1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

12 kroków do spełnienia marzeń. Krok 8: Konsekwentnie idź do przodu

fot.123rf
Podążasz już pełną parą do celu. Masz pierwsze sukcesy i porażki, za sobą. Wiesz, dlaczego wypowiadanie na głos marzenia jest tak ważne w procesie realizowania go. Zapewne doświadczyłaś już, co możesz zyskać dzięki „otwarciu oczu i uszu na otaczający Świat”. Wiesz także jak funkcjonuje Twoje ChouChou. Muszę Cię ostrzec, gdyż właśnie znalazłaś się w bardzo niebezpiecznym momencie. Teraz będzie Cię próbował dopaść konformizm. Jak go rozpoznać?

Zobacz Krok 1: dobrze opracuj cel!, Krok 2: podziel swój cel na etapy!, Krok 3: wizualizacja, Krok 4: zaczynasz działać, Krok 5: Zwycięstwo motywuje, a porażka uczy, Krok 6: Mów głośno i wyraźnie o swoim marzeniu, Krok 7 Wsłuchaj się w to, co mówi Wszechświat

Pojawiający się podczas dążenia do celu konformizm będzie zwodził Cię samozadowoleniem z „mini sukcesu” - czyli coś będzie Ci podpowiadało „tyle już masz, po co się więcej trudzić?”. Najlepszym przykładem tego, czym jest „mini sukces”, będzie przytoczenie marzenia o zgubieniu wagi. Wyobraź sobie, że ciężką pracą udało Ci się zrzucić kilka kilogramów. Jesteś z siebie dumna i właśnie wtedy coś wewnątrz szepcze „och teraz w nagrodę możesz sobie pozwolić na małe co nieco”. Jeśli wsłuchasz się w ten głos, będzie to wielki błąd, gdyż to pierwszy krok na drodze do osiadania na laurach. Przez moment możesz zachłysnąć się swoim „mini sukcesem” i jego pozytywnymi efektami. Jest to jednak tylko chwilowa satysfakcja. Uwierz mi, to ulotne uczucie zadowolenia jest niczym w porównaniu z euforią, jaka dopadnie Cię po zrealizowaniu ostatniego etapu. Co więcej, jeśli nie będziesz kontynuować walki o główny cel, poczucie niespełnienia wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą a „mini sukces” stanie się mordercą wszystkiego, co do tej chwili osiągnęłaś, gdyż po pierwszym małym co nieco pojawia się kolejne, w rezultacie oddalając Cię coraz bardziej od upragnionego marzenia.

Tu jednak uaktywnia się Twoja podświadomość, która dzięki pracy jaką do tej pory wykonałaś, nosi w sobie wizję sukcesu. Paulo Coelho w Alchemiku opisuje to tak:

„- Dlaczego mam zatem słuchać serca? Bo nie uciszysz go nigdy. I nawet gdybyś udawał, że nie słyszysz, o czym mówi, nadal będzie biło w twojej piersi i nie przestanie powtarzać tego, co myśli o życiu i o świecie.”

On nazywa to sercem, ja jednak jestem bardziej skłonna powiedzieć, że to podświadomość, która dzięki Twojej ciężkiej pracy wytworzyła w sobie wizję: jak to będzie, gdy już osiągniesz ten prawdziwy sukces. Po to właśnie m.in. na początku realizowania marzeń należy bardzo precyzyjnie zwizualizować swój cel, aby podświadomość mogła stworzyć sobie wizję świata, do którego dążysz i niezmiernie wspierać Cię w dotarciu do niego. A będzie to robiła na różne sposoby… np. pewna posiadaczka ChouChou powiedziała mi kiedyś, iż w momentach, gdy dopada ją zbytnie zadowolenie z „mini sukcesu” uaktywnia się jej tasiemka z marzeniem.

Twierdziła, że pali ją w przegub, gdy tylko zaczyna myśleć „że przecież już więcej jej nie potrzeba. Wystarczy jej już to, co osiągnęła”. Jest to nic innego, jak sposób w jaki podświadomość się z nią komunikuje, nie pozwalając jej osiąść na laurach. Muszę przyznać, że to bardzo ambitna osoba. Mam też pozwolenie na zdradzenie jej marzenia. A mianowicie założyła sobie ona, że będzie właścicielką 100 mieszkań. Gdy po raz pierwszy usłyszałam jej cel, zabrzmiał on dla mnie dość abstrakcyjnie. Jednakże po dłuższej rozmowie zrozumiałam, że ona po prostu zrobiła sobie świetny biznesplan na życie i krok po kroku go realizuje. Działa dokładnie na takim samym schemacie jaki opisuję Ci w moich felietonach. Nazwała swojego słonia „100 mieszkań”, rozbiła go na etapy, a teraz po prostu bardzo konsekwentnie je wdraża. Gdy tylko zaczyna leniuchować, zamiast szukać sposobów inwestycyjnych na nową nieruchomość, to noszone przez nią na ręce ChouChou „parzy” ją.

Dlatego pracując ze wstążeczką lub z ChouChou nie będziesz narażona na poddanie się euforii towarzyszącej „mini sukcesowi”, bo sięgając po „małe co nieco” motywator oplatający Twój nadgarstek przypomni Ci „czy to jest to, czego naprawdę chcesz?” Ten sam strażnik, noszony na nadgarstku pociągnie Cię do przodu, bo ręce zwykle wyciągasz przed siebie i wszystko, co oplata nadgarstek przyciąga Twój wzrok i przypomina Ci o rzeczach, które są dla Ciebie ważne.

Jesteś już tak zaawansowana w procesie realizacji marzenia, że jedno spojrzenie na motywator wyzwoli natychmiastową energię do dalszej pracy.

W dążeniu do celu ważne jest posiadanie motywatora/przypominajki. Bo oprócz „mini sukcesu”, którego teraz jesteś świadoma i wiesz jak się przed nim bronić, jest jeszcze coś o wiele groźniejszego. To codzienność - największy morderca marzeń. Doskonale wiem, że czytając moje felietony jesteś pełna chęci, by dążyć do celu, lecz gdy odrywasz się od tej publikacji stajesz vis a vis rzeczywistości, która zasypuje Cię rzeczami tak istotnymi i przyziemnymi, że Ty stajesz się w tym wszystkim najmniej ważna. To właśnie dlatego Manuella zakładała mi wstążeczki z wpisanym w nie celem. Po to, aby pilnowały mnie w momentach, gdy prawie się poddawałam, bo coś kusiło, albo było ważniejsze lub po prostu szeptało „po co Ci to? Przecież jest tak dobrze. Nie zmieniaj nic”. Chcąc nie chcąc wyciągałam rękę po coś i zauważałam moją przypominajkę, a wtedy odzywała się moja podświadomość i mówiła mi „tyle już osiągnęłaś. Teraz nie warto osiadać na laurach. Wiem jak wygląda Twój cel i uwierz mi, to tam jest Twoje szczęście”. I zabierałam się do pracy nad marzeniem.

Kamila Kubiak jest absolwentką Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracowała w najlepszych agencjach reklamowych świata w Paryżu, Nowym Jorku, Moskwie i w Warszawie. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród m. in. Cristal Award w Nowym Jorku. W 2010 roku porzuciła świat reklamy, by rozpocząć pracę nad długometrażowym filmem animowanym, którego jest pomysłodawcą, scenarzystą i współreżyserem. Jest właścicielką marki ChouChou Like Me, która ma swoje korzenie w coaching’u i pomaga innym realizować ich marzenia i osiągać cele.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze