1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Prawda i mity na temat zmian - artykuł coacha Kasi Wezowski

Prawda i mity na temat zmian - artykuł coacha Kasi Wezowski

123rf.com
Jak często wydaje ci się, że życie już obrało pewien obrót i niczego nie można zmienić? Jak często tak zadomowiłaś się w danym miejscu, że wydawało ci się, że tak już będzie zawsze? Zastanawiasz się czy możesz się jeszcze zmienić? Czy chcesz się zmienić? Jak zrobić, żeby zmiana była pozytywna?

Mit - życie się nie zmienia

Wiele razy wydawało mi się, że już dotarłam do miejsca, w którym pozostanę na stałe. Było to miejsce zamieszkania lub sposób pracy. Wydawało mi się wtedy, że tak już zostanie. Przyzwyczajałam się do rytmu życia, zwyczajów z tym związanych, chociażby okolicznych sklepów. Potem nagle wszystko się zmieniało - i miejsce, i praca, i rytm dnia. Parę razy też myślałam, że ułożę sobie z kimś życie, a jednak okazywało się, że to nie z nim aż do momentu, kiedy spotkałam mojego męża. Nawet jednak będąc w związku, zmieniamy się. Rok temu mieliśmy zupełnie inne podejście do niektórych spraw. Na co innego zwracaliśmy uwagę niż teraz. Nie wyobrażałam sobie kiedyś, że zamieszkam za granicą, a teraz mieszkam w Belgii. Nie wyobrażałam sobie, że będę posługiwać się językiem angielskim w pracy, a teraz nie tylko mówię po angielsku, ale do tego jeszcze zaczynam po niderlandzku.

Mit - zmiany można przewidzieć

Zmiany często wkradają się po cichutku jak kot, a potem nagle stają przed tobą nieoczekiwanie w całej okazałości. Mitem jest, że można się ubezpieczyć na zmiany. Niestety, nie ma takiej możliwości. Zmiany są zawsze nieoczekiwane. Ostatnio odzyskałam kontakt z kilkoma osobami, z którymi przyjaźniłam się blisko wcześniej i pamiętam, jak rozmawialiśmy o planach. Pewne rzeczy wydawały się im wtedy niemożliwe. Jedna z tych osób została z wyboru księgową, a teraz jest psychologiem. Druga wyszła drugi raz za mąż, choć nie była sobie tego w stanie wyobrazić wcześniej. Nawet osoby, które zdawałoby się, że są bardzo oporne na zmiany, jednak je przeżywają. Jest to bowiem nieodłączna część życia. Nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, tak jak nie można wciąż przeżywać tego samego życia.

Prawda - zmiana zawsze wychodzi nam na dobre

Wiele razy mogłoby nam się wydawać, że rozstanie z kimś jest największą tragedią. Prawda jest jednak taka, że po pierwsze z różnych względów nie dało się już być razem. A po drugie uczymy się nowych siebie na każdym etapie życia i pozwalamy sobie rozwijać swoją osobowość, która również potrzebuje zmian i nowych bodźców. Rozstanie może być początkiem nowego etapu, kiedy możemy się wsłuchać bardziej w siebie i znaleźć takie relacje, które są dla nas bardziej sprzyjające na tym etapie życia, na którym jesteśmy. Nawet jeżeli zmiana wiąże się ze śmiercią kogoś bliskiego, jest zawsze nowym początkiem i sposobnością na docenienie tego, co pozostało oraz życia samego w sobie. Wiele razy zmiana jest lekcją, sposobem na danie sobie jeszcze jednej szansy przeżycia życia tak, jak chcemy.

Jak można dążyć do zmian na lepsze? To, co możesz zrobić, to przede wszystkim starać się być w kontakcie ze sobą, uczciwie przyznając się do tego, co chcesz i o czym marzysz. Wtedy, kiedy tylko nadarza się sposobność podjęcia decyzji, podejmuj ją zawsze w zgodzie ze sobą. Niepodjęcie decyzji też jest decyzją, więc nic nie możesz stracić podejmując ją, możesz tylko zyskać. Nie ma też sensu za bardzo się zastanawiać, czy podjęłaś dobrą decyzję. Jeżeli była zgodna ze stanem twojego serca w tamtym momencie, to była to dobra decyzja. Pamiętaj też, że życie jest ciągłym rozwojem. Jeżeli czegoś naprawdę chcesz i do tego dążysz, osiągniesz to. Niekoniecznie w sposób, jak się spodziewasz, ale w taki, jaki będzie sumą wszystkich twoich mniejszych decyzji i zwrotów akcji.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze