1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak nauczyć się być sobą?

Odwaga w dzisiejszych czasach to przede wszystkim prawo do bycia sobą. Jeśli masz z tym problemy – poznaj 6 kroków, które pozwolą ci lepiej poznać siebie.

1. Żyj tak, żeby być dumnym stulatkiem!

Wyobraź sobie, że dożyłaś stu lat. Zamknij oczy. Oto znalazłaś się na swoim przyjęciu urodzinowym. Otacza cię rodzina i przyjaciele. Niedługo zdmuchniesz świeczki, ale jeszcze zanim to zrobisz, postanawiasz wyjść na taras i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wychodzisz i wspominasz, co udało ci się osiągnąć przez te wszystkie lata. Przepełnia cię satysfakcja. Przypomnij sobie dokładnie, co zrobiłaś, by stać w tym miejscu i być tak szczęśliwą. Otwórz oczy, weź kartkę i zapisz to wszystko, co przyszło ci do głowy. Podkreśl te życiowe zasady, które wydają ci się szczególnie ważne, i zastanów się, co zrobić dziś, by wcielać je w życie. Miej odwagę żyć tak, jak chcesz!

2. Okazuj dobre uczucia

Jeśli boisz się okazywać pozytywne uczucia, pomyśl sobie, że każdy je ma. Czy wiesz, że masz prawo je wyrażać? Bądź odważna i wyraź to, co czujesz, bez względu na reakcję innych. Pomyśl o osobie, którą kochasz, lubisz, cenisz czy podziwiasz. Czy ona o tym wie? Co chciałabyś jej powiedzieć? Nie czekaj do jutra: zadzwoń, wyślij maila, spotkaj się jeszcze dziś.

3. Uwolnij marzenia

Brakuje ci odwagi, by zadbać o swoje potrzeby? Boisz się, że inni zarzucą ci egoizm albo wyśmieją twoje pomysły? A może nie wiesz po prostu, do czego zaprowadzą cię twoje marzenia? Zaryzykuj. Przez tydzień noś przy sobie kartkę, na której będziesz zapisywać wszystkie pomysły, które chciałabyś zrealizować, a o których po drodze zapomniałaś. Być może na twojej liście znajdą się rzeczy najróżniejsze: wyprawa w Andy, przemalowanie pokoju na różowo czy nauka serbskiego. Z pewnością wiele z nich wyda ci się niemożliwych do zrealizowania. Postaraj się jednak powstrzymać od krytycznego myślenia. Jeśli czujesz, że chciałabyś to zrobić, ale się boisz, znajdź mentora, który będzie cię wspierał i zaplanuje z tobą pierwszy krok w kierunku marzeń. To się uda!

4. Jeśli nie chcesz, powiedz nie

Jeśli podrywa cię kolega z pracy, a ty nie masz ochoty na kontynuowanie znajomości poza biurem, przestań się wić i wyszukiwać kolejne powody, dla których nie możesz akurat w ten wieczór. Powiedz wprost, że nie chcesz.

5. Ośmiel się i nagradzaj za odwagę

Boisz się zabierać głos publicznie? Wybierz się na konferencję, na której nikt cię nie zna, i ośmiel się zadać głośno pytanie, gdy przyjdzie na to czas. Skup się tylko na tym, by zabrać głos. Pomyśl, że nikt cię przecież nie zna i nigdy cię już nie spotka. Jeśli tylko ci się uda, wyjdź stamtąd i spraw sobie nagrodę: kup sobie coś, co od dawna chciałaś mieć.

6. Masz prawo być niedoskonała

Jeśli całe życie przeżyłaś w przeświadczeniu, że musisz sobie ze wszystkim poradzić, znajdź w sobie odwagę, by przyznać się do tego, że czegoś nie potrafisz. Przyznaj się do tego przed samą sobą. Pamiętaj, że masz prawo czegoś nie wiedzieć albo nie umieć. Masz prawo nie być doskonała. Miej odwagę nie wymagać od siebie bycia idealną!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze