1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Pomoc psychologiczna dla poszkodowanych

Pomoc psychologiczna dla poszkodowanych

123rf.com
123rf.com
W wyniku sobotniej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami 16 osób straciło życie, 56 zostało rannych. Zarówno dla poszkodowanych, jak i rodzin ofiar uruchomiono specjalne infolinie i pomoc psychologiczną.

Pomoc psychologiczna została od razu zapewniona poszkodowanym. Także te osoby, które wyszły z katastrofy bez obrażeń, mogą i powinny skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, dostępnej pod oferowanymi przez np. Stowarzyszenie "Wokanda", numerami infolinii. "Wokanda" znana jest z pomocy ofiarom katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK).

- Skutki psychologiczne są uzależnione od emocji, które towarzyszą podczas przeżywania katastrofy. Osoby, które uczestniczyły w traumatycznym zdarzeniu mogą przez okres do sześciu miesięcy odczuwać negatywne wrażenia. W przypadku większości osób okres ten trwa dwa-trzy miesiące - mówi Dr Agnieszka Bratkiewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Psychologowie potwierdzają, że osoby, które przeżyły katastrofę mogą być nerwowe, negatywnie pobudzone, mogą mieć problemy ze snem. Warto wtedy dużo rozmawiać i przebywać wśród bliskich.

Osoby potrzebujące pomocy mogą dzwonić pod numer 508 339 495. "Wokanda" od poniedziałku będzie miała do dyspozycji 20 tys. zł. Pieniądze te będzie można przeznaczyć np. na odzież i inne rzeczy pierwszej potrzeby. Kwota zarezerwowana na pomoc może wzrosnąć, jeśli będzie taka konieczność.

Pomoc poszkodowanym udzielą też śląscy adwokaci. Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach podała, że od poniedziałku od godz. 8 do 20 poszkodowani w katastrofie i rodziny ofiar będą mogły uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Porady będą udzielane telefonicznie pod numerem telefonu 32 2598 250 lub drogą elektroniczną (dziekan@adwokatura.katowice.pl).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze