1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Zerwij z przeszłością

Zerwij z przeszłością

123rf
Duchowi mistrzowie Wschodu twierdzą, że człowiek w swej najgłębszej istocie, nie jest swoją przeszłością. To jego emocje zatrzymały się kiedyś i teraz są cały czas na nowo odgrywane. Po czym można poznać, że rządzi nami przeszłość?

1. Nie unikasz wzmianek o przeszłości

Jeśli dawne wydarzenia nie mają już nad tobą władzy, bo nie wyzwalają negatywnych emocji, możesz o nich w spokoju mówić. Nie unikasz tematów z przeszłości, bo nie są one dla ciebie niewygodne.

2. Cały czas wraca do ciebie trudne dobrze znajome uczucie

Możesz doświadczać niejasnego uczucia bólu, smutku, który powraca, niechęci do pewnego typu ludzi lub lęku przed określonymi sytuacjami. Wystarczy jedna myśl czy czyjeś słowo a ty właśnie tak się czujesz. To znak, że uczucie z przeszłości domaga się uwolnienia.

3. Spełnianie oczekiwań rodziny

Jeśli nadal jesteś zalęknioną córką, która spełnia każde życzenie mamy lub robi wszystko, żeby zwrócić uwagę taty, żyjesz przeszłością. Nie jesteś dorosłą dojrzałą osobą.

4. Czujesz lęk przed dezaprobatą

Bardzo boisz się, że ktoś cię skrytykuje, odrzuci lub po prostu będzie miał odmienny pogląd. Oznacza to, że nie czujesz swojego wnętrza, nie masz poczucia własnej wartości i swoje istnienie uzależniasz od innych.

5. Traktujesz swoje dzieci tak, jak byłaś traktowana przez rodziców

Dawny wzorzec żyje, jeśli jesteś taką samą matką, jak byli twoi rodzice. Zwróć uwagę przede wszystkim na negatywne wzorce.

6. Twój partner jest kopią twojej matki lub ojca

Nie jest mężczyzną, twoim partnerem, tylko kimś, z kim odgrywasz dawny scenariusz. Zastanów się, czy jest on na przykład tak krytyczny jak mama lub chłodny czy choleryczny jak ojciec. I co ważniejsze, jak na to reagujesz.

7. Tłumisz emocje

Ludzie są z natury istotami emocjonalnymi a jednocześnie mają tendencje do tego, żeby swoje emocje tłumić. Zwłaszcza te niewygodne. One pochodzą z przeszłości i dotąd będą w tobie mieszkać, dopóki ich świadomie nie przeżyjesz.

8. Brak kontroli nad impulsami

One biorą się stąd, że władzę nad tobą przejmują tłumione emocje. Tłumisz na przykład lęk przed brakiem pieniędzy i potem zaczynasz kompulsyjnie wydawać pieniądze. Albo nie chcesz poczuć swojego gniewu i nagle zaczynasz być zjadliwie złośliwa.

9. Czujesz się ograniczona jakimiś przekonaniami czy zasadami

Ludzie nie powinni się rozwodzić. Nigdy nie wystąpię przed publicznością. Nie warto nikomu ufać. Mężczyźni wykorzystują kobiety. Trzeba chodzić do kościoła. Tego typu stwierdzenia pochodzą z przeszłości. Gdy podważysz ich zasadność, poczujesz się wolna. 10. Powtarzanie błędów

To znak, że ciągle jesteś w przeszłości. Gdy tam się znajdujesz, nic nowego się nie wydarzy. Możesz tylko w kółko grać w tym samym filmie. Nie jest on jednak twoim prawdziwym życiem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze