1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Popraw swoją koncentrację – 4 skuteczne sposoby

Popraw swoją koncentrację – 4 skuteczne sposoby

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zdolność koncentracji i opanowania emocji to cenna umiejętność, nad którą można i warto pracować. Można ją bowiem wyćwiczyć. Oto 4 ćwiczenia, które mogą w tym pomóc. Przydadzą się zwłaszcza osobom, które chcą dobrze wypaść w czasie ważnych spotkań

Zaznacz terytorium

Będąc pierwszy raz w nowym miejscu, świadomie rozejrzyj się, gdzie jesteś, przeanalizuj otoczenie i zaznacz swoje terytorium wzrokiem.

Oswój przestrzeń

Dotknij czegoś, co masz w pobliżu – stołu, przy którym siedzisz, lub krzesła. Opisz w myślach swoje wrażenia: czy przedmiot, którego dotykasz, jest ciepły czy chłodny? Gładki czy chropowaty? Twardy czy miękki? Jakich wrażeń ci dostarcza? Nie bój się swojej przestrzeni, ponieważ im więcej dostarczysz swojemu ciału informacji na jej temat, tym łatwiej będzie mu się z nią oswoić, a dzięki temu mowa twojego ciała będzie swobodniejsza.

Namierz punkty w przestrzeni

Jeśli chcesz się szybko skoncentrować, wybierz trzy konkretne punkty w przestrzeni – np. róg biurka, szklankę i wzór na podłodze. Zauważ i odnotuj w myślach każdy z tych punktów. Następnie nadaj im numery i kolejno przywołuj każdy z nich. Zmieniaj kolejność, ale pamiętaj, by za każdym razem wracać wzrokiem konkretnie na punkt przyporządkowany numerkowi. Możesz sobie pomóc, wskazując na nie palcem.

Wizualizuj kulę

„Kula” – to ćwiczenie warto wykonać wcześniej, a na spotkaniu przywoływać stan uprzednio poznany. Można je też zrobić przy biurku w wolnej chwili, ponieważ tak naprawdę wystarczy, że popracujesz ze swoją wyobraźnią. Wyobraź sobie, że jesteś w kuli, a w jej wnętrzu umieść wszystko, co sprawia ci przyjemność, co lubisz, co jest dla ciebie ważne. To mogą być kolory i dźwięki. Gdy już „namalujesz” wszystko, co ci potrzebne – poczuj, jak zmieniły się twoje ciało, postawa, stan umysłu. Zapamiętaj stan końcowy i przywołuj go, gdy poczujesz, że spada twoje poczucie wartości czy twoja pewność siebie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze