1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Wypoczynek zgodny z typem osobowości: dopasuj urlop do swojego charakteru

fot.123rf
Nie wiesz, gdzie pojechać, żeby wypocząć zgodnie ze swoimi potrzebami i charakterem? Spróbuj na chwilę stać się cudzoziemką. Nasza psychozabawa pomoże ci stwierdzić, czy bliżej ci do Francuzki, Włoszki, Szwedki czy Angielki, i podpowie kilka pomysłów na urlop.

Miłośniczka słońca

1. Nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy i cornetto, a obiadu o porze innej niż południe. 2. Lubisz powtarzać, że lody są pełnowartościowym, wysokobiałkowym posiłkiem. 3. Nawet przy 40 stopniach upału podczas spaceru brukowanymi uliczkami starego miasta najlepiej czujesz się w 10-centymetrowych szpilkach i eleganckim kostiumie. 4. Nie lubisz się spieszyć. 5. Najważniejsza jest dla ciebie rodzina. 6. Uważasz, że najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie atmosfery to zdrowa kłótnia, koniecznie z dużą ilością teatralnych gestów.

– Jeśli zgadzasz się z co najmniej czterema z powyższych twierdzeń, mentalnie jesteś Włoszką – twierdzi Julia Wollner, miłośniczka Włoch i redaktor naczelna magazynu „La Rivista”, który przybliża Polakom kulturę i naturę Włochów.

Włoszki od wieków uchodzą za symbol kobiecości i niewymuszonej elegancji. Są emocjonalne i bardzo przywiązane do rodziny. O bliskich potrafią walczyć jak lwice, w ogóle jak o coś walczą, to tylko jak lwice. Nie uznają półśrodków. Mają wyjątkowe podejście do dzieci, pozwalają im na wszystko i rozpieszczają do granic możliwości, ale też szanują je i liczą się z ich zdaniem. Kochają wszelkie życiowe przyjemności: dobrą kuchnię, modę, muzykę, sztukę, seks. Stronią od życiowych niewygód, a za wygodę są w stanie dużo zapłacić. Na przykład buty – jeśli jesteś Włoszką, w życiu nie założysz brzydkich, tanich i niewygodnych – skoro masz biegać w nich przez cały dzień, niech będą jak twoja druga skóra. Dla Włoszek największą przyjemnością jest życie, po prostu. Ich naturze obce jest zabieganie, przemęczenie, niedojadanie czy zamartwianie się o jutro. Jeśli czujesz się Włoszką, masz w sobie ogromny dar zauważania i doceniania małych codziennych radości. Potrafisz zatrzymać samochód na poboczu drogi, by podziwiać zachód słońca czy delektować się poranną kawą podczas przerwy w pracy. Nie masz też nic przeciwko delikatnie zaokrąglonej sylwetce. W końcu taka figura jest bardzo kobieca, a na dodatek dobrze leżą na niej ubrania.

Najlepiej wypoczniesz: wszędzie tam, gdzie świeci słońce. Odpoczynek to dla ciebie ciepło, dobra kuchnia i nicnierobienie. Julia Wollner mówi, że ukochanym czasem na odpoczynek jest dla Włochów święto Ferragosto, czyli 15 sierpnia. Wszyscy wtedy wyjeżdżają z miasta i oddają się błogiej sjeście. Jako idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek poleca jedną z przepięknych, dzikich włoskich plaż, które mogą śmiało konkurować z pejzażami Karaibów. – Słynna plaża Królików, gdzie składają jaja żółwie morskie Caretta caretta, albo bieluteńka, sardyńska Spiaggia La Pelosa, zadowolą nawet najbardziej wybrednych podróżników – zapewnia. – Jeśli, zamiast w turkusowej wodzie, wolisz zanurzyć się w wielowiekowej tradycji włoskich miast, udaj się do Wenecji.

Dama z dystansem

1. Nie znosisz wścibstwa, a twój dom to twoja twierdza, co nie przeszkadza ci każdy dzień zaczynać od przeglądu najświeższych serwisów plotkarskich. 2. Twoje poczucie humoru uratowało cię już z niejednej opresji. 3. Masz swoje zasady i zawsze ich przestrzegasz, no chyba że zdarzy ci się je wszystkie złamać. 4. Największa mordęga to dla ciebie przyjęcie-niespodzianka, na które na dodatek ktoś zaprosił mnóstwo nieznanych ci osób. 5. Zawsze wiesz, jak się zachować, jednocześnie jesteś mistrzynią w popełnianiu towarzyskich faux pas. 6. Uważasz, że Tradycja to naprawdę świetne imię dla dziewczynki.

Jeśli możesz się podpisać pod co najmniej czterema powyższymi punktami – w duszy jesteś Angielką, czyli bladolicą damą, która ma obsesję na punkcie swojego domu i prywatności, a humorem pokrywa towarzyskie skrępowanie.

Taki portret typowej Brytyjki kreśli znana antropolog społeczna, Kate Fox, która zwyczajom i dziwactwom Anglików poświęciła lata badań i książkę „Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania”. Jej zdaniem nieporadność towarzyska to klucz do duszy Brytyjek. Z niej bierze się właśnie ich grzeczność, poszanowanie dla tradycji, ale też nieumiarkowanie w piciu trunków.

Jeśli jesteś w duszy Brytyjką, masz określone zasady dotyczące tego, jakie osoby zaliczasz do grona bliskich, znajomych i przypadkowych przechodniów. Dbasz o swój dom, ale daleka jesteś od nowobogackiego blichtru i luksusu, stawiasz na styl vintage i małe dziwactwa, jak porcelanowa kolekcja figurek psów czy zabawne podkładki pod kubki. Uwielbiasz ogrody, a jeśli mieszkasz w bloku, spełniasz się w hodowli roślin doniczkowych i prowadzeniu parapetowego zielnika. Nie lubisz płynąć głównym nurtem wydarzeń i mody. Stawiasz na indywidualizm i oryginalność. Godzinami możesz rozmawiać o pogodzie, za to unikasz rozmów o pieniądzach, polityce i religii, dzielnie śledzisz losy całej rodziny królewskiej. Nie lubisz ostentacji w okazywaniu uczuć ani przesady w słowach. Twoje poczucie humoru rozładowuje napiętą atmosferę i pomaga ci radzić sobie z niepowodzeniami czy towarzyskimi wpadkami. Jesteś typem domatorki i lokalnej patriotki. Stawiasz na swojskość i tradycję, rutyna cię nie przeraża – wprost przeciwnie, kultywujesz swoje codzienne rytuały – masz ulubiony pub, sklep spożywczy, fryzjerkę i dentystkę. Pociąga cię życie na przedmieściach, prowincji lub na wsi. Kochasz zwierzęta i z pewnością masz ulubionego pupila. W związki angażujesz się powoli i jesteś romantyczką. Czasem zdarza ci się złamać wszystkie powyższe zasady, ale potem znów szybko stawiasz się do pionu.

Najlepiej wypoczniesz: w oryginalnym, urokliwym otoczeniu. Tak jak Anglicy, lubisz poznawać to, co bliskie, ale nieznane. Niestraszna ci zła pogoda. Z chęcią wybierzesz się na wycieczkę górską, spędzisz tydzień w domu w małej nadmorskiej miejscowości lub wyruszysz śladem historycznych postaci. W Anglii możesz skusić się na odpoczynek w Bath, legendarnym morskim kurorcie. Powinnaś też odwiedzić Stratford – miejsce urodzin i śmierci Szekspira – i zobaczyć jedną ze sztuk wystawianych przez Royal Shakespeare Theatre. Spodoba ci się także na trekkingu po Górach Kambryjskich i Penińskich. Znakomitym pomysłem będą też piesze wycieczki przez granitowe wrzosowiska oraz malownicze wybrzeża Devonu i Kornwalii.

Elegancka flirciara

1. Zawsze starasz się wyglądać naturalnie. Nie ma dla ciebie nic gorszego niż wytapetowana twarz i krzykliwy kolor włosów. 2. Stronisz od fitness klubów. Stawiasz na aktywny styl życia. Zamiast tramwaju – rower, a zamiast windy – marsz po schodach. 3. Pochłaniasz tony książek, robisz studia podyplomowe, interesujesz się współczesnymi trendami. Jesteś dumna, gdy ktoś nazwie cię intelektualistką. 4. Twoje motto życiowe to: „nawet jak nie masz kochanka, zachowuj się tak, jakbyś go miała”. Choć lubisz uwodzić mężczyzn, uważasz, że najważniejsze jest być atrakcyjną dla samej siebie. 5. Zawsze zachowujesz umiar w jedzeniu i piciu. 6. W pracy nie lubisz się przemęczać, to, że dziś zostaniesz po godzinach, nie zbawi firmy, a tobie zrujnuje plany na wieczór.

Cztery razy „Zgadzam się” i już wiesz – w duszy jesteś Francuzką. Czyli? Według Heleny Frith Powell, pisarki i dziennikarki, która w książce „Dlatego Francuzki są takie sexy” pokusiła się o przeprowadzenie śledztwa na temat francuskiego stylu, Francuzki mają w sobie to COŚ. Są seksowne, pewne siebie i przy tym eleganckie. Jeśli i ty jesteś Francuzką, masz wrodzoną zdolność przyciągania ludzkich spojrzeń. Bynajmniej nie za sprawą krótkiej spódniczki i butów na obcasie. O nie, u ciebie wystarczy zdecydowany krok, delikatny uśmiech, lekko wydęte wargi i ten niepowtarzalny gest przeczesywania dłonią włosów. Jesteś wierna klasyce i własnemu stylowi. Zawsze starasz się wyglądać jak najbardziej naturalnie, a jednocześnie nie wyobrażasz sobie, by wyjść z domu bez podkładu i w dresie – nawet po bułki. Ze zdziwieniem obserwujesz dziewczyny, które na co dzień biegają w sportowym obuwiu. W ogóle masz dosyć sceptyczne podejście do sportu jako regularnego treningu na sali gimnastycznej, ale też np. joggingu. Biec po to, żeby biec, to dla ciebie kompletnie bez sensu. Wolisz ruch naturalny – jazdę na rowerze, żeglarstwo, no, ostatecznie ćwiczenia na macie typu rozciąganie czy pilates. W końcu czemuś zawdzięczasz swoją szczupłą sylwetkę. Lubisz jeść, ale zawsze zachowujesz umiar. Od stołu wstajesz z lekkim niedosytem. Zwykle przedkładasz jedzenie w restauracji nad to domowe. Nie lubisz robić sobie kłopotu. Myli się ten, kto uważa, że po ślubie będziesz czekała na niego z ciepłym obiadem – prędzej w ładnej sukience, gotowa do wyjścia. Za to twój partner nie będzie się z tobą nudził. Jesteś oczytana, inteligentna, dowcipna, potrafisz prowadzić zajmującą dyskusję, do tego co chwila, niby od niechcenia, bawisz się kosmykiem czy gładzisz się zmysłowym ruchem po szyi. Flirtowanie masz we krwi. Ale uwaga, Helena Frith Powell potwierdza jedną niechlubną cechę Francuzek – specyficzne podejście do wierności i przyjaźni. Otóż piękności znad Sekwany nie widzą nic zdrożnego w przelotnych romansach, także z mężami swoich przyjaciółek. Kto powiedział, że jesteś Francuzką w każdym calu?!

Najlepiej wypoczniesz: wszędzie tam, gdzie będziesz doświadczać codziennie inspiracji. Francja ze swoimi cudownymi regionami i historią w tle ma ci wiele do zaoferowania. Urzeknie cię Bretania z morskim klimatem i historią o królu Arturze i jego rycerzach, zrelaksujesz się nad Lazurowym Wybrzeżem, w Burgundii skosztujesz najlepszego wina, a w Normandii zachwycisz się zbiorami sztuki i barwnymi klifami. No i Paryż, tętniące życiem wielkie miasto, dobre na każdą porę roku.

Wolna i ekologiczna

1. Uważasz, że naszym obowiązkiem jako ludzi jest szacunek do zwierząt i natury. Oraz pomoc słabszym i zniewolonym. 2. Segregujesz śmieci, oszczędzasz energię i nie jesz chronionych gatunków ryb. 3. Mężczyzna powinien być przede wszystkim partnerem. Nie uznajesz podziału na zajęcia „męskie” i „kobiece”. 4. Jesteś mistrzynią small talku, ale żeby wyciągnąć od ciebie jakiś intymny szczegół, trzeba się zdrowo napocić. 5. Uważasz, że seks powinno się uprawiać dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Podobnie jak jogging. 6. Niektórzy mają cię za hipokrytkę, bo nigdy nie wiedzą, co myślisz.

Jeśli odnajdujesz się w co najmniej czterech z powyższych stwierdzeń, masz w sobie wiele ze Szwedki. Co najbardziej oddaje twój charakter? Doktor Magdalena Domeradzka, skandynawistka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, twierdzi, że w dużej mierze chęć ratowania świata. Szwedzi nie tylko dbają o środowisko naturalne, ale też walczą o prawa człowieka i równouprawnienie płci. Uważają, że gdyby wszędzie panowało takie prawo jak w Szwecji, świat byłby lepszy, a ludzie szczęśliwsi. Mają obsesję na punkcie zdrowego żywienia oraz sportu, wszędzie jeżdżą na rowerach (nawet zimą) i namiętnie uprawiają jogging. Ich największą słabością, nie do końca zdrową, jest kawa. Piją ją hektolitrami, a przerwy na kawę są na stałe wpisane w ich dzień pracy. Praca dla Szwedek jest naturalną konsekwencją równouprawnienia, czymś oczywistym i ogólnodostępnym. Podobnie jak partnerstwo w związku. Jak przyznaje dr Magdalena Domeradzka, równouprawnienie na przestrzeni lat doprowadziło do tego, że Szwedki stały się bardziej męskie, a Szwedzi bardziej kobiecy. Zwykle wcześnie opuszczają dom i stają się niezależni.

Samodzielne, pewne siebie i zainteresowane kwestiami społecznymi Szwedki potrafią walczyć o swoje prawa. Jeśli w głębi duszy czujesz się jedną z nich, zwykle radzisz sobie całkiem dobrze finansowo, ale nie lubisz się z tym obnosić. Ubierasz się bardziej wygodnie niż elegancko, nie trwonisz pieniędzy na zbytki. Jesteś towarzyska i rozmowna, ale w głębi duszy skryta. Co nie znaczy, że nie pozwolisz się zaciągnąć do łóżka na pierwszej randce. To ty decydujesz, kiedy, gdzie i z kim, a seks jest w twoim mniemaniu przyjemnością i przejawem dbania o siebie.

Najlepiej wypoczniesz: na łonie natury. Dla Szwedki nie ma lepszego pomysłu na spędzenie czasu wolnego, niż zaszyć się w domku nad jeziorem i korzystać z dobrodziejstw natury. Jeśli marzy ci się urlop po skandynawsku, wybierz się na jedną ze szwedzkich wysepek, np. Gotlandię albo jedną z 24 tys. wysepek Archipelagu Sztokholmskiego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze