1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Analityczne myślenie prowadzi do sukcesu

123 RF
123 RF
Ludzie, którzy myślą analitycznie i wykazują się zdolnością do koncentracji, mają poczucie siły. Właśnie umiejętność logicznego myślenia jest potrzebna do osiągania życiowych celów.

Co nas prowadzi do sukcesu? Myślenie elastyczne, bardziej holistyczne czy zaprogramowane na cel? - zastanawiali się badacze z Queen University.

- Najlepiej, gdy jesteśmy w stanie dostroić nasz styl myślenia do potrzeb sytuacji - powiedział dr Li-Jun Ji, psycholog społeczny. - Czy i jak to robimy zależy od naszego dziedzictwa kulturowego. W Ameryce Północnej wewnętrzna moc jest definiowana jako zdolność wpływania na innych. Przekonanie, że ją posiadamy sprawia, że osiągamy cele, ale są one niezależne od szerszego kontekstu społecznego. To jest myślenie analityczne, które polega na skupieniu się na „własnej bramce”, koncentrujemy się na określonym wycinku rzeczywistości bez szerszego tła.

Naukowcy odkryli, że im wyższy status socjoekonomiczny, tym ludzie częściej używają analitycznego myślenia. Ci uczestnicy badania mieli najwyższe poczucie władzy i myśleli o sobie, że potrafią wpływać na innych. Osoby, które myślały bardziej całościowo, mając na uwadze szerszy kontekst, mieli znacznie mniej sukcesów finansowych a prestiż społeczny nie był w ich życiu priorytetowy.

Źródło: Queen University

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze