisz sukces, nie utożsamiasz go z najwyższym szczęściem. Pokora – co to więc jest? – Złoto jest dla ciebie piaskiem – oto prawdziwa definicja pokory i okazanie szacunku wobec życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze